Druholigové kluby bojují o přežití. Může to dopadnout hodně špatně, říká Gajošová

Foto: Osobní archiv

25. listopadu 2020, 15:39

Pavel Mandát

Třetí nejvyšší soutěž čeká na svůj restart. Kdy k němu dojde, to v tuto chvíli nikdo neví. Pro kluby je zásadní hlavně to, aby vyřešily finanční stránku věci.

Aplikace Tipsport extraligy

O aktuální situaci mluví předsedkyně hodonínských Drtičů Jana Gajošová, která iniciovala schůzku zástupců druholigových klubů s prezidentem Českého hokeje Tomášem Králem. Dojde k ní během následujících dnů. 

Jak snášíte současnou situaci, kdy se nemůže hrát?
Co si budeme povídat… Snáším ji špatně, ale zdraví všech je na prvním místě, to si musíme uvědomit.

Vy, Miloslav Šeba a Ondřej Poul teď budete na schůzce se svazem řešit budoucnost druhé ligy.
Ještě si tam přidejte majitele Znojma Pavla Oheru. Jeho účast na jednání jsem si prosadila. Chci v rámci konstruktivní diskuze opět poukázat na to, že Znojmo do naší ligy nepatří. V porovnání s ostatními druholigovými kluby je to jiný svět. Jedeme si na schůzku osvětlit to, jakým způsobem by se druhá liga dala dohrát. Mám na mysli snížení počtu kol a podobně. Naším cílem je, aby na konci soutěže měla každá skupina jednoho právoplatného účastníka baráže o Chance ligu. Chtěla bych také poděkovat panu prezidentu Královi za vstřícnost a ochotu. Jsem ráda, že mu není osud druhé ligy lhostejný.

Takže už máte představu, kdy by se mohlo začít hrát?
Podle mě bychom neměli hrát minimálně do Vánoc. Situace ohledně covidu není pořád dobrá. Teď se sice můžeme posunout do třetího stupně tabulky PES, ale za pár dní to může být úplně jinak. Je tu navíc několik aspektů, které je třeba vzít do úvahy.

„Podle mě bychom neměli hrát minimálně do Vánoc."

A to?
Třeba ledy. Spousta klubů ve druhé lize teď led nemá, protože se musel rozpustit. Jeho nákladovost je zhruba dvě stě tisíc korun za měsíc, což jsou velké peníze. Výroba ledu přitom trvá několik dnů a já bych hráče k zápasům jen tak nepustila. Musí si na to zase zvyknout, což zabere nějaký čas. Hokejem se neživí, takže pokud by šli hned do zápasů, riskovali by zranění, což je pro mě nepřijatelné a nezodpovědné.

V Hodoníně led také nemáte?
Přesně tak. Takových klubů je teď víc, ale nechci mluvit za ostatní. Každopádně jsme v této otázce všichni jednotní.

Foto: Věra Václavková, dracisumperk.cz

Platí pořád, že bez diváků hrát nechcete?
Platí! Hokej se hraje pro lidi. Už nechci zažít situaci, kdy budeme na hodonínském zimáku hrát bez nich. Nemá to smysl z hlediska sportovního ani finančního. Ty peníze ze vstupného jsou potřeba. Pro nás v Hodoníně to dělá zhruba čtvrtinu rozpočtu. Chtěli bychom mít povoleny návštěvy ve výši alespoň tisíc fanoušků. Na druhou stranu chápu současnou situaci. Není dobrá, takže takové návštěvy asi nebudou.

Co testování?
Na to bez pomoci nemáme peníze. Ta situace je v tomto strašně špatná.

„Hokej se hraje pro lidi. Už nechci zažít situaci, kdy budeme na hodonínském zimáku hrát bez nich. Nemá to smysl z hlediska sportovního ani finančního."

NSA vám nepomohla?
Zatím ne. Zatím se mluví jen o extralize a Chance lize. Ten program by se měl udělat tak, aby si na peníze mohly sáhnout i druholigové kluby, což se zatím neděje. Chápu prioritu extraligy i Chance ligy, ale bez pomoci směřované druholigovým oddílům… My často dodáváme hráče do vyšších soutěží. A když nemáte pevné základy, nepostavíte dům. Může to dopadnout hodně špatně.

I tak, že druhou ligu nebude mít kdo hrát?
Ano. I to se může nakonec stát. Už teď nám města snižují dotace, partneři mají taky svoje problémy… Hokej nikoho z nás ve druhé lize neživí, opravdu by se mohlo stát, že řada klubů zanikne.

„Ten program by se měl udělat tak, aby si na peníze mohly sáhnout i druholigové kluby, což se zatím neděje."

Takže dořešit finanční stránku věci je pro vás základ.
Přesně tak. Zdraví je samozřejmě nejdůležitější, ale když se bavíme o hokeji, je to pravda. Nikdo z nás tady nemá na účtu miliony. Potřebujeme vědět, jak to bude s náklady a tak dále. Proto teď netlačíme na to, abychom začali co nejdříve hrát.

Mohlo by se stát, že letos už se hrát nezačne?
Věřím, že ne. Jsem optimista, podle mě se řešení dá najít vždy. Začátek vidím na leden, k rozvolnění podle mě určitě dojde, ale zase nechceme hrát do července. V tomto máme svoje limity, protože některé stadiony čeká třeba rekonstrukce a tak dále… Takže je to o tom spočítat, co jsme schopni odehrát.

V Hodoníně alespoň trénujete?
Ne. Hráči chodí do práce. Pokud bychom začali hrát v lednu, tak se samozřejmě začneme zase scházet.

Covid se vám zatím vyhnul?
Musím říct, že ano. Marodku jsme měli, ale zatím mi nikdo oficiálně nepotvrdil, že by v naší kabině tu nemoc prodělal.

Foto: Rostislav Pfeffer, hcorli.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz