Drama v Jihlavě! Juniorovi se zastavilo srdce, zdravotník mu zachránil život

Foto: Archiv Metoděje Renzy

25. července 2018, 16:24

Kateřina Kundertová

Na tréninku jihlavských juniorů se jednomu z hráčů v úvodních minutách zastavilo srdce. Osmnáctiletému hokejistovi zachránil život pomocí automatického externího defibrilátoru zdravotník z IIHS a student medicíny na Karlově univerzitě Metoděj Renza.

Nový fanshop

Metoděj Renza je čtyřiadvacetiletý zdravotník na Mezinárodní česko-finské hokejové škole, kde se stará o veškerý zdravotnický servis. „Obecně se starám o zdravotní stav všech účastníků – hráčů, celého realizačního týmu včetně trenérů a lidí zajišťující dohled nad hráči, rozhodčích a nově i čtrnácti běloruských trenérů. Všechno začíná od stravy, výživy s pitným režimem a končí zdravotními obtížemi. Škála to je široká – od drobných puchýřů, přes infekční onemocnění až po úrazy,“ přibližuje náplň práce, kterou má v době osmého ročníku mezinárodní akce.

Situace, kterou vyřešil včera, byla přinejmenším odlišná – šlo o život. „Něco jiného to bylo, ale každý zdravotník, který něco podobného dělá, by měl být i na takovou situaci připraven. Je to špička ledovce, která se může stát,“ říká s naprostým klidem.

„Potom už jsem za využití automatického externího defibrilátoru chlapce zdefibriloval, ten se mi probral do plného vědomí.“

A jak se celá záchrana mladého života odehrála, když se deset minut po zahájení tréninku na ledě bez cizího přičinění sesunul k zemi? „Nejednalo se o účastníka česko-finské hokejové školy, ale shodou okolností měla jiná mládežnická kategorie v tu dobu trénink na vedlejší hale,“ doplňuje student medicíny.

„Přišli za mnou kolegové, že mají někoho v bezvědomí. Běžel jsem na ošetřovnu pro svoje vybavení a utíkal na stadion, kde trenéři Viktor Ujčík a Karel Nekvasil kvalitně rozpoznali náhlou zástavu oběhu a začali s nepřímou srdeční masáží, kterou provedli velmi, velmi kvalitně,“ pochválil trenérské duo Metoděj Renza.

„Potom už jsem za využití automatického externího defibrilátoru chlapce zdefibriloval, ten se mi probral do plného vědomí. Každý, kdo prodělá něco, čím prošel chlapec, se nebudí do vědomí, že by mluvil úplně zcela jasně. Jeho stav se ale pomalu lepšil,“ pokračuje jihlavský rodák.

„Dá se říct, že tím mladému muži zachránil život.“

A zaváhání? Na to mladý lékař neměl ani pomyšlení. „Víceméně jsem věděl naprosto přesně, co budu dělat. Nebyl důvod nad ničím váhat. Zástavy u takhle mladých lidí jsou obvykle celkem jasné etiologie. Bylo mi jasné, že chlapec potřebuje co nejrychleji automatický externí defibrilátor,“ uvádí.

„Chlapci podal naprosto adekvátní pomoc. Správně použil automatický defibrilátor, který na stadionu je. Dá se říct, že tím mladému muži zachránil život,“ ocenil v rozhovoru pro idnes.cz výkon Metoděje Renzy náměstek a lékař Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina Petr Novotný.

Přestože by mohl mluvit o děkovných projevech rodiny, raději si tohle téma nechává pro sebe a prozrazuje, že chlapce od jeho kolapsu vůbec neviděl. „To je příliš osobní, omlouvám se. S chlapcem jsem od jeho předání zdravotní záchranné službě nebyl, ani nevím, kde se momentálně nachází,“ líčí.

Tudíž ani se čtyřletým studiem v zádech si mladý zdravotník nedovolí odhadovat další vývoj. „Škála toho, jak to může vypadat, je hrozně široká. Netroufám si říct, jak to bude. Už je to jenom na lékařích z oddělení, kteří ho léčí. Já jsme vůbec nic nezjišťoval. Je v rukou odborníků, kteří pro něj udělají maximum,“ slibuje za své kolegy lékaře.

Metoděj Renza má dobré předpoklady, že bude zachraňovat životy i nadále, však před pěti lety jako laik a student střední školy zachránil život zákazníkovi jednoho z jihlavských supermarketů. „Vůbec jsem na to v tu chvíli nemyslel. Bylo to úplně něco jiného, úplně jiná situace, takže nebyl jakýkoliv důvod si to spojovat. Teď už jsem student před pátým ročníkem třetí lékařské fakulty Univerzity Karlovy,“ praví a dodává podrobnosti, „pravděpodobně se budu rozhodovat mezi kardiologií a anesteziologií, přičemž to vypadá spíše na druhou možnost.“

Záchrana života v hokejovém prostředí udělala z Metoděje Renzy přes noc celebritu a žádaného respondenta na rozhovor. „Je to vcelku zvláštní a vůbec jsem to nečekal. Třeba konkrétně u nás na třetí lékařské fakultě jsou studenti v těchto situacích dobře proškoleni, protože prochází kurzy, kde musím absolvovat veškerý nácvik resuscitace a podobných krizových situací. Pro mě to byla rutina,“ uzavírá.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz