Do třetice už ne. Češi se s vítězným turnajem loučili porážkou od Rusů

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

(STOCKHOLM, od našeho zpravodaje) Dvě bitvy proti Švédsku a Finsku zvládli výborně, třetí výhru čeští hokejisté nepřidali. S Rusy svedli vyrovnaný souboj, vedli díky gólu Tomáše Zohorny, pak ale skóre obrátil Andrej Kuzmenko. A sborná už náskok nepustila. Národní tým přesto slaví na Švédských hrách celkový triumf, což se povedlo přesně po 25 letech.

Jágr Chance liga

Čeští hokejisté měli jistotu prvenství už před zápasem, stejně tak bylo jasné, že nenastoupí trio elitních útočníků Gulaš, Jan Kovář, Sekáč. Všichni už v sobotu odletěli ze Stockholmu. Do branky se vrátil Hrubec, mezi beky dostal první šanci Galvas, jenž nahradil Hrbase. V ofenzivě znovu spolupracovala formace bratrů Zohornových, poprvé od začátku naskočil Rousek, jako třináctý útočník byl připraven Zdráhal.

Poloprázdná hala Hovet sledovala v první třetině vyrovnaný, lehce ospalý hokej. Podobně jako v předchozí bitvě s Finy šli Češi znovu ve třetí minutě do oslabení, brankář Hrubec musel být pozorný po tečované střele Jelesina, posléze pokryl i pokus jiného zadáka Arzamasceva. Reprezentanti se postupně rozjeli, po závaru v útočném pásmu si vynutili nedovolený zákrok Burdasova. Ovšem první přesilovka se svěřencům trenéra Říhy nepovedla.

Posléze zaujal pěknou střelou Koblížek, na opačné straně pálil do Hrubce nejzkušenější ruský útočník Šipačov. Když Stránský podrazil Burdasova, měl soupeř další početní výhodu. Za zmínku stála jen příležitost Kuzmenka. Po 30 vteřinách hry ve druhé třetině byli Češi blízko gólu, Zaťovič parádně pálil, Konovalov s vypětím vyrazil kotouč těsně vedle. Ve 24. minutě nejprve dostal ránu pukem do nohy Kundrátek, ruský bek Jelesin posléze trefil tyč.

Do vedení šli ovšem Češi. Koblížek bezvadně vyzval k průniku Tomáše Zohornu, jeho střelu Konovalov neudržel a kotouč zapadl za čáru – 0:1. Trenéři sestavu lehce promíchali, do hry se dostal i Zdráhal, s nímž naskakovali Stránský a Radim Zohorna. Po polovině zabral soupeř. Nahrávku Okulova nejprve pohotově využil ve vyrovnání Andrej Kuzmenko – 1:1. Ve 38. minutě jel na Hrubce osamocený Zernov a mířil do tyče. 59 vteřin před koncem prostředního dějství měl velkou smůlu Doudera, střílenou nahrávku z levé strany od Kuzmenka si srazil do vlastní brány – 2:1.

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

Češi se snažili o odpověď, v přesilovce po faulu Zuba ovšem neuspěli. Velkou příležitost měl ve 47. minutě Kvapil. Obránce Kulik předtím v úniku fauloval Zdráhala a švédští rozhodčí nařídili trestné střílení. Jenže liberecký útočník na Konovalova nevyzrál. Naději na vyrovnání dával hokejistům výborný Hrubec, parádně si třeba poradil s hezkou akcí Zernova. Po špatném střídání se hrnul do zakončení Nikoncev, naštěstí nedal.

Rusové byli aktivnější, českému týmu vázla finální fáze, chyběl výraznější počet střel na Konovalova. V čase 53:52 se znovu radoval soupeř: po vhazování pálil od modré obránce Rafikov a puk pohotově tečoval Alexander Kadějkin – 3:1. Sborná si už poté náskok pohlídala a dokráčela k vítězství. Češi na švédském turnaji poprvé padli, přesto se domů vracejí jako jeho vítězové.

Výsledek posledního utkání reprezentace na Beijer Hockey Games 2019:

RUSKO – ČESKO 3:1 (0:0, 2:1, 1:0) 

Branky a nahrávky: 35. Kuzmenko (Okulov, Běreglazov), 40. Kuzmenko, 54. Kadějkin (Rafikov) – 29. T. Zohorna (Koblížek, Zámorský).
Rozhodčí: Nord, Linde – Löfgren, Nordlander (všichni Švédsko).
Vyloučení: 3:4.
Bez využití.
Střely na branku: 25:13.
Diváci: 1 732.
Rusko: Konovalov – Arzamascev, Zub, Rafikov, Jelesin, A, Mironov, Kulik, Běreglazov, Miščenko – Děnisenko, Kadějkin, Michejev – Kagarlickij, Šipačov, Nikoncev – Kuzmenko, Světlakov, Okulov – Slepec, Zernov, Burdasov – D. Alexejev. Trenéři: I. Vorobjov, Žamnov a Gatiatullin.
Česko: Hrubec – Zámorský, Polášek, Kundrátek, Štencel, M. Doudera, Krejčík, D. Musil, Galvas – Zaťovič, Holík, Kvapil – H. Zohorna, T. Zohorna, R. Zohorna – Lenc, Horák, Červený – M. Stránský, Rousek, Koblížek – Zdráhal. Trenéři: Říha, Reichel a Mlejnek.

Výsledek závěrečného utkání na Beijer Hockey Games 2019:

ŠVÉDSKO – FINSKO 4:5 po nájezdech (1:0, 1:2, 2:2 – 0:0)

Branky a nahrávky: 6. Bemström (Nygard, Rasmussen), 28. Lundeström (J. Persson, Lindqvist), 51. Nygard (Bemström, Dahlbeck), 55. Bemström (Rasmussen, Sylvegard) - 21. Tyrväinen (V. Leskinen), 32. Ojamäki (O. Leskinen), 43. Ojamäki, 46. Suomi (M. Lehtonen), rozhodující nájezd Kaski.
Rozhodčí: 
Romasko, Oskirko (oba Rusko) – Malmqvist, Lundgren (oba Švédsko).
Vyloučení: 
1:2.
Využití:
0:1.
Střely na branku: 21:21.
Diváci: 7 784.
Švédsko: Reideborn – Nilsson, Sellgren, Persson, Dahlbeck, Engsund, Djuse – Nygard, Rasmussen, Bemström – Bromé, Lundeström, Lindqvist – J. Boqvist, Kellman, Davidsson – Sylvegard, Händemark, Larsson. Trenér: Grönborg.
Finsko: Vehviläinen – Kaski, Lehtonen, Lehtivuori, Virtanen, Pokka, O. Leskinen, Näkyvä, Friman – V. Leskinen, Tyrväinen, Suomi – Ojamäki, Mustonen, Sallinen – Pesonen, Björninen, Junttila – Jo. Nättinen, Ruohomaa, Luostarinen. Trenér: J. Jalonen.

Konečná tabulka Beijer Hockey Games 2019:

 TýmZVVPPPPSkóreBody
1. Česko 3 2 0 0 1 9:6 6
2. Rusko 3 1 1 0 1 8:7 5
3. Švédsko 3 1 0 1 1 10:12 4
4. Finsko 3 0 1 1 1 8:10 3

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz