Druhá liga místo juniorky! Vybíral o změně, orlí sezoně i českých problémech

Foto: Libor Duchoň

Po vzoru mužského áčka se i mládežnické výběry Znojma účastní mezinárodních soutěží. Orlí juniorka ale v původní podobě končí – klub odkoupil licenci na druhou ligu mužů v Moravských Budějovicích a do nově vzniklé organizace teď bude posílat své mladíky. „Budou se vedle zkušených hráčů každý den učit mužskému hokeji,“ vysvětluje sportovní manažer mládeže Miroslav Vybíral.

HokejkaTV

Jaká je vůbec hokejová úroveň v rakouských mládežnických soutěžích?
Musím říct, že v juniorce i dorostu je prvních osm týmů srovnatelných s nejvyšší soutěží v Česku. Není to až tak svázané taktikou, je to jenom o dovednostech a dobrém tréninku. Každý rok je ta soutěž kvalitnější, týmy mají kanadské, finské nebo švédské trenéry. Třeba Maďaři do toho dávají oproti Čechům strašné peníze, mají spoustu zimních stadionů.

„Tam si něco řeknou, a to prostě platí. To je ten nejzásadnější rozdíl mezi tím, jak se dělá hokej jinde a jak se dělá u nás.“

A Rakušané?
Ti se chytají za nos, tím spíš, když zase spadli z elitní skupiny mistrovství světa. Jdou do toho penězi a snaží se přivést trenéry. Je to ale jenom o tom, aby trenéři šli za sebou a měli jediný cíl: Vychovat hráče a posunout je na co nejvyšší úroveň. U nás si každý řekne: Vybíral něco vymyslel, ale nebudeme ho poslouchat. Tam si něco řeknou, a to prostě platí. Nikdo si nedovolí to neposlechnout, stejně jako ve Švédsku nebo Finsku. To je ten nejzásadnější rozdíl mezi tím, jak se dělá hokej jinde a jak se dělá u nás. Všechno má svůj vývoj, ale jeden bez druhého nikdy nic nedokážeme. Svaz, velké kluby, malé kluby, trenéři, hráči a rodiče…

Foto: Libor Duchoň

Jak se vašim mužstvům v soutěžích loni dařilo?
Juniorka i starší dorost postoupily do play off, a tam vypadly s pozdějším vítězem, respektive finalistou. Fehérvár vyhrál juniorku a Klagenfurt byl druhý ve starším dorostu. Nějaký výsledek je pro nás důležitý, ale snažíme se o dlouhodobý rozvoj hráčů a podařilo se nám to, že se v průběhu sezony čtrnáct juniorů zapojilo do tréninkového procesu s A-mužstvem. Adam Jonáš podepsal profesionální smlouvu a dalších jedenáct hráčů si pravidelně zahrálo druhou ligu mužů. Za poslední tři roky si v A-mužstvu vybojovali místo čtyři hráči, kteří prošli naší mládežnickou organizací. Je skvělé, že majitel klubu chce, aby mladí hráči – pokud mají dostatečnou kvalitu – dostali šanci se prosadit. Pro všechny členy naší mládežnické organizace je to obrovská motivace.

To vás tedy zajímá víc než výsledky.
Ano, to je hlavní. Snažíme se hráče posouvat a najít jim vytížení v mužských soutěžích, chceme jim dát delší prostor. Všeobecně je to teď tak, že v osmnácti by měli být hotovými hokejisty. Ale my máme spoustu kluků, kteří nejsou biologicky akcelerovaní, nejsou velcí, ale mají svoji kvalitu. Oni potřebují naši trpělivost a péči, ale je potřeba, aby si ji svým přístupem zasloužili. Naši junioři dostanou velký prostor ve druhé lize mužů v Moravských Budějovicích a budou tak mít možnost se vedle zkušených hráčů každý den učit mužskému hokeji. Díky spolupráci s Hockey Club Moravské Budějovice 2019 posuneme naši organizaci o další stupeň výš.

„Máme spoustu kluků, kteří nejsou biologicky akcelerovaní, nejsou velcí, ale mají svoji kvalitu. Oni potřebují naši trpělivost a péči.“

Jak vás u dorosteneckých týmů ovlivní posun ročníků v českých soutěžích?
Náš starší dorost, ročníky 2002 a 2003, bude dál hrát v Rakousku. Ročníky 2003 a 2004 budou hrát českou Regionální ligu dorostu, ale zároveň i turnajově EBEL ligu mladšího dorostu v Rakousku. Navíc máme i dobré 2005ky, ty se do týmu taky zapojí. Prostředky, které se nám uvolnily tím, že nebudeme mít juniorku, použijeme do dalších kategorií.

Žákovským kategoriím se vede dobře?
Já mám na starosti jako hlavní trenér také kategorii mladších žáků, byli jsme první v naší skupině před Kometou. Ale netlačíme to na výsledky, pouze se projevuje tréninkový proces, v sezoně jsme hodně pracovali na bruslení. Důležité je pro nás to, aby to kluky bavilo a trénovali rádi. Jako asistenta v této kategorii mám Jiřího Berouna, který nám vypomáhá, pokud mu to dovolí povinnosti v A-mužstvu. Klukům předává během tréninků velké množství cenných rad a zkušeností. Máme výborného kondičního trenéra, u mladších kategorií jsme v letní přípravě zařadili hlavně hry, není tam žádný dril. Roman Alexa přesně reaguje na potřeby hráčů všech kategorií, každý týden zařazuje do tréninků na suchu kompenzační cvičení. Díky podpoře města Znojma jsme poprvé mohli v letní přípravě využívat umělý led, kde jsme mohli pracovat na hokejových dovednostech. Podpora města je ve Znojmě úžasná, za to mu patří velký dík.

Foto: Libor Duchoň

A jak jste na tom s počty dětí?
Strašně se to zlepšilo, hlavně díky akci Pojď hrát hokej. Od ročníku 2007 dolů máme super ročníky a do dvou let chceme hrát žákovskou ligu. Samozřejmě, že bychom chtěli co nejdřív, ale tento proces urychlit nejde. Další rok už do toho spadne daleko víc dětí. Nadstandardně počtově obsazené máme týmy od ročníku 2009, dokonce máme kategorii, kde máme 27 dětí, což je na 31tisícové město super číslo. To je taková první sklizeň projektu Pojď hrát hokej. Když jsem do toho vstoupil, začali jsme pracovat a dělat to jinak. Je důležité, aby byl tlak na hráče přirozený a naučili se pracovat v konkurenčním prostředí.

„Pouze společně můžeme být silnější a dokázat vychovat nejen dobré sportovce, ale v první řadě mladé lidi, co milují hokej.“

I přes vaši předchozí poznámku – máte v klubu trenéry, na které se můžete spolehnout?
Ano, máme třeba trenéra Vlašína, který se neuvěřitelně stará o ty nejmenší. Teď máme nového trenéra žáků, poprvé jsme se dostali do projektu, takže jsme si mohli dovolit dalšího profi trenéra, pana Kolečkáře, který studuje A licenci. Sedá si to, pracujeme. Je důležité, že i rodiče tomu začínají pomaličku věřit. Teď jsme dva trenéry poslali na béčko a sedm kluků včetně juniorů jsem poslal na licenci C+. Nechci, aby to vyznělo, že je všechno ideální. Všechno je o dlouhodobém procesu a i u nás se najdou trenéři, kteří nejsou týmoví hráči a musí pochopit, jakou cestou chce klub jít. Pokud k tomu nedojde, tak je nahradí někdo jiný.

Výchovu svých trenérů tedy chcete brát poctivě.
Je to super, v osmnácti začínají s trénováním a pomáhají nám s dětmi. Už v průběhu hráčské kariéry se začínají učit, jaké to je pracovat s mladšími hráči. Je skvělé vidět jejich proměnu. To samé se týká rodičů, kteří mají možnost se zapojovat do trénování v mladších kategoriích jako pomocní trenéři. Každý, kdo chce pomáhat, má dveře otevřené. Pouze společně můžeme být silnější a dokázat vychovat nejen dobré sportovce, ale v první řadě mladé lidi, co milují hokej.

Foto: Orli Znojmo

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz