Dahlin, Heiskanen, Tolvanen. Tři žolíci, kteří zazáří na olympijském turnaji?

(HELSINKY, od našeho zpravodaje) Ještě jim pořádně nerostou vousy, kromě hokeje chodí do školy a všechno mají před sebou. Jenže Rasmus Dahlin (na snímku), Miro Heiskanen a Eeli Tolvanen už o sobě dali vědět mezi nejlepšími hráči Evropy. Na turnaji Karjala dostali příležitost a rozhodně zaujali. "Jsou to velmi talentovaní hráči. S velkým potenciálem. Všichni byli vidět, je až neskutečné, co ve svém věku dovedou," říká Milan Antoš, televizní expert a také kouč juniorky pražské Slavie.

Plekanec Chance liga

Před turnajem se nejvíc mluvilo o Dahlinovi. Sedmnáctiletý obránce švédské Frölundy dostal reprezentační příležitost už v jarních utkáních Euro Hockey Challenge proti Bělorusku. Karjalu začal hrát až v Helsinkách, předtím bojoval s klubem v osmifinále Ligy mistrů proti Liberci. "Ten kluk je šikovnej. Je vidět, že to má v sobě. Věci, co dělá, jsou na ledě o level výš než u ostatních hráčů. Určitě příští jednička draftu," tvrdí Ladislav Šmíd, který Dahlina v obou duelech dobře poznal.

Jak je možné, že sedmnáctiletý zelenáč hraje způsobem jako kdysi Kenny Jönsson nebo Nicklas Lidström? "Ve Švédsku to asi s obránci dělají dobře. Nechají je hrát, když mladý bek udělá chybu, nikdo se tím nezabývá. Na Dahlinovi je znát, že ten kluk má ohromné sebevědomí. Hraje hokej a baví se tím," hlásí Šmíd.

Antoš: Heiskanen byl na Karjale lepší než Dahlin. Znát je každý měsíc

Pozor, ani Dahlin není bez chyb. Proti Finsku šel jeden inkasovaný gól na jeho vrub. "Ale pokračoval dál a nenechal se rozhodit," upozorňuje Milan Antoš. Podle jeho slov zaujal možná ještě víc Miro Heiskanen. Zadák IFK Helsinky oslavil v červenci 18. narozeniny. A vedl si skvěle. "Připadal mi lepší než Dahlin. Víc si dovolil, držel konstantní výkon a hlavně se za každých okolností snažil hrát. V těchto věkových kategoriích ale hraje roli každý měsíc. Dahlin půjde určitě nahoru, za půl roku to bude na jeho hokeji vidět. Získá zkušenosti, dostane další porci sebevědomí," dodává bývalý útočník Slavie.

Heiskanen je letošní trojkou draftu NHL. To hovoří samo za sebe. Naděje Dallasu nebude v prosinci chybět na mistrovství světa dvacetiletých, za dalších pět týdnů pak startují olympijské hry. Heiskanen na Karjale zahrál tak, že mu finská média předpovídají téměř jistou nominaci. "Uvidíme, nemá cenu předbíhat. O konkrétních hráčích nehovořme. Ale Miro opravdu nezklamal," uvedl kouč Marjamäki. 

Draft bude v červnu, to je fakt ještě dlouhá doba, tvrdí Dahlin

Také Dahlin by v Koreji mohl hrát. "Nevím, co k tomu říci. Byla by to nádhera," krčí skromně rameny. "Turnaj Karjala jsem bral jako zkušenost, která mi hodně pomůže. Zápasy proti Kanadě a Finsku byly neskutečné," reaguje favorit draftu NHL 2018. Dotazy na tohle téma k němu míří ze všech stran. "Je tam spousta věcí, které člověk neovlivní. Musím udělat jediné: hrát co nejlépe a pořád se zlepšovat. Draft bude až v červnu, to je fakt ještě dlouhá doba," usmívá se.

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Respekt ovšem má. Nejen u skautů, ale také u parťáků z týmu Tre Kronor. Po derby s Finy, které Švédové v sobotu ztratili poměrem 1:3, byl jejich nejlepším hráčem vyhlášen Linus Omark. Jenomže šikula z ruské Ufy cenu odmítl a předal ji Dahlinovi. "On byl na naší straně nejlepší, zaslouží si to. Jsem z jeho hry nadšený," uvedl Omark. Ovšem Dahlin to viděl jinak, ocenění zase spoluhráči ihned vrátil.

Tolvanen: Těžší turnaj jsem zatím v kariéře neabsolvoval

Na straně domácích Suomi se skvěle uvedli dva jiní žolíci. O Heiskanenovi už byla řeč, mimořádným talentem je rovněž Eeli Tolvanen. Mladý útočník se loni zdokonaloval v americké USHL, teď v barvách Jokeritu Helsinky válí KHL. Tolvanen tam byl dvakrát vyhlášen nováčkem týdne, stejné ocenění získal i za měsíc říjen. "Je to ohromně vybavený hráč, který jde výkonnostně neustále nahoru. Na turnaji Karjala se prosazoval, předpoklady má obrovské," hlásí Milan Antoš. Také Tolvanen může směle myslet na Pchjongčchang. Podobně jako Lukáš Radil s Dominikem Kubalíkem zaznamenal na Karjale dva góly a nahrávku ve třech zápasech, v produktivitě turnaje na tom byli lépe jenom Michail Grigorenko, Mika Pyörälä a Nikita Gusev.

"Netuším, jestli se dostanu na olympiádu. Možná k ní mám o něco blíž," povídá Tolvanen. V Helsinkách každopádně koncertoval. "Velkým zážitkem byl první gól v reprezentaci dospělých. Padalo mi to tam v juniorských výběrech, ale tohle bylo něco jiného. Navíc jsem se trefil proti Švédsku, což bylo super," hlásí autor vítězné branky domácích v posledním duelu proti Kanadě (viz video).

Trenér Marjamäki sleduje Tolvanena v Kontinentální lize, teď ho měl poprvé mezi svými ovečkami v barvách Suomi. Pokud třicátý junior posledního draftu, jehož si vybral Nashville, nadále zůstane v plné formě, letenky do Koreje ho neminou. "Máme ještě šampionát dvacítek, přijdou další zápasy. Turnaj Karjala jsme vyhráli, všichni jsme spokojeni. Já se maximálně snažil, abych hrál co nejlépe. Těžší turnaj jsem zatím v kariéře neabsolvoval. A olympiáda? Uvidíme!" mrká spiklenecky závěrem.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz