Chyby odvály šanci. Sedmnáctka ve švýcarské premiéře padla

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Hokejisté českého ročníku 2005 v prvním reprezentačním utkání podlehli Švýcarům 3:5. Sedmnáctku pod vedením kouče Rostislava Vlacha srazily v Davosu velké chyby v defenzivní činnosti.

Týden hokeje 2021

„Byl to náš první zápas, a z naší strany nebyl dobrý. Možná to bylo u některých hráčů způsobené i tím, že v loňském roce dlouho nehráli, někteří skoro celý rok. Bylo vidět, že ten přechod u nich ještě není dobrý. Musí se snažit. Bojovali jsme, ale na výhru to nestačilo,“ mrzí nového trenéra českých reprezentantů.

Pod Alpami svedli s domácím mužstvem vyrovnaný duel. Do začátku třetí třetiny se přetahovali o vedení: Češi sice inkasovali už v první minutě, ale Jan Šprynar a obránce Jakub Dvořák skóre otočili.

„Nebyli odskočení, jenom my svými chybami jsme si to pokazili.“

To samé se pak povedlo Švýcarům, nicméně po návratu z kabin opět vyrovnal František Albrecht. Zlomový moment přišel v 53. minutě: Čeští mladíci hráli přesilovku, jenže brankáři Adamu Dybalovi sjel kotouč, který do prázdné klece dopravil Lindemann. Zürcher pojistkou v poslední minutě určil finální stav 5:3.

Porážka ale v žádném případě nejde za gólmanem. Vždyť za to několik branek chytil, když chybovali jeho spoluhráči. Defenzivních kiksů, které vedly ke švýcarským přečíslením či samostatným nájezdům, udělali Češi na mezinárodní scénu nadmíru moc.

„Ano, v obraně byly opravdu velké chyby. Hráčům jsme přitom říkali, že je potřeba hrát trochu zezadu. Chyby možná pramenily i z toho, že kluci strašně moc chtěli a měli přehnaný elán,“ přemítá Vlach.

Žádným jiným způsobem se Švýcaři za večer neprosadili, tlak v pásmu na vítězství vůbec nepotřebovali...

„Nebyli odskočení, jenom my svými chybami jsme si to pokazili. Dostali jsme pár zbytečných gólů,“ uvědomuje si Jan Šprynar, autor úvodní české trefy v zápase i v celé sezoně. „Samozřejmě jsem měl radost, asi každý kluk to chce zažít. Ale důležitější je týmový výsledek,“ posmutní hned.

„Teď se zaměříme na defenzivní činnost, ta nám dělala problémy.“

Šprynar utvořil elitní formaci se Štanclem a Holčákem, druhý útok tvořili Židlický s Albrechtem a Vašíčkem. Právě tyto dvě lajny se staraly o největší vzruch poblíž švýcarské branky.

„Byly to dva naše nejlepší útoky, i když samozřejmě i oni dělali nějaké chyby. Co se týče ofenzivní činnosti, vytvářeli si šance a dávali góly,“ kvituje Vlach. „S klukama si docela rozumíme. Nahrávky nám cvakají výborně, šlape nám to. Doufám, že nám to takhle vydrží,“ doplňuje Šprynar.

Víc se ale národní tým jednoznačně zaměří na defenzivní činnost. „Ta nám dělala problémy a musíme ji zlepšit,“ ví hlavní trenér, jemuž se úplně nezamlouvaly ani přesilovky a oslabení. „Pár tréninků už jsme se jim věnovali, ale nebylo to úplně takové, jaké bychom si představovali. Přesilovky hrály všechny čtyři lajny a uvažujeme o tom, že do příštího zápasu už bychom to zkorigovali na dvě,“ nastiňuje Vlach další plány.

Odvetu sehrají Češi ve středu od 15:30. Sami hráči moc dobře vědí, co už nesmí dopustit. „Koukneme se na video, ale hlavně si musíme hlídat svoje posty. Protože jsme vůbec nehráli to, co jsme si řekli. A taky musíme zrychlit pohyb, všechno dělat rychleji,“ uzavírá litvínovský forvard Šprynar.

ŠVÝCARSKO – ČESKO 5:3 (1:1, 2:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 1. Wagner (Braillard), 25. Pauli (Zürcher, S. Meier), 40. Embacher (Zürcher, Pauli), 53. Lindemann, 60. Zürcher – 10. Šprynar (Štancl), 22. Dvořák (Židlický, Albrecht), 42. Albrecht (Židlický).
Rozhodčí: Hürlimann, Fluri – Duarte, Stalder.
Vyloučení: 5:4.
Využití: 1:1.
V oslabení: 1:0.
Diváci: 48.
Švýcarsko: Ferrari – Schneller, Niedermann, Palmisano, Hebeisen, Lekic, Wegmüller, Lichtensteiger, Müller – Zehnder, Embacher, Lindemann – Wagner, Froidevaux, Braillard – Diethelm, S. Meier, R. Meier – Pauli, Graf, Zürcher. Trenér: Schöb.
Česko: Dybal – Husinecký, Matějíček, Dominik Badinka, Žižka, Port, Dvořák, Lučan – Štancl, Holčák, Šprynar – Albrecht, Vašíček, Židlický – Sláma, Felcman, Kuchta – Peš, Adámek, Coufal – Csabi. Trenér: Vlach.

Další zápasy v Davosu

Středa 28. července:
15:30 Švýcarsko – Česko

Čtvrtek 29. července:
14:00 Švýcarsko – Česko

Soupiska české sedmnáctky

Brankáři (3):
Michael Hrabal (Sparta Praha), Adam Dybal (Karlovy Vary), Daniel Jansa (Plzeň – pouze na kemp v Rokycanech).

Obránci (7):
Dominik Badinka, Vojtěch Husinecký (oba Chomutov), Jakub Dvořák (Liberec), Tomáš Žižka (Zlín), Antonín Lučan (Plzeň), Martin Matějíček (Jihlava), Vojtěch Port (Sparta Praha).

Útočníci (14):
Kevin Coufal, Hynek Peš (oba Jihlava), Matyáš Sláma (Hradec Králové), Martin Vašíček (Sparta Praha), Jan Šprynar (Litvínov), Matyáš Adámek, Adam Csabi (oba Karlovy Vary), Jakub Štancl (Slavia Praha), Tobiáš Kuchta (Přerov), Adam Židlický (North Jersey Avalanche, AYHL), Tomáš Holčák (Jyväskylä, Finsko), Jiří Felcman (Langnau, Švýcarsko), František Albrecht (Rapperswil, Švýcarsko), Andrej Fábry (Sparta Praha).

Realizační tým:

Manažerka: Tereza Menčíková
Hlavní trenér: Rostislav Vlach
Asistenti trenéra: Václav Eismann a František Ptáček
Trenér brankářů a videotrenér: Lukáš Mensator
Lékař: MUDr. Tomáš Madrý
Fyzioterapeut: Patrik Grosman
Kustod: Josef Toma

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz