Dlouhá power play? Museli jsme ukázat, že věříme v obrat, vysvětlil švédský kouč

Foto: aftonbladet.se

Pět minut v šesti? Coby ne. Švédové se sice nedokázali v pondělí večer ubránit českému probuzení, stejně ale do nádherného zápasu přinesli svůj výjimečný vklad. Sebevědomý tah kouče Pära Mårtse s odvoláním brankáře už na startu 16. minuty třetí třetiny dodal závěru téměř rozhodnutého duelu vydatný šmrnc. „Neměli jsme už co ztratit,“ věděl útočník Robert Rosén.

HokejkaTV

Všechno na jednu kartu, žádné opatrné přizdihráčství. Švédové i za stavu 2:4 ve finišující třetí třetině předvedli, jak se pokusit ještě čapnout vývoj zápasu, mizící v nenávratnu. Brankář Jacob Markström dostal na téměř kompletních závěrečných pět minut základní hrací doby VIP místenku na střídačku a sledoval, kterak se jeho parťáci pokoušejí jakkoliv zdolat houževnatou českou obranu s pohodou překypujícím Pavlem Francouzem v zádech.

„Museli jsme dát dva góly, na což jsme potřebovali nějaký ten čas. Bylo potřeba ukázat, že věříme v obrat, že to můžeme zvládnout. Cítil jsem, že je správné brankáře odvolat už takhle brzy,“ vysvětloval kouč Pär Mårts. Odvážný tah mu nevyšel, ale zároveň ani Tre Kronor nepoložil. Vyjma několika českých pokusů zdálky a senzační snahy o kuriozitu v podání sebedůvěrou nabitého Francouze měli XXL power play ve své moci. „Jo, myslím, že to bylo vcelku dobré. Aspoň jsme si dostatečně zkusili hru v šesti proti pěti, i na to totiž máme taktiku. Bylo to fajn, ale stejně, je třeba z toho dát gól, proto se brankář odvolává,“ shrnul Mårts.

Atraktivní utkání nicméně jeho výběr ztratil daleko dřív… „Začátek byl z naší strany velmi dobrý, měli jsme zápas přesně tam, kde jsme ho mít chtěli,“ vzpomínal trpce na nabyté vedení 2:0 útočník Robert Rosén, který skóre otevřel povedenou tečí. „Ve druhé třetině jako bychom se ale začali bát o výsledek, strachovali jsme se o to, že o své vedení přijdeme. Přesně tohle ale nesmíte udělat, když nechcete utkání ztratit. Češi se velmi dobře vrátili do hry, byli rychlí a zatlačili nás do naší třetiny. V téhle části utkání jsme opravdu měli problémy,“ věděl.

Senzační obrat se Švédy? Hokejista si musí věřit, ne se bát, upozorňuje Vůjtek »

Českým hokejistům se taková slova z tábora respektovaného protivníka musí číst s potěchou. „Byli všude, vždycky rychle u nás, získávali odražené puky, kdežto my se na kotouč vůbec nemohli dostat, abychom ho dostali z našeho pásma. Párkrát jsme se tam zavařili a protáhli střídání, z toho plynuly i první a třetí  gól,“ mrzelo Roséna.

První dvacetiminutovka, v níž Švédové chybující a rozpačité Vůjtkovy boys vyškolili v efektivitě, přitom byla podle Mårtse jejich zatím vůbec nejlepší na turnaji. „Ale nedokázali jsme výkon po přestávce udržet. Nemůžete nechat soupeře dát dva góly při hře pět na pět, to nás pohřbilo,“ litoval zkušený kouč.

A pro představu, ten do Moskvy přivezl soupisku, z níž musel postupně vyškrtnout 30 jmen, která původně oslovil. To je jednou tolik, co Vladimír Vůjtek a jeho štáb. „Tohle se víc řeší v médiích než v kabině… My se staráme o to, že jsme teď a tady. Stejně máme dost dobrý tým a soustředíme se, abychom tu něco předvedli v tomhle složení,“ odmítl však výmluvy na chybějící elitní borce Rosén.

V pondělí si to zkrátka rozdaly dvě mužstva z hráčů, kteří chtějí na šampionátu hrát. A to české bylo lepší, přestože soupeř dělal, co mohl…

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz