Druhý rok projektu Dukla. Kluby už vidí jeho smysluplnost, říká Přerost

Loni se ještě rozjížděl za běhu, letos už je na jeho přípravu mnohem víc času. Řeč je o projektu Českého hokeje s pracovním názvem Dukla, který dává mladým šanci, aby se otrkali v seniorském hokeji v týmu prvoligových Litoměřic. „Loni do toho ještě kluby nešly s velkou důvěrou, letos se to otočilo,“ hlásí sportovní manažer Miroslav Přerost.

HokejkaTV

Litoměřice by za normálních podmínek WSM Ligu neutáhly, proto už dříve hojně spolupracovaly s extraligovými kluby. Loni se ale tahle spolupráce posunula dál, vložil se do ní hokejový svaz. Projekt Dukla má za sebou úvodní rok fungování.

„V září jsme začali shánět hráče, takže jsme samozřejmě byli trochu pod tlakem a nedotáhli všechny představy do konce. Za běhu jsme dávali dohromady ubytování, stravování nebo celý organizační tým, který s hráči pracoval,“ říká ke složitějšímu rozjezdu nový sportovní manažer Miroslav Přerost.

Dukla, rok 2: Kvalitnější realizační tým i příprava

Teď už vstupuje Dukla do druhé sezony, v níž má na přípravu mnohem víc času. A vnímá lepší odezvu mateřských klubů mladých hokejistů. „Loni do toho ještě nešly s velkou důvěrou, aby nám sem dávaly hráče, protože ne všechny projektu věřily. Letos se to otočilo. Vidí smysluplnost projektu a dá se říct, že nás už oslovují a nabízí své mladé hráče,“ těší Přerosta.

„Zlepšili jsme podmínky a stabilizovali realizační tým. Vždycky je co zlepšovat, ale naším cílem je udělat z toho profesionální klub na nejvyšší úrovni, kde budou mít hráči ideální podmínky pro svůj rozvoj,“ pokračuje. „Musíme poděkovat svazu, že takovou možnost poskytl. Stojí ho to nemalé peníze, které do projektu investoval.

Záměr projektu je jasný – poskytnout mladým hráčům z širšího hledáčku reprezentací do 19 a 20 let čas na ledě, který by v extralize zatím nedostali. „Některé kluby si můžou dovolit nasazovat jednoho nebo dva mladší hráče, my máme prostor větší. Je to takový mezičlánek, abychom jim pomohli s přechodem do seniorského hokeje,“ pokyvuje Přerost. Současně s tím hokejisté dostanou nejlepší možnost, aby zabojovali o juniorské mistrovství světa.

Litoměřice stejně jako další kluby finišují letní přípravu, jejich kádr ale ještě není uzavřený. Pokud jde o mladé hráče, ke jménům jako Buchtela, Klejna či Dvořák se pravděpodobně ještě přidají další, kteří absolvují přípravu se svým extraligovým týmem.

„Na začátku sezony dostanou šanci. Pokud ji uchopí, zůstanou v extralize, pokud by tam neměli dostatečný čas na ledě, přesunuli by se sem. Jednáme se Zlínem, Spartou, Plzní... Pořád tam jsou hráči, kteří sem můžou přijít,“ počítá Přerost. Nic se ale nebude měnit na dosavadním konceptu, kdy mladíkům pomáhá zkušené jádro týmu.

Foto: Karolína Štolcová, hc-litomerice.cz

„Nejsme přesvědčení, že sestavení čistě juniorského mužstva by bylo extrémně prospěšné pro jejich rozvoj. Chceme, aby v kabině působili i starší hráči, kteří jim trochu dají směr a ukážou jim, jak kabina v dospělém hokeji funguje. Jsou tu jako určití mentoři. Loni se nám to osvědčilo a jde akorát o typový výběr.“ Ani tady ještě není z pohledu budování sestavy hotovo, jak ukazuje případ 26letého Fina Korkiakoskiho, jenž dorazí na zkoušku.

Miroslav Přerost se teď už litoměřickému projektu věnuje na plný čas, pozici šéftrenéra svazových akademií po něm totiž převzal Petr Haken. Stadion má navrch nového kouče Davida Bruka, jenž vytvořil dvojici s Danielem Tvrzníkem.

„Chtěl jsem trenéra, který má zkušenosti s mladými hráči. Spousta trenérů k nim nepřistupuje úplně s důvěrou. Ta volba byla poměrně jasná a jsme rádi, že jsme ho získali,“ hlásí Přerost na adresu dosavadního trenéra plzeňských mládežníků či reprezentačních výběrů. Kdo ale aktuálně hráče nejvíc cepuje, to je renomovaný kondiční trenér Martin Iterský.

Ani záměr vychovávat mladé hráče nic nemění na tom, že klub bude chtít ve druhé nejvyšší soutěži po výsledkové stránce uspět. „Ambicí stejně jako loni zůstává play off,“ potvrzuje sportovní manažer. V uplynulé sezoně se Litoměřicím dařilo solidně, ale prosincový výpadek je v konečném důsledku o vyřazovací boje připravil.

„Většina hráčů nám odjela na reprezentace a došlo ke kumulaci zápasů. Tam si myslím, že byl ten zlom, kdy nám docházely fyzické síly a začali jsme ztrácet. Mladší hráči ještě nemají takové zkušenosti a hrají to víceméně na kondici. Je to trochu i otázka kalendáře, jak si letos naplánovat sezonu. V období listopadu a prosince budeme chtít kalendář trochu změnit,“ doplňuje Miroslav Přerost.

Foto: Karolína Štolcová, hc-litomerice.cz

Foto: Karolína Štolcová, hc-litomerice.cz

Foto: Karolína Štolcová, hc-litomerice.cz

Foto: Karolína Štolcová, hc-litomerice.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz