Dahlin může na draftu napodobit Hamrlíka, bude Zadina lepší než Klesla?

Foto: nhl.com

22. června 15:10

Václav Jáchim

Loni Švýcar Nico Hischier, letos velmi pravděpodobně Rasmus Dahlin. Švédský obránce drží pozici předpokládané jedničky draftu celou sezonu. Pokud zástupci Buffala, kteří získali právo první volby, nezvolí nečekaně odlišný názor, nebo nedojde k překvapivé výměně, napodobí vynikající bek Romana Hamrlíka, jenž draft ovládl v roce 1992. Číslo dvě se obecně přisuzuje ruskému šikulovi Andreji Svěčnikovovi, další pozice už tak jasné nejsou.

Nový fanshop

O Dahlinovi ovšem nikdo nepochybuje. "Tenhle kluk má všechno. Bruslení, předvídavost, střelbu, bránění," řekl analytik stanice TSN Craig Button. Jedněm Dahlin připomíná Victora Hedmana, podle jiných je ve svém věku dál než kdysi Nicklas Lidström. "Každopádně má potenciál okamžitě nastoupit v NHL. O jeho schopnostech není pochyb," doplnil Button.

Dahlin si v uplynulé sezoně zahrál olympijské hry, v mateřské Frölundě platil za elitního zadáka. Ostatně SHL hrál pravidelně od 16 let, v porovnání s vrstevníky byl vždycky výrazně vepředu. "Pozice jedničky draftu je krásná, ale já chci hrát hlavně NHL. A dobře! Beru to postupnými krůčky, na draft se každopádně moc těším," řekl Dahlin při tradičním setkání největších favoritů se zámořskými médii.

Aby byl švédský bek dobře nachystán, poměrně nečekaně ukončil uplynulý ročník ještě před jeho vyvrcholením. Dahlin nejel se švédskou osmnáctkou na mistrovství světa do Ruska, chyběl i na světovém šampionátu dospělých v Dánsku. Skauti o něm věděli všechno, sám si potřeboval odpočinout a nabrat síly před útokem na NHL. Druhý v odhadech Andrej Svěčnikov mu sice dýchá na záda, nicméně nejspíš ne natolik, aby dokázal uzmout prestižní příčku ve svůj prospěch.

Mladého Rusa zdobí ohromné ofenzivní přednosti, navíc má výhodu, že už delší dobu hraje v zámoří. "Nastupoval v USHL a OHL, mohl se naučit anglicky a patřičně se adaptovat. Starší bratr Jevgenij působí v Detroitu, Andrej dobře ví, co obnáší dostat se a hrát NHL," řekl Button. Ruští talenti občas skýtají jistou míru rizika, organizace NHL se obávají, aby hráči přišli do systému a NHL dali přednost před lukrativními podmínkami v Kontinentální lize. Tahle skutečnost se možná lehce promítne u výborného Vitalije Kravcova, který zazářil v barvách Traktoru Čeljabinsk. Ovšem Svěčnikov je jiná káva. Pokud ho z druhé příčky vezme Carolina, mohl by už na podzim pravidelně oblékat její dres.

Třetí místo draftu už je s větším otazníkem. Pokud se nestane něco nečekaného, budou bronzového koníka draftu volit zástupci Montrealu. A ukázat mohou i na Filipa Zadinu. Podle některých zdrojů se Canadiens líbí Fin Kotkaniemi, ale to může být kouřová clona. U Montrealu i čtvrté Ottawy záleží na aktuálních potřebách. Pokud v klubech chtějí střelce, Zadina je prvním v řadě. Útočník Halifaxu prožil skvělou sezonu a bude atakovat 18 let staré české maximum Rostislava Klesly, jenž byl v roce 2000 vybrán jako čtvrtý v pořadí. Stejně na tom byl v roce 1999 Pavel Brendl, lépe pak jen Patrik Štefan s Romanem Hamrlíkem (jedničky v letech 1999 a 1992), Petr Nedvěd (dvojka 1990) a Radek Bonk (trojka 1994).

Je zajímavé, že ačkoli největší zastoupení budou znovu mít Kanaďané a Američané, podle předběžných odhadů se může stát, že na prvních pěti pozicích obsadí jedinou. Za Dahlinem a Svěčnikovem jsou ve hře Zadina, Tkachuk a Kotkaniemi, i když kanadští beci Dobson s Bouchardem nebo Američan Hughes mají také slušně našlápnuto. Navíc zkušenost z minulých ročníků potvrzuje, že pravidelně došlo na přesuny původními odhady. Mírní favorité si počkali, nahoru naopak vylétl někdo, od koho se to třeba až tolik nečekalo.

Stejným divadlem bude i letošní draft v Dallasu. Akci hostí hala American Airlines Center, prestižní první kolo startuje v noci na sobotu od 1:30 SEČ. Druhé až sedmé kolo se pak uskuteční v sobotu od 17 hodin českého času. Všichni favorité jsou už na místě, Zadina nebo Kaut ještě absolvovali poslední pohovory. Junioři stihli prohlídku města a akce s fanoušky, největší esa draftu hovořila se zástupci médií. Za několika hodin se většině z nich změní životy, jejich hokejová budoucnost dostane nový směr. Přehlídka velké radosti i marných snů se také tentokrát bude týkat zajímavých hráčů, z nichž se záhy stanou osobnosti elitní ligy planety.

Na slavné otce mohou v draftu navázat synové Roberta Reichla, Michala Pivoňky, Keitha Tkachuka, Kjella Samuelssona, Libora Zábranského, Rona Suttera nebo Juhy Ylönena. V prvním kole může uspět německý talent Dominik Bokk, vynikající MS dvacítek, kde zneškodnil Američany, patrně posune blíž k NHL slovenského gólmana Romana Durného. Velké naděje si může dělat jeho krajan Miloš Roman, jenž se nedávno zdokonaloval v Třinci, stejně tak spousta českých talentů. Kromě Zadiny aspiruje na první kolo Martin Kaut, týmy NHL by měly draftovat také Jakuba Lauka, Filipa Krále, Jáchyma Kondelíka, Jana Jeníka, Matěje Pekaře, Lukáše Dostála, Kristiana Reichla, Radima Šaldu, Jakuba Škarka a další. Bezpochyby dojde i na některá překvapení. Tak se těšme!

Pořadí výběru v 1. kole draftu NHL v Dallasu:

1. Buffalo, 2. Carolina, 3. Montreal, 4. Ottawa, 5. Arizona, 6. Detroit, 7. Vancouver, 8. Chicago, 9. New York Rangers, 10. Edmonton, 11. New York Islanders, 12. New York Islanders (od Calgary), 13. Dallas, 14. Philadelphia (od St. Louis), 15. Florida, 16. Colorado, 17. New Jersey, 18. Columbus, 19. Philadelphia, 20. Los Angeles, 21. San Jose, 22. Ottawa (od Pittsburghu), 23. Anaheim, 24. Minnesota, 25. Toronto, 26. New York Rangers (od Bostonu), 27. Chicago (od Nashvillu), 28. New York Rangers (od Tampy Bay), 29. St. Louis (od Winnipegu), 30. Detroit (od Vegas), 31. Washington.

Odhad 1. kola draftu NHL 2018 podle TSN

1. Rasmus Dahlin, 2. Andrej Svěčnikov, 3. Brady Tkachuk, 4. Filip Zadina, 5. Jesperi Kotkaniemi, 6. Noah Dobson, 7. Evan Bouchard, 8. Quinn Hughes, 9. Oliver Wahlstrom, 10. Adam Boqvist, 11. Barrett Hayton, 12. Vitalij Kravcov, 13. Ty Smith, 14. Jo Veleno, 15. Grigorij Děnisenko, 16. Martin Kaut, 17. Josel Farabee, 18. Dominik Bokk, 19. Serron Noel, 20. Rasmus Kupari, 21. Isac Lundeström, 22., Ryan McLeod, 23. Ty Dellandrea, 24. K´Andre Miller, 25. Bode Wilde, 26. Jared McIsaac, 27. Rasmus Sandin, 28. Akil Thomas, 29. Liam Foudy, 30. Alexander Alexejev, 31. Mattias Samuelsson

Další Češi v odhadu 2. a 3. kola draftu podle TSN:

45. Jakub Lauko, 56. Jakub Škarek, 58. Jan Jeník, 72. Lukáš Dostál, 85. Matěj Pekař.

Odhad 1. kola draftu NHL 2018 podle ISS:

1. Rasmus Dahlin, 2. Andrej Svěčnikov, 3. Filip Zadina, 4. Brady Tkachuk, 5. Oliver Wahlstrom, 6. Evan Bouchard, 7. Quinn Hughes, 8. Noah Dobson, 9. Adam Boqvist, 10. Joe Veleno, 11. Joel Farabee, 12. Barrett Hayton, 13. Martin Kaut, 14. Serron Noel, 15. Rasmus Kupari, 16. Jesperi Kotkaniemi, 17. Adam Ginning, 18. Grigorij Děnisenko, 19. Ty Smith, 20. Isac Lundeström, 21. Jared McIsaac, 22. Benoit-Oliver Groulx, 23. Bode Wilde, 24. Alexander Alexejev, 25. Jacob Bernard-Docker, 26. Ryan McLeod, 27. Akil Thomas, 28. Dominik Bokk, 29. Kirill Marčenko, 30. Jonathan Berggren, 31. Mattias Samuelsson.

Pořadí pro draft 2018 podle Úřadu centrálního skautingu:

Hráči do pole – Severní Amerika:

1. Andrej Svěčnikov    útočník   Rusko   Barrie (OHL)
2. Brady Tkachuk útočník USA Boston Univ (HEA)
3. Filip Zadina útočník Česko Halifax (QMJHL)
4. Evan Bouchard obránce Kanada London (OHL)
5. Noah Dobson obránce Kanada Acadie-Bathurst (QMJHL)
6. Quintin Hughes obránce USA Michigan (Big10)
7. Oliver Wahlstrom útočník USA USA 18
8. Joseph Veleno útočník Kanada Drummondville (QMJHL)
9. Barrett Hayton útočník Kanada SS. Marie (OHL)
10. Serron Noel útočník Kanada Oshawa (OHL)
11. Rasmus Sandin obránce Švédsko SS. Marie (OHL)
12. Joel Farabee útočník USA USA18
13. Jared McIsaac obránce Kanada Halifax (QMJHL)
14. Ty Smith obránce Kanada Spokane (WHL)
15. Akil Thomas útočník Kanada Niagara (OHL)

Další Češi:

 48. Jáchym Kondelík    útočník   Muskegon (USHL)
53. Kristian Reichel útočník Red Deer (WHL)
54. Filip Král obránce Spokane (WHL)
55. Matěj Pekař útočník Muskegon (USHL)
70. Radim Šalda obránce Saint John (QMJHL)
115. Libor Zábranský obránce Kelowna (WHL)
151. Albert Michnáč útočník Mississauga (OHL)
... Zack Malík obránce Sudbury (OHL)

Brankáři – Severní Amerika:

1. Olivier Rodrigue      Drummondville (QMJHL)
2. Kevin Mandolese Cape Breton (QMJHL)
3. Alexis Gravel Halifax (QMJHL)
4. Matthew Thiessen Steinbach (MJHL)
5. Keegan Karki Muskegon (USHL)

Hráči do pole – Evropa:

 1. Rasmus Dahlin      obránce  Švédsko   Frölunda
2. Adam Boqvist    obránce  Švédsko  Brynäs Gävle
3. Vitalij Kravcov útočník Rusko Čeljabinsk
4. Martin Kaut útočník Česko Pardubice
5. Adam Ginning obránce Švédsko Linköping
6. Jesperi Kotkaniemi útočník Finsko Pori
7. Grigorij Děnisenko útočník Rusko Jaroslavl
8. Isac Lundeström útočník Švédsko Lulea
9. Jacob Olofsson útočník Švédsko Timra
10. Filip Johansson obránce Švédsko Leksand
11. Rasmus Kupari útočník Finsko Oulu
12. Dominik Bokk útočník Německo Växjö
13. Filip Hallander útočník Švédsko Timra
14. Nils Lundkvist obránce Švédsko Lulea
15. Martin Fehérváry obránce Slovensko Oskarshamn

Další Češi:

 16. Jan Jeník        útočník   Liberec
20. Jakub Lauko útočník Chomutov
29. Kryštof Hrabík útočník Liberec
40. Michal Kvasnica útočník Třinec
43. Ondřej Buchtela obránce Chomutov
46. Daniel Kurovský útočník Vítkovice
55. Jan Kalus útočník Třinec
59. Karel Plášek útočník Kometa Brno
71. Vojtěch Dobiáš útočník Zlín
73. Vojtěch Kropáček útočník Sparta Praha
74. Roman Půček útočník Vsetín
75. Matěj Svoboda útočník Kometa Brno
77. Daniel Kowalczyk obránce Kometa Brno
81. Jan Šír útočník Liberec
82. Adam Gajarský útočník Kometa Brno
83. Adam Klapka útočník Slavia Praha
93. Vít Seemann obránce Chomutov
94. Jakub Adámek obránce Třinec
98. Otakar Šik útočník K. Vary
101. Radim Toman útočník Vítkovice
110. Jan Žemba útočník Liberec
118. Zdeněk Sedlák útočník Oulu (FIN)
121. Filip Bernáth obránce K. Vary
125. Ondřej Chrtek útočník Liberec

Brankáři – Evropa:

1. Lukáš Dostál      Česko     Kometa Brno
2. Jakub Škarek    Česko    Jihlava
3. Amir Miftachov Rusko Irbis Kazaň
4. Justus Annunen Finsko Oulu
5. Olof Lindbom Švédsko Djurgarden
...
10. Daniel Dvořák Česko Mountfield HK
16. Dominik Pavlát Česko Chomutov

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz