Další narozeniny na MS? Přijde mi, že od Moskvy utekl týden, říká Jeřábek

Foto: Michal Eger

12. května 2017, 8:00

Václav Jáchim

(PAŘÍŽ, od našeho zpravodaje) Hraje na druhém mistrovství světa a znovu má narozeniny v průběhu turnaje. Velký den si Jakub Jeřábek užil už loni v Moskvě, právě dnes je mu šestadvacet let a drobná oslava ho znovu nemine. "Loni jsem dostal dort a moc dobře si pamatuju, že jsem svíčky na něm sfoukával snad pět minut. Vůbec to nešlo. Doufám, že francouzské svíčky budou případně lepší než ty ruské," usmívá se čerstvá defenzivní posila Montrealu.

Nový fanshop

V hokejovém kolotoči člověk nemá moc čas uvědomit si, který den vlastně je. Odchovanec plzeňského hokeje běží naplno, po utkání proti Norsku následuje dnešní odpolední duel se Slovinskem. "Loni jsme na mé narozeniny hráli s Nory. Nedávno jsem se bavil s klukama, že to strašně rychle uteklo. Od šampionátu v Moskvy je to už rok, ale mně přijde, že to byl tak týden," usměje se.

V životě Jakuba Jeřábka se za tu dobu změnila spousta věcí. Zatímco loni byl nováčkem mistrovství světa a vyhlížel první zahraniční angažmá v ruském Podolsku, během jediné sezony na východní frontě si vybudoval respekt, zájem movitých ruských celků a také úžasnou nabídku z Montrealu. Sám tvrdí, že je zkušenější, možná i vyzrálejší. "Když nad tím přemýšlím, tak už si z maličkostí nedělám velkou hlavu. Kolikrát jsem řešil kraviny a hodně se tím zaobíral. Zbytečně jsem se rozhazoval. Myslím, že v tomto ohledu jsem dneska dál," připomíná.

Voráček hrál s New Jersey. Předjedete hráče a druhého máte na zádech »

Během přípravy na šampionát Jeřábek řešil velké dilema. V Rusku mohl inkasovat balík peněz, jenže zarputilý Západočech má své hokejové sny. A ty se týkají NHL. Také proto podepsal Canadiens, transfer byl oficiálně zveřejněn druhý květnový den. "Teď mám větší klid. Člověk nad tím nemusí tolik přemýšlet. Nejsem ale takový, že bych si NHL nějak víc bral. Jsem hráčem českého nároďáku a chci jakkoli pomoci týmu, aby se udělal úspěch," upozorňuje.

Myšlenky na novou štaci prý zatím v hlavě nepřevaluje. I když... "Už jsem se na pár věcí ptal Jardy Špačka, který v Montrealu hrával. Ve středu jsem si byl také sednout s Tomášem Plekancem. Říkal mi, jak to v klubu chodí, hodně mě to zajímalo," popisuje. To hlavní je před ním. "Ještě jsem třeba ani neřešil, kdy bych měl do Kanady odletět. Hrajeme mistrovství světa, všichni chceme udělat co nejlepší výsledek. Podobné věci přijdou na řadu až po turnaji."

Možná zlatý bod, říká střelec Kovář. Francouz chce na zásahy hrábě »

Důležitou novinkou bude angličtina. Jeřábek loni přešel do Podolsku, kde se mluvilo logicky rusky. "Ale v týmu byli tři čtyři kluci, kteří předtím hráli venku. S nimi jsem se bavil anglicky. Už něco umím, dělal jsem třeba takhle rozhovory s nějakými novináři. Musím to vylepšit, ale myslím, že řeč snad nebude tak hrozná," doufá. V Montrealu zní hodně také francouzština, jenomže ta je pro reprezentačního beka zatím neprobádaná pevnina. "V tom jsem absolutně nepolíbený. Přítelkyně francouzsky umí. Snaží se do mě dostat nějaké základy. Ale mně to nějak nejde přes jazyk," usměje se.

Jestliže před rokem čekal Jeřábka přesun z domácího českého prostředí do Ruska, teď podstoupí ještě výraznější změnu. Mezi životem v Podolsku a Montrealu bude obrovský rozdíl. "Hodně jsme se o tom bavili s Romanem Horákem. Oba jsme hráli za Viťaz, Romanova přítelkyně je Kanaďanka a skok do Ruska byl pro ni hodně velký. Opačně to platí určitě také. I když jsem už v Kanadě nebo Americe byl, strávit tam celý rok, to bude velká změna. Ale věřím, že ji zvládnu," hlásí. Totéž zmíní, jakmile slyší doraz na velký tlak v jedné z nejlepších hokejových organizací planety. "Nevím, jestli se na to dá připravit.  Musím to zažít a nějak se s tím srovnat," uzavírá.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz