Dostál se těší na životní bitvu: Chceme takový výkon, abychom postoupili

Foto: Martin Voltr

(VANCOUVER, od našeho zpravodaje) Má-li dvacítka na MS dokráčet k postupu ze čtvrtfinále, potřebuje mimořádný výkon brankáře. Loni tuhle známou pravdu potvrdil Josef Kořenář, letošní výběr bude spoléhat na Lukáše Dostála. Nadaný gólman Komety odmakal tři duely a byl výborný, po základních skupinách mu patří druhá příčka ve statistikách maskovaných mužů turnaje.

Jágr Chance liga

Pochlubit se může průměrem jedné obdržené branky na zápas, úspěšnost jeho zásahů činí rovných 96 procent. Pouze proti Kanadě odpočíval, javorovým listům čelili Jiří Patera a Jakub Škarek, do dalšího duelu s Dány naskočil znovu Lukáš Dostál a udržel čisté konto.

Češi po výhře 4:0 slavili postup. "Mohli jsme dát víc gólů, ale také jsme ten zápas nemuseli zvládnout. Přece jen jsme hráli o postup, mám strašnou radost, že jsme to zvládli. Kluci to odmakali," libuje si.

Když pomineme zápas s Kanadou, nedostáváme moc gólů

Poslední utkání základní skupiny ukázalo některé nešvary v české hře, junioři si jich jsou dobře vědomi. "Musíme se vyvarovat oslabení, proti Dánsku jich bylo přece jen trošku víc," zmiňuje možná hlavní nedostatek český gólman. Zejména ve třetí třetině měl až nečekaně hodně práce. "Počítal jsem s tím, že oni budou hrát na brejky. Ale ubránili jsme to, žádný gól z toho nebyl."

Robertson: Proti Čechům musíme předvést to nejlepší

Mužstvu přispěl bezchybným výkonem, udrženou nulu ovšem nepovažuje za osobní úspěch. "Je to vizitka kluků. Když pomineme zápas s Kanadou, nedostáváme moc gólů. Čisté konto pomůže celému týmu, nejen mně. Primární byly tři body, díky nimž jsme si zajistili čtvrtfinále."

Stínem byla naopak ztráta Michaela Gaspara, hradecký obránce narazil do brankové konstrukce, utrpěl zhmoždění hrudníku a pánve. "Nebylo to příjemné. V první chvíli jsme nevěděli, co mu je. Doufali jsme, že to bude dobré. Gaspyho prohlédl náš doktor, přáli jsme si, aby se nejednalo o nic vážnějšího," připomíná.

Každý zápas hrajeme na 120 procent, akorát nás trápila koncovka

Teď už nejen jeho myšlenky směřují k velkému čtvrtfinále. Na opačné straně barikády budou Američané, jeden z nejlepších týmů téhle věkové kategorie. "Půjdeme do toho s tím, že chceme předvést co nejlepší výkon. Abychom postoupili," hlásí rázně. Dvacítka splnila první úkol, tlak z ní ovšem nespadne.

Každý dopředu věděl, že úspěch v podstatě záleží pouze na jediném utkání - tom čtvrtfinálovém. "Každý zápas hrajeme na 120 procent, akorát nás trápila koncovka. Dánům jsme dali čtyři góly, což mimochodem třeba Rusové taky. Těšíme se na čtvrtfinále. Uvidíme, jak to bude vypadat."

Foto: Martin Voltr

Dostál odmítá, že by na konci základní skupiny převaloval v hlavě myšlenky, který protivník by mohl být přijatelnější. Finsko? Nebo Američané? "Pokud chceme postoupit, musíme porazit každého,"zmiňuje před zatím nejdůležitějším duelem jeho kariéry. Junioři jdou na zámořský výběr, během Nového roku se přestěhovali z Vancouveru do Victorie.

"Není to daleko, nemyslím, že by to byl problém. Musíme se co nejlépe připravit," velí Dostál. Hokejisté tomu obětovali byť symbolické novoroční oslavy. "Chtěl bych všem v Česku popřát šťastný nový rok. Jsme moc rádi za podporu a za všechny, kteří se na nás u televize dívají," vzkazuje závěrem.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz