Dirigent para hokejistů. S Varaďou seděl v lavici a šplhal hromosvody

Foto: paraostrava2019.cz

3. května 2019, 12:07

Adam Bagar

Čeští para hokejisté pobláznili celou zemi. Po čtyřech vítězstvích při famózním skóre 22:1 dokráčeli až do do bojů o medaile a i díky skvělým fanouškům je čeká semifinále se silnými Američany, to je na programu v pátek od 20 hodin před kamerami ČT sport.

Aplikace Tipsport extraligy

Nechtěli to moc říkat nahlas, ale před turnajem moc toužili zlomit prokletí a urvat historickou medaili. Teď k ní mají blízko. Para bojovníci neskutečnými výkony prosvištěli až do semifinále, postupně přejeli Japonce, Švédy, Italy, ve čtvrtfinále Nory a pobláznili Ostravu.

To, co se ve třetím největším městě Česka v těchto dnech děje, označili organizátoři trefně za paramánii. Píše se historie tohoto sportu. Zájem fanoušků zaskočil celý svět. Na utkání s Itálií přišlo neuvěřitelných 8 462 diváků, nikdy jich víc na zápase para hokeje nebylo!

Foto: paraostrava2019.cz

„Lidé nás tady ženou neskutečně dopředu. My tam díky tomu můžeme nechat úplně všechno v každém zápase, bez ohledu na výsledek. Ale ty jsou zatím skvělé a my si to užíváme. Fakt děkujeme všem divákům,“ pokyvuje dirigent českých para hokejistů Jiří Bříza.

Hodně se mluví o srdnatých výkonech jeho svěřenců, o fantastické kulise, ale i on na tom má velkou zásluhu. V dosud nejlepší přípravě dokázal tým výborně nachystat a nyní sklízí ovoce, obrázky z Ostravy se objevily dokonce i v živých vstupech během zápasu NHL.

Do Ostravar Arény si mimo jiné našel cestu i kouč třineckých šampiónů Václav Varaďa, který viděl para hokej na vlastní oči vůbec poprvé. „Pro mě to nejsou para sportovci, ale neskuteční profíci,“ hlásí Varaďa. „A atmosféra v hale? Naprosto nepopsatelná,“ dodává.

V ochozech však rozhodně nebyl jen proto, že to má z Kopřivnice blízko. „My jsme spolu seděli na základce v jedné lavici a v žácích hráli v lajně. Vyrůstali jsme na tenisáku a museli pro ně šplhat hromosvody na výměníky," prozrazuje s úsměvem trenér Jiří Bříza.

Foto: paraostrava2019.cz

„Do dorostu, než pak Vašek dostal šanci hrát za Vítkovice, jsme hráli společně v jednom týmu. Ale když jej draftovalo San Jose, tak už jsme se moc neviděli. Ale pořád jsme v kontaktu a věřím, že až bude po všem, tak si zase zahrajeme tenis," říká kopřivnický rodák.

Napodobí svého kamaráda a urve medaili? „Zatímco Třinci vždy pomohl první inkasovaný gól, u nás je to naopak. Když si kluci vyhoví a kombinačně jim to vyjde tak, že je to zakončené prvním gólem, tak nás to nastartuje," ví Bříza před semifinálovou bitvou s USA.

Další program play off MS v para hokeji 2019

Pátek 3. května:
13:00 Norsko – Itálie (o 5. místo)
16:30 Kanada – Jižní Korea (semifinále)
20:00 USA – Česko (semifinále, ČT sport)

Sobota 4. května:
13:00 Utkání o bronz
16:30 Finále

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz