Dotaci nedostali, přesto chce Zlín stadion opravit. A jak vypadá budoucnost klubu?

Foto: beranizlin.cz

Zlínský hokejový klub prožívá krušné časy. Reálně mu hrozí sestup o patro níž a Zimní stadion Luďka Čajky je – mírně řečeno – v nedobrém stavu. Vedení organizace proto plánovalo jeho rekonstrukci, ke které měla dopomoct dotace od NSA. Jenže smůla. Dotace byla zlínskému projektu zamítnuta. O dalším postupu i nepodařené sezoně se v exkluzivním rozhovoru pro hokej.cz vyjádřil prezident prezídia Beranů a primátor města Zlína Jiří Korec.

Fanshop národního týmu

Zamítnuvší stanovisko NSA ohledně dotace na rekonstrukci stadionu pro vás bylo šokem, že?
Jak už jsem říkal v tiskových zprávách, pro nás je překvapivé, že jsme tuto informaci dostali. Náš postoj je, že jsme nic neporušili.  Pozemky, které nám byly rozporovány, tak jsme dávali do neuznatelných nákladů. To znamená, že jsme na ně nežádali dotaci. Stejně tak máme problém s tím, že bylo stanoveno, že tyto pozemky jsou neodstranitelnou chybou. To úplně odmítáme. Ve chvíli, kdy bychom tuto informaci dostali, jsme schopni tyto pozemky získat do našeho vlastnictví.

Takže vám vadí kromě jiného nedostatečná komunikace?
Dá se to tak říct. Ve chvíli, kdy se objeví nějaká chyba, tak je zvykem, že je žadatel vyzván k jejímu napravení. To u nás vůbec neproběhlo.

Jaký teď bude váš další postup?
Když si to vyhodnotíte, tak stanovisko NSA je takové, že se proti jejich rozhodnutí nelze odvolat. Nám proto nezbývá nic jiného než se bránit soudní cestou. Předpokládáme však, že u správních orgánů dojde k určitému prodlení a že rozhodnutí nebudeme znát v řádu týdnů. To znamená, že pravděpodobnost získání finančních prostředků z výzvy, která byla vypsána v roce 2021, tak je pro nás velice malá.

„Ve chvíli, kdy se objeví nějaká chyba, tak je zvykem, že je žadatel vyzván k jejímu napravení. To u nás vůbec neproběhlo."

Můžete si o dotaci na rekonstrukci zažádat u NSA i příští rok?
Pokud by byla znovu vypsána podobná výzva, zajímali bychom se o ni. Je ale samozřejmě otázkou, v jaké podobě by to bylo. V současné chvíli řešíme hlavně to, jak se postavit k nynější situaci, protože zimní stadion je v určitém stavu a my na to musíme reagovat.

To znamená?
Pokud bude znovu vypsán dotační titul, tak je otázkou, jestli budeme žádat o dotaci na kompletní rekonstrukci, jak je tomu v současné chvíli. Případně, jestli první etapu zafinancujeme z prostředků města a kraje – a dotaci potom budeme žádat až na druhou etapu, která by rekonstrukci dostala do finální fáze tak, jak má vypadat. Tohle je otázka jednání pracovní skupiny, kterou máme na městě a která doporučuje radě a zastupitelstvu. Moudřejší budeme na konci února.

„Pokud by byla znovu vypsána podobná výzva, zajímali bychom se o ni. Je ale samozřejmě otázkou, v jaké podobě by to bylo."

Nicméně vím, že jednání ohledně rekonstrukce zimního stadionu jste ve Zlíně měli už v pondělí 17. ledna. K čemu jste dospěli?
Na jednání se řešilo, jestli se pustíme do částečných nutných oprav zimního stadionu, případně jestli budeme čekat. Výsledek je ten, že vzhledem k tomu, v jakém stavu zimní stadion je, tak je doporučeno radě vypsat soutěž na nejnutnější opravy, které je třeba na zimním stadionu udělat. Vedle toho bylo doporučeno vypsat soutěž na výměnu sedaček. Celková hodnota této investice se pohybuje kolem šedesáti milionů korun bez DPH. Cílem je, abychom zlepšili stav objektu jako takového a abychom návštěvníkům alespoň částečně zlepšili komfort. Dále jsme řešili, jak se postavíme k první etapě rekonstrukce, protože tu máme nachystanou v různých variantách a cenách. Jde o to, co všechno se v ní udělá, případně neudělá. Nechali jsme si k tomu vypracovat další materiály a domluvili se, že další schůzka bude právě na konci února. To už budeme mít více informací a budeme vědět, jakým směrem se dál vydat.

Foto: David Peška, hokej.zlin.cz

Máte představu o tom, kdy by první etapa rekonstrukce a vámi zmíněné opravy mohly začít?
V první řadě je třeba rozlišovat pojmy nejnutnější oprava a první etapa. Nejnutnější opravy jsou opravdu jen ty v hodnotě kolem šedesáti milionů korun bez DPH. Do nich se chceme pustit co nejdříve. První etapa rekonstrukce je v hodnotě zhruba 300 milionů korun bez DPH. V rámci první etapy zlepšíme zázemí zejména mládeži, protože v jejím rámci vzniká meziobjekt mezi PSG arénou a Zimním stadionem Luďka Čajky. V meziobjektu bude mít zázemí především mládež. Vzniknou šatny, tělocvična nebo toalety, které bude moci využít i Zimní stadion Luďka Čajky, protože víme, že s toaletami máme na zimním stadionu dlouhodobě problém. Dále by se měly v rámci první etapy rozšířit šatny a tak dále. Z první etapy budou mít užitek všichni uživatele zimního stadionu, to znamená, že nejen hokejisté, ale i krasobruslaři, hobby ligy a podobně. Je ale třeba říct, že první etapa zásadně neřeší stav stadionu jako takového. Její realizace posune životnost zimního stadionu zhruba o deset let. Během této doby by se měla uskutečnit druhá etapa. Přirozeně víme, že doba se posouvá a je třeba na tento aspekt reagovat. Zimní stadion ve Zlíně je koneckonců jeden z nejstarších.

Všichni známe důsledky současné covidové krize, která se mimo jiné hodně podepisuje i na cenách materiálů ve stavebnictví. Jak velkou čáru přes rozpočet vám tohle udělalo ve Zlíně?
Město vnímá schválené usnesení, že pokryje celkovou rekonstrukci Zimního stadionu Luďka Čajky v hodnotě 959 milionů korun včetně DPH. Když se vycházelo z projektu, tak jsme předpokládali, že když budeme soutěžit, tak se dostaneme o 15 až 20 procent levněji, než jsou rozpočtované ceny. To se však vlivem zvýšení cen nepodařilo.

„Radě bylo doporučeno vypsat soutěž na nejnutnější opravy zimního stadionu a stejně tak na výměnu sedaček."

Tím myslíte, že město mělo vrchní hranici 959 milionů korun za celkovou rekonstrukci?
Dá se to tak říct. Rozpočet projektu se průběžně zvyšoval a v době, kdy zastupitelstvo schvalovalo usnesení o financování rekonstrukce, se pohyboval na hodnotě kolem 950 milionů bez DPH. Tohle se navíc ještě měnilo, takže proto jsme říkali, že abychom splnili usnesení, které máme, tak potřebujeme vysoutěžit o nějakých 15 až 20 procent levněji. To v době, kdy jsme to schvalovali, nebylo nereálné. Jak se ale doba posunula, tak bylo úspěchem, že jsme vysoutěžili za rozpočtové ceny. V případě, že bychom získali dotaci od NSA, což byla jedna z dalších podmínek usnesení zastupitelstva, musely by se hledat další externí či městské finanční zdroje, protože by nám v rozpočtu chybělo zhruba 150 milionů korun včetně DPH.

Foto: beranizlin.cz

Pojďme teď k hokeji. Jste prezidentem prezídia zlínského klubu. Předpokládám, že jeho výsledky vás tíží.
Je třeba říct, že ze své funkce prezidenta, která je reprezentativní, případně poradní, ale není výkonná, nemám vliv na rozhodování v klubu. Samozřejmě mě netěší, v jakém stavu je momentálně zlínský hokej, takže se snažím účastnit rady jednatelů. Svolávám i jednání prezídia, což je pro všechny bezplatně: jsme tam zadarmo a bavíme se, jakým způsobem dál. Není nám to nikomu lhostejné, všichni tomu chceme pomoct. Je jasně vidět, jaká deka na klucích je. Je zejména na trenérovi a týmu kolem, aby to dali nějakým způsobem dohromady. Pořád tam ta šance je. Věřím tomu, že nesestoupíme.  

Když říkáte, že vaše funkce je reprezentativní a poradní, tak ze své funkce coby zástupce města ani neschvalujete finanční aspekty odchodů či příchodů do kádru?
Opravdu v tom nehraju vůbec žádnou roli. Chod celé společnosti řeší rada jednatelů. Zhruba jednou měsíčně se zároveň schází prezidium klubu, což je poradní orgán. Na něm si vždy projdeme věci ohledně ekonomiky, případně nám jednatelé zdůvodňují své kroky. My tak vždy můžeme říct, jestli si myslíme, že je to dobře, nebo špatně, ale finální rozhodnutí je vždy na jednatelích. Co se týká našich nejaktuálnějších tří zahraničních posil, tak můžu říct, že jsem věděl o chvíli dříve než veřejnost, že dorazí, ale neznal jsem ani jejich jména. Ta jsem se dozvěděl společně s veřejností. Takže moje role je spíše reprezentativní. Snažím se klub motivovat a případně pomáhat s jednáním s partnery a podobně. Snažím se pomáhat, ale vše na základě dohody s jednateli, oni totiž mají tu hlavu na špalku. Dělají maximum pro to, abychom nesestoupili. Ekonomika klubu je zdravá, firma v tomhle ohledu funguje. Jen ta sportovní stránka nám momentálně pokulhává. Bohužel klid v hlavách, neboli psychickou pohodu, si člověk nekoupí.

„Ekonomika klubu je zdravá, firma v tomhle ohledu funguje."

Takže co je podle vás potřeba?
Za mě je potřeba, abychom trénovali a chtěli body víc než ostatní. Pokud chceme někoho porazit nebo předběhnout, tak musíme trénovat a chtít vyhrát více než oni. Každý náš hráč musí sám chtít udělat vše pro udržení zlínského hokeje v extralize. Jedině tak může společně celý tým jít nahoru – a každý jasně uvidí, že hráči dělají maximum. Hráči hokej hrát nezapomněli, výkony z minulých sezon jasně ukazují, že potenciál rozhodně mají, že umějí střílet góly i bránit. Teď je nutně potřeba, aby ukázali, co v nich reálně je. 

Když se před lety dlouhodobě zranil Libor Kašík a Zlín musel angažovat Marka Čiliaka, tradovalo se, že město muselo navýšit svůj příspěvek do klubu. Je to pravda?
Město tehdy, ani teď, svůj příspěvek nenavyšovalo. Ono to ani není tak jednoduché, že by město jen tak mohlo svůj příspěvek navýšit. Tehdy to ještě řešil generální manažer Martin Hosták, pokud si správně pamatuju, a tu situaci ustáli ze svého rozpočtu. To samé platí i teď. Jak už jsem řekl, klub je stabilizovaný. Všechno je ale vždycky předmětem jednání.

Takže kdyby se na přestupovém trhu objevila pecka, město je připravené svou částku navýšit?
Jak jsem říkal, vše je otázkou jednání, ale v první řadě by podle mého názoru zástupci hokeje oslovili partnery, protože jejich reakce je mnohem pružnější a rychlejší. Avšak jak už jsme říkali na začátku sezony, tak trh s hráči je přebraný a žádné jméno, které by stálo za víc peněz, se zatím neobjevilo.

„Trh s hráči je přebraný a žádné jméno, které by stálo za víc peněz, se zatím neobjevilo."

Ono to možná souvisí i s problematikou zimního stadionu, ne? Dokud jej ve Zlíně nezrekonstruujete a nenabídnete hráčům odpovídající zázemí, tak se vám budou velká jména lákat asi těžko.
Tato sezona je podle mě specifická, protože žádná velká jména se na trhu neobjevovala. Takže za letošek těžko soudit. Na druhou stranu si musíme říct, a to je realita, že Zlín je město na východě České republiky. Ačkoliv je Zlín atraktivní město pro život, tak u více sportů vidíme, že hráči raději zůstávají v Praze či v její blízkosti. Zároveň je možné, že až dojde k rekonstrukci zimního stadionu, možná to pro někoho bude extra motivace, aby do klubu šel hrát. Ale když jednáme s hráči, nikdy to není o tom, jestli se někomu líbí šatna… Vždy se řeší komplexní záležitosti. To znamená vzdálenost od rodiny, co všechno jsme jako klub schopni nabídnout a tak dále. Jak říkám… Letos je trh s hráči přebraný, nejen u nás, ale všude – a velké jméno zajímavé pro nás se na něm neobjevilo.

Přestupové období končí 31. ledna. Můžou fanoušci Zlína – i přestože je hráčský trh přebraný – čekat nějaké změny?
My už delší dobu říkáme, že kádr uzavřený není. Vše záleží na tom, jak se bude chovat trh. Cílem opravdu je udržet ve Zlíně extraligu a k určitým změnám ještě dojít může. (Krátce po rozhovoru Zlín skutečně ohlásil příchody Pavla Makarenka, Valentina Claireuxe a Petra Šidlíka, pozn. red.)

Foto: Libor Kožík, beranizlin.cz

Jaká je podle vás budoucnost zlínského hokeje? Budete se snažit sehnat pro klub soukromého investora, případně i soukromého vlastníka? Možná by to pomohlo.
Je třeba říct, že město Zlín je většinovým, ale ne majoritním vlastníkem klubu, takže nemůže rozhodovat o dění v klubu samo. Nicméně už delší dobu říkáme, že z pozice města nemáme problém s tím, aby si generální sponzor či jiný výrazný partner dosadil svého člověka do rady jednatelů či do jiných orgánů města. Jsme tomu naprosto otevření, protože fungování klubu je transparentní, hospodaření auditované a zveřejňované a máme zájem hokeji ve Zlíně pomoct. Stejně tak jsme otevření i tomu prodat podíl, který město v klubu má.

Jeho celou část?
Nikoliv. Nejspíš bychom si chtěli nechat třeba pět až deset procent, abychom měli informace o tom, co se v klubu děje z první ruky. Přeci jen město hokej výrazně podporuje. Ale jak říkám… Nejsme v pozici, že bychom se bránili tomu, pokud někdo přijde a řekne nám, že bude generálním partnerem, ale že chce mít svého člověka v radě jednatelů či v jiném orgánu společnosti. Nebráníme se ani tomu, když někdo přijde a bude chtít mít pozici generálního manažera. Právě naopak. Jakékoliv peníze ze soukromého sektoru vítáme, městu Zlín a hlavně hokeji by to jen pomohlo. Jestliže by taková nabídka přišla, dáme ji na stůl a budeme se o ní bavit. Ale řeknu vám ještě něco.

„Nemáme problém s tím, aby si generální sponzor či jiný výrazný partner dosadil svého člověka do vedení klubu."

Povídejte.
Za mě nezáleží ani tak na vlastnické struktuře, ale na tom, aby každý věděl, za co je zodpovědný a jaké má pravomoce. Je důležité, aby Zlín měl jasnou vizitku klubu, kde se hráči mohou neustále zlepšovat a vyvíjet se. A to nejen po sportovní, ale i po mentální stránce, protože jak jde vidět i na současné situaci, vše je i o hlavě. Za mě profesionální sportovec musí sám chtít být co nejlepší, chtít vyhrávat a podřídit tomu maximum, protože ví, že jedině tak se tím nejlepším může stát. Pracovitost ale i všestranný rozvoj je tedy velmi důležitý. Ať už při výchově vlastní mládeže, protože na ni Zlín vždycky stavěl, stejně tak, když ve Zlíně otevřeme dveře do velkého hokeje hráčům z první ligy. Ať už je to například Robert Říčka, případně David Šťastný.

Ale je škoda, že takové hráče vám vyfoukly movitější extraligové kluby a že teď odevzdávají své nejlepší roky jinde, ne?
Víte co…. Ono to kolikrát není ani tak o penězích. Naše nabídky jsou mnohdy srovnatelné či i lepší než nabídky ostatních klubů. Roli však hraje i osobní výzva a touha se někam posunout, což se dá pochopit. My jsme jedině rádi, že se k nám takoví hráči vrací, pokud jim to třeba někde nevyjde. Důležité pro nás je, že prošli skautingem Zlína a leckdy jsou rádi za to, že tu šanci u nás dostali. My se proto budeme dál snažit dělat zlínskému hokeji takové jméno, aby hráči u nás rostli po hokejových i dalších stránkách – a za tímto účelem se chtěli stát součástí zlínského klubu.

Foto: Libor Kožík, beranizlin.cz


Vsaďte si na MS v hokeji a získejte 500 Kč zdarma

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz