Druhá liga je pro gólmana těžší než extraliga, říká Čech. Chce postoupit

Foto: Lukáš Bajgar, hcporuba.cz

29. září 2016, 17:21

Adam Bagar

V uplynulém ročníku se po několika zahraničních štacích vrátil na česká kluziště, po letech dokonce nakoukl mezi tuzemskou elitu, letos už však objíždí druholigové stadiony. Brankář Jakub Čech se po osmi ročnících vrátil do míst, která z dřívějšího působení dost dobře zná. Do ostravské Poruby, která se i díky spolupráci s Vítkovicemi netají postupovými ambicemi. „Musíme pro to udělat maximum, motivace je obrovská,“ líčí Čech v rozhovoru pro hokej.cz.

Pojď hrát hokej

V posledních sezonách se pohyboval spíš za našimi hranicemi. „Každé angažmá vám něco dá, ať už je to v pozitivním nebo negativním duchu. Ale aspoň si to vyzkoušíte, máte vzpomínky, zkušenosti. Nejkrásnější to bylo v Německu, tam si hokej užíváte, všechno je na profesionální úrovni. Nemusíte se o nic starat a vše máte k dispozici,“ hlásí jednatřicetiletý brankář, který si zahrál také na Slovensku, ve Francii nebo v Polsku.

V tu chvíli ho ani nenapadlo, že by si ještě mohl zachytat extraligu. „To skutečně ne. Jakmile jsem odcházel z Polska, tak jsem vůbec nevěděl, co bude dál. Ale poté se ozvala Kadaň a můj nejlepší kamarád říkal, že vsadí barák na to, že si zachytám v extralize. Celkem paradox. Já to vůbec nečekal a soustředil jsem se na to, abych měl nějaké starty aspoň ve WSM Lize,“ směje se Jakub Čech. Ten za Piráty odchytal pět střetnutí.

„Zachytat si v klubu, který svým zázemím patří k nejlepším u nás, bylo hrozně moc fajn,“ říká Čech. Nevedl si zle, ale po sezoně se s ním pod Krušnými horami rozloučili a on si tak znovu musel hledat nové angažmá. „Oslovil mě porubský generální manažer Pavel Hinner s tím, že by chtěli postoupit do druhé nejvyšší soutěže. To mě zaujalo, dřív už jsem navíc v Porubě působil a mám na to výborné vzpomínky,“ prozrazuje.

"Nemyslím, že je to výrazný posun zpátky. Druhá liga je rok od roku kvalitnější."

Jakub Čech hájil porubské barvy v letech 2005 až 2008, do ostravského klubu se tak vrátil po dlouhých osmi sezonách. „Je to takový návrat k začátkům, i když ten kádr se od té doby úplně obměnil. Zázemí však zůstalo stejné, podmínky jsou tady pořád neuvěřitelné i na první ligu,“ pokyvuje Čech. Do třetí nejvyšší soutěže nakoukl vůbec poprvé v brankářské kariéře, ale jako krok zpátky to nevnímá. „Není to žádné ponížení.“

„Vždyť druhá liga je rok od roku kvalitnější. Pořád do ní chodí kluci, kteří ještě nedávno hráli extraligu, třeba vsetínští Radim Kucharczyk a Filip Čech ji hráli ještě loni a mají v ní na kontě daleko víc zápasů než já. Nemyslím, že by to byl výrazný posun zpět,“ zdůrazňuje Čech, jenž připomíná postupové ambice Poruby. „Kdybychom byli na dně a s každým prohrávali, to by bylo něco jiného. Ale tady je cíl jasně daný,“ pokyvuje.

A jak se mu ve druhé lize chytá? „Je to úplně jiné než v extralize, řekl bych pro gólmana těžší. V nejvyšší soutěži jsou taktika a herní disciplína na prvním místě. Věci, které se ve druhé lize stanou třikrát, čtyřikrát za zápas, tam vidíte jednou za tři, čtyři zápasy. Druhá liga je divočina. Pořád někdo jezdí dva na jednoho, tři na dva, jsou tam samostatné úniky nebo hráči v jasných šancích,“ hlásí Čech, který toho má někdy po krk.

Občas je to takové, že si říkáte, jestli se máte smát, nebo spíš nadávat

„Občas je to takové, že si říkáte, jestli se máte smát, nebo spíš nadávat. Těch šancí je někdy až moc a v duchu si říkáte, co to jako předvádíme. Každý gólman má rád, když si zachytá, ale ať je těch šancí přiměřeně,“ usmívá se porubská brankářská jednička, která přes povedený vstup do sezony stále vidí ve hře Sršňových svěřenců určité rezervy. „Máme hodně mladé mužstvo a kluci musejí být jednoznačně víc trpěliví,“ velí.

„Vypracujeme si dost šancí, ale musíme se naučit hrát ještě víc do obrany a nesmíme oplácet. Jsme bruslařské mužstvo a je jasné, že kluci budou faulovaní. Na to si musejí zvyknout, když je někdo hákuje nebo drží, nesmí oplácet. Na to zatím dojíždíme, děláme spoustu faulů, tohle nás stojí strašně moc sil a soupeře to dostává na koně. A když třeba vedeme 3:2, nemusíme divočit a hnát se do útoku,“ myslí si zkušený gólman.

Své spoluhráče však musel pochválit po vítězném šlágru kola se Vsetínem, který RT TORAX ovládl po výsledku 6:2. „Soupeře jsme přebruslili a zahráli taky perfektně dozadu. To bylo asi poprvé v mistrovském utkání, kdy jsme puky jednoduše vyhazovali z pásma,“ pokyvuje Čech, jenž nad možností zachytat si za Vítkovice vůbec nepřemýšlí. „Soustředím se na Porubu, chci tady vyhrávat a postoupit,“ uzavírá odhodlaně.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz