Den D podle Miloše Říhy. Musíme zapnout hlavy a být trpěliví, velí kouč

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

(BRATISLAVA, od našeho zpravodaje) Chystá se na největší zápas u reprezentace, Miloš Říha na tuhle bitvu čekal několik měsíců. Jeho tým zvládl základní skupinu výborně, ovšem až čtvrtfinálová bitva s Němci rozhodne, jestli bude tahle mise úspěšná. "Těším se, ale to v mém případě platí o celém šampionátu," povídá upřímně.

HokejkaTV

Jak jste přijal skutečnost, že ve čtvrtfinále čekají českou reprezentaci Němci?
Už v úterý jsem řekl, že je jedno, na koho narazíme. Samozřejmě, Němci vypadají nejschůdněji, ale já si myslím, že i v zápase s Finy předvedli, co umí. Odehráli velmi dobrý zápas, nebude to nic lehkého.

Může pomoci zkušenost z utkání Euro Hockey Challenge, které jste nedávno hráli v Karlových Varech?
Tohle mužstvo je úplně jiné. I s těmi lídry, které teď Němci mají. Ze zápasů v Karlových Varech nemáme nic, co bychom si mohli vzít.

Čím bude čtvrtfinálový soupeř nebezpečný?
Když jim dáte šanci, a oni ji budou cítit, dokáží být disciplinovaní a ukáznění. Budou hrát dobře do obrany, čekat na brejkové situace. Ale i oni tam mají ty chybičky a prostor, kudy se my můžeme prosadit.

Očekáváte hodně houževnatého soupeře?
Němci, to je naprostá disciplína! Pokud jim dáme čuchnout, a oni budou vědět, že to na nás platí... Ano, jsou nesmírně houževnatí, tvrdí a nepříjemní. Na to všechno se musíme připravit. Hlavně musíme omezit vyloučení, oplácení a nesmyslné fauly.

Překvapilo vás, jak Němci zvládli poslední duel košické skupiny s Finy?
Každý zápas je jiný. Na nás se taky tipovalo, že bychom Švýcary mohli přejet. Ale oni nakonec ukázali, že na konci třetího těžkého zápasu jsou ještě schopni přidat. Je to mistrovství světa, je to turnaj. Jeden den to může být tak, druhý jinak.

Vím, že jméno asi neřeknete. Ale máte jasno o gólmanovi?
Máme.

Může dojít ke změnám v složení útoků?
Uvidíme. Složení dvou formací je jasné. 

Té první a pak plzeňské?
Já tady nemusím být (směje se). Ještě uvidíme.

České reprezentaci v posledních velkých čtvrtfinále chyběl střelec, který by proměnil klíčové šance. Letos se zdá, že jich máte v mužstvu několik.
My se nedíváme do historie, ani dopředu. Díváme se, jaké mužstvo máme. Je dobře, že v každé lajně mám střelce.

Na straně soupeře působí hodně nebezpečně Leon Draisaitl. Chystáte se ho bránit s větším úsilím než jiné německé hokejisty?
Já si myslím, že ne. On je na ledě sice pořád, takže kdybychom si ho měli nějakým způsobem hlídat, museli bychom to rozložit na tři hráče. Ale určitým způsobem si ho budeme všímat. Promluvíme si o něm. Budeme hrát jako dosud, tedy ve čtyřech pětkách a postupně. Je nám jedno, kdo na kterou lajnu půjde, jelikož si myslím, že v každé pětce máme nějakou sílu. Ti kluci to zvládali a zvládnou to i teď.

Výhoda českého výběru by mohla spočívat v tom, že vaše útočné formace jsou vyrovnanější než ty německé.
...ale to měli Švýcaři také. Němci mají dvě lajny nabité a pak zbytek. Ale když první dva útoky hrají podle systému a disciplinovaně, ty další dva se potom přidají. Mužstvo je kompaktní. Uvidíme, co nám tady předvedou.

Jak se vy osobně těšíte na den D, k němuž jste zaměřoval přípravu několik měsíců?
Já se těším z celého šampionátu. Nedívám se jen na jeden zápas. Těším se z toho, že kluci chtějí, dáváme čím dál méně pokynů. V některých fázích k tomu musíme něco říci, ale na ledě si to v podstatě řídí hráči sami.

Má to pak trenér snazší?
Tak by to v týmu mělo být. Musíte mít někoho, kdo ty věci přenese do kabiny.

Po zápase se Švýcary jste mluvil o tom, že je někdy třeba krotit euforii. Bude to klíčem i ve čtvrtfinále?
Když vidíte diváky, jak kluky ženou... Za stavu 4:2 proti Švýcarsku to chtělo hrát trochu hlavou. Ale my se ženeme dopředu, chceme dát další a další gól. Začali jsme dělat chyby, znervózněli jsme, a to nás pak před těmi lidmi zase sráželo. Musíme hlavy zapnout a být trpěliví.

Měli jste v Košicích nějaké pozorovatele?
Neměli jsme tam nikoho. Ale zápasy Němců jsem samozřejmě viděl. Všechno máme nahrané a nastříhané.

Čekáte od Němců, že nastoupí spíše defenzivně?
To nevím. My budeme chtít hrát svoji hru, to pro nás bude důležité. Ani na jednoho soupeře jsme nic speciálního nedělali. Našili jsme taktiku na naše mužstvo. Když jsme začali mluvit o soupeři a trochu kluky svázali, nevypadalo to dobře.

Předpokládám, že kvitujete setrvání v Bratislavě.
Jsem rád. Nemusíme podstupovat cestování, máme stejný režim. Kluci jsou spokojení, odpočinuli si. Nálada by byla určitě trochu skleslejší, kdybychom museli čtyři hodiny někam cestovat a rozkládat si věci v novém působišti. Tady jsou lidé skvělí, organizace funguje.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz