Dát za Českou republiku gól? Asi to největší, hlásí dlouhán Tureček

Foto: Karel Švec, Český hokej

18. října 2018, 11:36

Martin Voltr

Byl u tří inkasovaných branek, Davidu Turečkovi se stejně jako celé osmnáctce proti Rusům moc nevedlo. Ale den poté vstřelil karlovarský obránce svůj první reprezentační gól. A co je hlavní, Češi nad největším rivalem konečně vyhráli.

HokejkaSHOPvanoce

„Je to nádherný, skvělý a užil jsem si to,“ chrlil Tureček své první dojmy poté, co Češi konečně našli na Rusy recept. Ve všech kategoriích pořád platí, že tahle výhra je sladší než většina ostatních. „Určitě. S Rusy je to vždycky derby, a ještě když se to tam takhle serve a jsou tam emoce. Je to skvělé, že jsme vyhráli.“

Trenér Alois Hadamczik po dvou porážkách v Příbrami promlouval svěřencům do duše: Pokud budete takhle pokračovat, příště vás už nevezmu. A zdá se, že hokejisté si jeho slova vzali k srdci.

„Pořád s každým mluvil, ukazoval nám videa. Řekl nám, co má být jinak. My jsme ho poslechli a udělali to,“ přiznal český bek. (Nejen) s prací obránců nebyli trenéři moc spokojení, vytýkali jim řadu individuálních chyb. „Ve třetím zápase jich bylo určitě míň, ale hlavně jsme dali víc gólů. Potom se hraje ve větší pohodě a ne takové nervozitě.“ A chyby vzadu si můžete i dovolit.

Je moc dobře, že čeští mladíci odjeli domů aspoň s jedním vítězstvím. „Trvalo nám zvyknout si na mezinárodní hokej. Začali jsme bruslit, začali jsme je dohrávat a hrát to, co chceme. Díky tomu jsme vyhráli,“ přemýšlel David Tureček.

Foto: Karel Švec, Český hokej

195 centimetrů vysoký obránce karlovarské juniorky se sice zúčastnil letošního Hlinka Gretzky Cupu, ale to pro něj byl teprve druhý reprezentační turnaj po dubnové Basileji v sedmnáctce. Zkušenosti tak zatím spíš sbírá.

Ale právě na poslední zápas s Ruskem bude vzpomínat hodně dlouho. V první třetině si připsal asistenci u branky Pavla Nováka a ve druhé pak skóroval sám. Právě po jeho trefě na 3:2 Češi poprvé v týdnu vedli, právě tady si dodali kuráž, že to mohou zvládnout.

A jaký to byl gól! Tureček využil úžasnou přihrávku od Michala Teplého. „Míňa vybruslil po mantinelu. Podíval se na mě už na modrou a když jsme se střetli očima, tak tam nebylo moc místa. Tak jsem si řekl, že si sjedu dolů. On se na mě pořád díval a pak mě výborně našel. Já už jsem byl sám před gólmanem a jenom jsem věděl, že má místo nad ramenem, tak jsem tam vystřelil,“ popsal zřejmě klíčový gól zápasu. Byť nakonec ne vítězný.

„Byl to úžasný pocit. Asi to největší, dát za Českou republiku gól.“

Stav 5:3 z druhé třetiny vydržel až do konce. V posledních chvílích zápasu už o hokej vůbec nešlo, Rusové totiž porážku neunesli a vyprovokovali hromadnou bitku.

„Oni to vyloženě chtěli. My jsme si jenom říkali, že když do nás půjdou, tak se budem rvát. Oni začali, tak to už jsme prostě museli,“ ujasnil Tureček. „Věděli jsme, že to přijde. Stupňovalo se to od prvního zápasu a teď bylo jasné, že už to přijde,“ opakoval s tím, že nic podobného nepamatuje. „Nikdy jsem nezažil zápas, kde by se to takhle servalo.“

Hokejisté osmnáctky se ale musejí zabývat hlavně sami sebou. Bez řady tahounů vyšli z trojzápasu s negativní bilancí, do dalšího průběhu sezony mají hodně co zlepšovat. A to samozřejmě platí už pro listopadový turnaj pěti zemí v Kravařích, kde narazí i na nabušené Američany.

„Musíme přijet líp připravení, protože první zápasy jsme nezvládli. Nebruslili jsme, nedohrávali. Třetí už to bylo jakž takž to, co bychom chtěli hrát. Doufám, že do Kravař přijedeme připravenější a budeme hrát od začátku to, co chceme,“ burcoval Tureček.

Přidá i on další reprezentační starty? A třeba i další góly? „Domácí turnaj je určitě velká motivace. Doufám, že budu v nominaci,“ dodal.

Foto: Karel Švec, Český hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz