Chytli jsme se. Hradec můžeme zlomit týmovým charakterem, burcuje Straka

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Asi málokterý tým vzbuzuje před startem dorosteneckého play off takové otazníky jako Sparta. V základní části se trápila a o postup musela bojovat ze spodní skupiny, svůj úkol nakonec suverénně zvládla. A v třaskavém čtvrtfinále narazí na Hradec Králové.

HokejkaTV

Ve sparťanském dorostu se letos sešly dva ročníky, které slavily titul ve starších žácích. Určitě i sami hokejisté očekávali, že by měli v základní skupině postoupit z nejlepší čtyřky a pak se v klidu chystat na play off. Ale opak byl pravdou.

„Začátek se nám vůbec nepovedl, hodně jsme prohrávali. Myslím si, že jsme do sezony nastoupili moc hrdě, nehráli jsme týmově. Hráli jsme individuálně, na sebe. Neposlouchali jsme pana trenéra a nedělali to, co chce,“ vypočítává důvody neúspěšné bilance útočník David Straka.

Sparťané nasbírali ve skupině šest porážek z úvodních osmi zápasů. Pak se probudili, z dalších deseti utkání padli jen dvakrát, ale na postup jim to už nestačilo. V západní skupině skončili na pátém místě, osm bodů za Kladnem.

„Snažili jsme se to zvednout. Zlepšovali jsme se pomalu, ale jistě,“ vzpomíná Straka.

V kabině zavládlo velké zklamání, ale na druhou stranu – směrem k vyvrcholení sezony nebylo ještě nic ztraceného. Systém extraligy dorostu dal mladíkům z hlavního města druhou šanci.

A té se chopili na výbornou. V nadstavbové skupině C nasbírali osmnáct výher a pouhé dvě porážky! „Chytli jsme se. Hráli jsme jako tým, blokovali jsme střely, začali jsme proměňovat šance. Hráli jsme to, co po nás pan trenér chtěl, a to bylo podle mě nejdůležitější. Věci z tréninku jsme si přenesli do zápasů,“ pochvaluje si Straka.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Postupem času bylo jasné, že postup Spartu nemine. Druhý Chomutov na její sérii šestnácti úspěchů v řadě nedokázal reagovat a odpadl. Až Karlovy Vary minulý týden úchvatnou šňůru přetrhly, když na Spartě vyhrály 1:0 v nájezdech.

„Byl to dobrý zápas, ale hektický. Bohužel jsme neproměňovali šance. Myslím si, že jsme Vary přehrávali, i když jsou silný soupeř. Bohužel jsme neměli štěstí v koncovce a nájezdy se nám prostě nepovedly,“ mrzí mladého útočníka. Jeho tým pak ale složil reparát a výhrou 4:1 v derby s Kobrou se naladil na play off.

Čtvrtfinálový osud přihrál Spartě jednoho z extraligových favoritů. V sérii, která začne v neděli v Holešovicích, vyzve Hradec Králové. Tedy loňského mistra. „Musíme hrát jako tým a srdíčkem. Pak si myslím, že ten náš týmový charakter Hradec zlomí, budeme schopni ho porazit a postoupit do dalšího kola,“ burcuje David Straka.

Zároveň dobře ví, že důležitou roli budou hrát speciální týmy. „Nesmíme dělat zbytečné fauly a svoje přesilovky musíme využítvat,“ říká. Co do úspěšnosti se Sparta díky 17 procentům využití přesilových her řadí mezi lepší týmy, s 89 % ubráněných oslabení pak dokonce mezi úplnou špičku v republice.

Ze spodní skupiny si soupeře samozřejmě nemohla „vybírat“. „Nejvíc by nám sedla Slavia, protože jsme ji v základní části dvakrát porazili a myslím, že jsme byli na hřišti lepší. Navíc by to bylo derby, v něm jsou vždycky emoce, a to nás baví,“ reaguje forvard na téma soupeře, kterého by si jeho tým přál.

Stejně jako celému týmu, ani Davidu Strakovi po individuální stránce úvodní část sezony nevyšla. V nadstavbě už ale sbíral téměř bod na zápas. „Bylo by dobré mít víc bodů, chci být platný pro tým. Nejradši bych střílel góly, ale když mi to tam nepadá, musím dělat černou práci,“ popisuje své úkoly.

Ve Spartě je letos prvním rokem, moc daleko se ale stěhovat nemusel. „Přišel jsem z Letňan, které spadly z extraligy. Trenéři mě pak pozvali na turnaj, takhle jsem se sem dostal,“ popisuje. Jak sám říká, má ještě na čem pracovat.

„V mých očích se mi první sezona na Spartě úplně nepovedla. Když budu makat, tak doufám, že to zlomím. Snad se začne dařit a přijde i to ‚hokejové štěstíčko‘,“ dodává Straka s úsměvem. Kdo ví, třeba přijde už v příštích dnech, kde se bude rozhodovat o úspěšné či neúspěšné sezoně.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz