Další ocenění osobností: Síň slávy uvítá Hamrlíka, Ručinského, Válka a Uhra

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

10. ledna 11:00

Václav Jáchim

Do Síně slávy českého hokeje jsou každým rokem přijímány výrazné osobnosti, nejinak tomu je i za rok 2018. Pocty se dočkají olympijští vítězové z Nagana Roman Hamrlík s Martinem Ručinským, mistr světa 1985 Oldřich Válek a někdejší vynikající trenér Zdeněk Uher. Slavnostní uvedení nových členů proběhne v pražském sídle Síně slávy českého hokeje v úterý 22. ledna. Přímý přenos budeme vysílat na HokejkaTV.cz.

HokejkaTV

Proces výběru kandidátů byl stejný jako v minulých letech. Návrhy připravila Návrhová komise Síně slávy českého hokeje, jež má dvanáct členů, a jejímž předsedou je znovu Dominik Hašek. Členy komise jsou dále místopředseda Bohuslav Ebermann, Jan Černý, Jan Havel, Milan Chalupa, Jiří Kochta, Milan Nový, Bedřich Ščerban, Jaroslav Pouzar, Miloslav Šeba, Štěpán Škorpil a Petr Vichnar.

Navrhované osobnosti poté musejí v přesně stanoveném schvalovacím procesu potvrdit minimálně dvě třetiny žijících členů Síně slávy českého hokeje. V případě kandidátů Romana Hamrlíka, Martina Ručinského, Oldřicha Válka a Zdeňka Uhra, navržených za rok 2018, se tak stalo. "Nominace byly v souladu se statutem schváleny potřebnou dvoutřetinovou většinou žijících členů Síně slávy a přijetí nových členů tak nic nebrání," uvedl předseda komise Dominik Hašek.

Dosud poslední slavnostní uvedení nových osobností do Síně slávy českého hokeje se uskutečnilo loni na podzim (na snímku), do Síně slávy českého hokeje byli tehdy uvedení Jaroslav Benák, lékař. MUDr. Otto Trefný, in memoriam Luděk Čajka a Stanislav Prýl. 

Reportáž z uvedení osobností za rok 2017:

Síň slávy českého hokeje vznikla v roce 2008, v roce 2015 byla otevřena i její kamenná expozice s řadou trofejí, artefaktů a memorabilií. V současné době sdružuje – včetně čtveřice nových členů – celkem 134 osobností, které se výraznou měrou zasloužily o úspěchy českého nebo dříve československého ledního hokeje. K uvedení do Síně slávy českého hokeje je zapotřebí, aby nominaci schválily alespoň dvě třetiny jejích žijících členů.  

Uvedení nových členů do Síně slávy českého hokeje můžete 22. ledna sledovat ŽIVĚ na hokej.cz a HOKEJKATV!

Představení nových členů Síně slávy českého hokeje za rok 2018:

Odchovanec zlínského hokeje, obránce Roman Hamrlík (1974) pomáhal vybojovat zlaté medaile na zimních olympijských hrách v Naganu 1998. Zúčastnil se olympiády v Salt Lake City 2002 a světových šampionátů v letech 1994 a 2004, byl členem týmu, který postoupil do semifinále Kanadského poháru 2004. V národním mužstvu sehrál 37 utkání a vstřelil 1 branku. Na klubové úrovni oblékal dres HC Hamé Zlín, Tampa Bay Lightning, Edmonton Oilers, New York Islanders, Calgary Flames, Montreal Canadiens a Washington Capitals, v NHL sehrál celkem 1 395 utkání a vstřelil 155 branek. Získal zlaté medaile na evropských juniorských šampionátech v letech 1991 a 1992, v roce 1992 byl prvním hráčem draftu NHL.

Útočník Martin Ručinský (1971) vyrůstal v Litvínově. V roce 1998 byl členem týmu olympijských vítězů z Nagana, bronzovou medaili získal v roce 2006 na zimních olympijských hrách v Turíně. Mistrem světa se stal v letech 1999, 2001 a 2005, zúčastnil se i olympijských her 2002, světových šampionátů 1994 a 2004, Kanadského poháru 1991 a Světového poháru v letech 1996 a 2004. V národním mužstvu sehrál 93 utkání a vstřelil 26 branek. Působil v Edmonton Oilers, Quebec Nordiques, Colorado Avalanche, Montreal Canadiens, Dallas Stars, New York Rangers, St. Louis Blues a Vancouver Canucks, v NHL sehrál 961 zápasů a vstřelil 241 branek. V nejvyšší domácí soutěží oblékal barvy HC Litvínov, se kterým získal v roce 2015 mistrovský titul, HC Petra Vsetín a HC Sparta Praha.

Útočník Oldřich Válek (1960) vybojoval zlaté medaile na mistrovství světa 1985 v Praze, stříbro na světovém šampionátu 1983 a bronz na světovém šampionátu v roce 1989. V reprezentaci sehrál 83 utkání a vstřelil 26 branek, zúčastnil se i semifinále Kanadského poháru v roce 1981. Oblékal dres Třebíče, Dukly Jihlava, finského Reipas Lahti, norského Stjernen Hockey, francouzského Chamonix, Havlíčkova Brodu a německého HC Burgau. V nejvyšší soutěži sehrál 482 utkání a vstřelil 249 branek, s Duklou Jihlava se stal čtyřikrát – v letech 1982–1985 – mistrem Československa.

Trenér Zdeněk Uher (1936) působil jako hráč mimo jiné v Holoubkově, Škodě Plzeň, Dukle Jihlava, Tesle Pardubice, Tatře Kolín nebo ve Dvoře Králové. V nejvyšší československé soutěži sehrál 60 utkání a vstřelil 11 branek. Od roku 1964 pracoval jako trenér mládeže v Pardubicích, později trénoval mimo jiné v Dukle Liberec, Tesle Pardubice, Zlíně, Mladé Boleslavi nebo v Českých Budějovicích. Na reprezentační úrovni vedl v letech 1972–1977 mužstvo do osmnácti let, v letech 1994–1997 byl asistentem trenéra Luďka Bukače u národního mužstva, se kterým získal v roce 1996 titul mistra světa.

Přehled dosavadních členů Síně slávy českého hokeje:

Hráči: Stanislav Bacílek, Vladimír Bednář, Jaroslav Benák, Jiří Bubla, Augustin Bubník, Vlastimil Bubník, Luděk Čajka, František Černík, Josef Černý, Bronislav Danda, Jiří Dopita, Jaroslav Drobný, Miroslav Dvořák, Vladimír Dzurilla, Bohuslav Ebermann, Richard Farda, Jozef Golonka, Josef Gruss, Jan Havel, Dominik Hašek, Jiří Holeček, Jaroslav Holík, Jiří Holík, Josef Horešovský, Miloslav Hořava starší, Jan Hrbatý, Jiří Hrdina, Karel Hromádka, Milan Chalupa, Miloslav Charouzd, Jaromír Jágr, Jaroslav Jirkovský, Jaroslav Jiřík, František Kaberle mladší, František Kaberle starší, Arnold Kadlec, Milan Kajkl, Jan Kasper, Jan Klapáč, Miroslav Kluc, Vladimír Kobranov, Jiří Kochta, Stanislav Konopásek, Jiří Králík, Jiří Kučera, František Kučera, Oldřich Kučera, Robert Lang, Jiří Lála, Vincent Lukáč, Oldřich Machač, Josef Maleček, Jan Marek, Vladimír Martinec, Josef Mikoláš, Bohumil Modrý, Vladimír Nadrchal, Václav Nedomanský, Eduard Novák, Jiří Novák, Milan Nový, František Pácalt, Josef Paleček, Jan Palouš, Václav Pantůček, Pavel Patera, Jan Peka, Miloslav Pokorný, František Pospíšil, Rudolf Potsch, Jaroslav Pouzar, Martin Procházka, Bohumil Prošek, Stanislav Prýl, Jaroslav Pušbauer, Karel Rachůnek, Robert Reichel, Pavel Richter, Václav Roziňák, Vladimír Růžička, Antonín Stavjaňa, Ján Starší, Antonín Stavjaňa, Karel Stibor, Martin Straka, Jan Suchý, Bedřich Ščerban, Jiří Šejba, František Ševčík, Ladislav Šmíd st., Jaroslav Špaček, Josef Šroubek, Bohuslav Šťastný, Marián Šťastný, Peter Šťastný, Vilibald Šťovík, František Tikal, Ladislav Troják, Josef Trousílek, František Vacovský, František Vaněk, Josef Vašíček, Otakar Vindyš, Miroslav Vlach, David Výborný, Vladimír Zábrodský.

Hráči a trenéři: Josef Augusta, Karel Gut, Ivan Hlinka. Trenéři: Vladimír Bouzek, Mike Buckna, Luděk Bukač, Ladislav Horský, Stanislav Neveselý, Jaroslav Pitner, Vlastimil Sýkora, Jiří Tožička, Pavel Wohl. Trenéři a funkcionáři: Vladimír Kostka. Funkcionáři: Zdeněk Andršt, Jaromír Citta, Josef Dovalil, Josef Laufer, Emil Procházka, Jaroslav Řezáč, Miroslav Šubrt. Rozhodčí: Quido Adamec, Rudolf Baťa. Novináři: Luděk Brábník. Maséři: Pavel Křížek. Lékaři: Otto Trefný.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz