Čínský výlet slávistů se stříbrnou odměnou. Super zážitek, říká Srdínko

Foto: Jakub Mezlík, hc-slavia.cz

17. května 2018, 16:58

Martin Voltr

Parádní zážitek za sebou mají mladí hokejisté Slavie. Dorostenci a starší žáci už potřetí zamířili na turnaj do daleké Číny! Vedle návštěvy země, kam se asi jen tak nepodívají, navíc starší z týmů vybojoval stříbrné medaile. „Je to vzdálená země, jiná tradice a kultura. Ale i po sportovní stránce si to kluci užili,“ hlásí trenér Jan Srdínko.

Jágr Chance liga

Účast na mezinárodních turnajích sbírá řada českých klubů, ale tohle je přece jenom o level výš. Pekingská hokejová asociace spustila v roce 2016 novou tradici, na přelomu dubna a května zve do Číny týmy pomalu ze všech koutů světa. Za Slavii tam letos vyrazili mladíci ročníků 2003 a 2004, tedy tvořící se dorost, společně s ročníky 2005 a 2006, tedy staršími žáky.

„Pro zúčastněné je to vždycky zážitek, parádně připravený turnaj s kvalitními týmy. Nebyl to jenom výlet do Číny, ale odehráli jsme tam velice kvalitní zápasy na úrovni,“ shrnuje jedním dechem trenér Jan Srdínko, jenž s výpravou do Asie zamířil. Mladší dorostence vedl po jeho boku i Miloš Pecka, žáky zase Tomáš Chludil s Petrem Mackem.

Foto: Jakub Mezlík, hc-slavia.cz

Starší z obou týmů vyhrál pět z šesti zápasů, nestačil pouze na ruský Chabarovsk, jenž celý turnaj suverénně vyhrál. Jinak Slavia porazila domácí hokejisty, výběry z Kalifornie, Kanady, Lotyšska a na závěr i německý Berlín. Suma sumárum z toho byla obhajoba loňských stříbrných medailí!

„Ani bych neřekl, že tam byla nějaká odlišnost v pojetí hokeje. Ale všichni to brali nesmírně prestižně a hrálo se s velkým nasazením. Bylo hodně osobních soubojů, kolikrát ani u nás doma tolik hry do těla není. Týmy byly fyzicky velice zdatné,“ podotýká Srdínko. Slávisté si museli sáhnout pořádně hluboko. „Obě kategorie hrály na jednom stadionu a nebylo moc času, takže se hrálo bez úpravy ledu mezi třetinami, třikrát 15 minut čistého času a pauzy jen dvě minuty. Proto to bylo fyzicky hodně náročné,“ říká kouč.

Šest soupeřů představovalo hodně rozmanitou hokejovou zkušenost. Číňané založili novou turnajovou tradici díky blížící se zimní olympiádě 2022, na kterou se celá země hodně chystá. „Proti domácím jsme hráli hned na začátek. Trénují je Karel Najman s Jirkou Novákem, je na nich vidět pokrok, jdou výkonnostně nahoru. Nicméně pořád patřili mezi ty slabší,“ pokračuje trenér sešívaných.

Foto: Jakub Mezlík, hc-slavia.cz

Kromě stříbrných medailí získali mladší dorostenci Slavie také jedno individuální ocenění – brankář Patrik Janura byl vyhlášen nejlepším gólmanem turnaje. „My jsme ale střídali oba dva, nedělali jsme rozdíly. Jeli jsme tam proto, aby si všichni kluci zahráli. Jak Patrik, tak Michal Pittr chytali výborně,“ chválí Srdínko oba strážce svatyně.

Starší žáci úspěch svých kolegů nenapodobili. Vysoko zdolali Němce, těsně přetlačili Američany a Finy, ve třech zápasech ale padli, což jim v konečném zúčtování stačilo jen na páté místo.

Hokejový zážitek ovšem v tomhle případě tvořil jenom polovinu toho celkového. Mladíci ze srdce Evropy samozřejmě nezůstali zavření na zimním stadionu a prozkoumali i okolí. „Ze všeho nejvíc je asi nadchlo olympijské centrum, vyfotili jsme se u Ptačího hnízda. Samozřejmě se jim líbila i ta hala, ve které jsme hráli. Jestli jsem to správně pochopil, tak byla postavená po vzoru tréninkové haly Boston Bruins,“ hlásí Srdínko.

Foto: David Mencl, hc-slavia.cz

A co památky? „Viděli jsme Velkou čínskou zeď, Zakázané město, Náměstí Nebeského klidu... Takové ty nejznámější věci. Výborně se o nás postaral Honza Procházka, který tradičně jezdí s českou výpravou, protože umí čínsky.“ Postaráno bylo o slávisty celkově výtečně. „Co se týče zázemí, ubytování nebo stravování, byli jsme maximálně spokojení,“ pokyvuje trenér.

Mladí hokejisté si celý výlet parádně užili. „Rozhodně! Bavilo je to, byli pohromadě, odpočinuli si od školy, od rodičů,“ směje se Srdínko. Taková akce navíc pomůže vybudovat partu do další sezony. „Určitě. Na druhou stranu si týmy budou skládat trenéři těch daných kategorií. Není to tak, že by kluci, co teď nejeli, neměli šanci hrát v dorostu. To v žádném případě. Ale super zážitek jak pro nás trenéry, tak pro kluky. Bylo to skvělé,“ dodává Jan Srdínko.

Výsledky Slavie na turnaji v Pekingu

Ročníky 2003 a 2004

Slavia – Peking Select 5:0
Slavia – California Golden Bears 6:2
Slavia – Amur Chabarovsk 1:7
Slavia – IHA Selects 2:1 sn.
Slavia – Pardaugava 6:0
Slavia – Eisbären Berlín 4:1

Ročníky 2005 a 2006

Slavia – Peking Select 4:8
Slavia – Djurgarden 1:3
Slavia – Eisbären Berlín 7:1
Slavia – Amur Chabarovsk 2:10
Slavia – California Golden Bears 4:3 sn.
Slavia – Jokerit Helsinky 6:5

Foto: Jakub Mezlík, hc-slavia.cz

Foto: David Mencl, hc-slavia.cz

Foto: David Mencl, hc-slavia.cz

Foto: hc-slavia.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz