Dárcovství plazmy nebo podpora seniorů. Kluby Chance ligy pomáhají i v těžké době

Foto: hc-vsetin.cz

Ještě zhruba před rokem by si málokdo dokázal představit, v jaké situaci se celý svět ocitne. Pandemie koronaviru přišla zcela nečekaně a ovlivnila životy mnoha lidí. Jakákoliv pomoc je tak v tuto chvíli důležitější než kdy dřív.

Aplikace Tipsport extraligy

To dobře vědí i kluby v Chance lize. Před nedávnem jsme třeba psali o jihlavském projektu „Dukla pomáhá,“ v rámci kterého se klub zapojuje do různých charitativních a pomocných akcí. Ve druhé nejvyšší soutěže ale rozhodně není jediným.

Přestože se situace v poledních dnech mírně zlepšila, tak české zdravotnictví stále prožívá obrovskou krizi. Jedním ze způsobů, jak může kdokoliv pomoct a případně zachránit i lidský život, je darování rekonvalescentní plazmy.

„Byla to naprostá pohoda. Vlastně úplný minimum, co může člověk udělat.“

Lidé, kteří onemocnění covid-19 prodělali, by totiž svými protilátkami mohli pomoct ostatními. Právě k tomuto kroku se odhodlali hokejisté Třebíče a Vsetína.

„Jsem rád, že jsme mohli věnovat plazmu, která třeba někomu zachrání život. Pokud jste prodělali Covid, běžte i vy darovat plazmu a pomoci tím lidem, kteří to potřebují,“ hlásí na webu Horácké Slavie kapitán týmu Lukáš Nedvídek.

„Na darování jsem byl poprvé, vůbec jsem nevěděl, co od toho čekat. Byla to naprostá pohoda. Vlastně úplný minimum, co může člověk udělat,“ dodává mladík Lukáš Zukal.

Foto: hstrebic.cz

Stejnou zkušenost za sebou mají i hráči Vsetína, kteří k odběru museli vyrazit do zlínské nemocnice. „Rádi jsme se připojili. Odběr podstoupili i ti naši hokejisté, kterým jehly a odběry nedělají dobře. Ale pro dobrou věc se hecli,“ říká na webu hc-vsetin.cz vedoucí týmu Filip Bazala.

„Jsem rád, že už jsem vyléčený. A také že mohu pomoci.“

Někteří borci se na webových stránkách klubu také rozpovídali o tom, jak se s nemocí poprali. „Tři dny jsem měl horečky, ztratil jsem čich, který se mi stále nevrátil. Jsem rád, že už jsem vyléčený. A také že mohu pomoci,“ povídá brankář David Gába.

Oba kluby se zdravotníky spolupracují dlouhodobě. Třebíč každoročně pořádá akci s názvem „Červená – barva našeho života“, Vsetín zase v rámci projektu „Hokej na dřeň“ pomáhá s náborem dárců krve i zájemců o vstup do registru dárců kostní dřeně.

Pomáhat potřebným se snaží také na severu Čech, konkrétně v Ústí nad Labem. Hokejisté tamního Slovanu tento týden podpořili zaměstnance Domova pro seniory v Bukově tím, že jim dovezli pizzu a roušky.

„Jsme rádi, že jsme mohli udělat radost pracovníkům. Nemají to v současné době jednoduché.“

„Jsme rádi, že jsme mohli udělat radost pracovníkům. Nemají to v současné době jednoduché. Přeji jim hodně zdraví a pevné nervy,“ cituje klubový web Obránce Vladimíra Brože.

Foto: slovanusti.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz