Chtěl jsem už být doma, říká Vašíček. S Brodem by si zahrál i první ligu

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

30. července 2017, 13:48

Martin Voltr

Na jaře slavil zasloužený postup do WSM Ligy Vsetín, do nové sezony se rýsuje jeden z vrchních favoritů na Vysočině. Zvlášť když teď Havlíčkův Brod ulovil velkou posilu do obranných řad. Jiří Vašíček se po intermezzu v Košicích vrátil do míst, kde si zahrál už před deseti lety, a důvod byl jasný. „Po tom, co jsem rodinu vytáhl na Slovensko, jsem jí to chtěl vrátit,“ říká tvrďák odchovaný Pardubicemi.

partneři českého hokeje

Šestatřicetiletý hokejista má v nohou víc než pět stovek zápasů v nejvyšší soutěži a ve vitríně kompletní sbírku extraligových medailí. Na tu zlatou dosáhl v sezoně 2007/08 s pražskou Slavií. Právě v téhle době si díky úzké spolupráci klubů zahrál i za Havlíčkův Brod, proto teď vstoupil do částečně známé kabiny.

I když tak trochu ustupuje z velkého hokeje, vidina postupu do WSM Ligy ho bude hnát dopředu. „Myslím, že cíl je jasně daný, za tím chceme jít. Ale všichni víme, že aby to dopadlo dobře, tak si musí všechno sednout,“ hlásí po prvním týdnu přípravy v Kotlině.

Co vás přivedlo zpátky do Havlíčkova Brodu?
S rodinou jsme si říkali, že už zůstaneme doma. Havlíčkův Brod je víceméně nejblíž od Pardubic, tak jsem oslovil vedení, a to mělo zájem. Během týdne jsme se domluvili. Teď už je potřeba jenom doladit nějaké detaily a podepíšeme smlouvu. Měl bych tady vydržet a pokusit se s týmem postoupit.

Když jste klub kontaktoval sám, znamená to, že jste nechtěl do vyšší soutěže? Nepoohlížel jste se aspoň po WSM Lize?
Hledal jsem v zahraničí, ale tam to hodně ztroskotalo právě na tom, že bych nemohl být s rodinou. Musel bych tam jít sám. A když už jsem se rozhodl, že budeme v Čechách, tak jsem chtěl být úplně doma. Dojíždět někam dál v první lize by asi nebylo úplně ideální. I proto jsem se rozhodl pro Brod. Zároveň k tomu mám nějakou práci, takže už se chci pomalu připravovat na to, že s hokejem jednou skončím. Nechci potom koukat a přemýšlet, co dál, ale už chci mít něco rozjetého.

Loni jste se vůbec poprvé v kariéře vydal do zahraničí. Jak jste byl spokojený v Košicích?
Košice jako takové jsou hezké město. Bohužel na zimáku nebyla úplně ideální atmosféra a projevilo se to na výsledcích, které nebyly takové, jaké všichni čekali. Na konci jsme se trochu zvedli a vypadalo to, že bychom v play off mohli něco uhrát, ale to se nám nepovedlo a Martin ve čtvrtfinále zaslouženě vyhrál. Šel za tím víc, chtěl to víc. Pro nás to bylo ponaučení.

„Já jsem to říkal vždycky. Ve druhé národní se najdou hráči, kteří by mohli hrát extraligu, ale musí být v pravý čas na pravém místě, mít šanci a štěstí, a pak se jim to může otevířít.“

Jak se vám herně zamlouvala slovenská soutěž?
Já nechci slovenskou soutěž srovnávat... Je taková, jaká je. Ti slovenští hráči, kteří skončili s kariérou a chtějí teď jejich hokej zvednout, určitě vědí, proč to chtějí dělat. Myslím, že se to bude muset zvednout tam a potom asi i tady v Čechách, protože možná trochu zaostáváme.

Ale nelitujete, že jste tam šel?
Ne, jsem rád, že jsem si zkusil něco nového. Jak říkám, co se týče města a prostředí, tak mě překvapilo, že je to tam fakt pěkné. Byla to další zkušenost do života a určitě nemá cenu něčeho litovat.

Jiří Vašíček na prvních trénincích Havlíčkova Brodu

Jiří Vašíček na prvních trénincích Havlíčkova Brodu | Foto: Martin Voltr

Hrálo ve vašem příchodu do Havlíčkova Brodu roli i to, že jste tady už působil?
(přikyvuje) Věděl jsem, do čeho jdu, jaké je prostředí a kabina. Zavolal jsem si s Třéťou (Miroslavem Třetinou), abych věděl, jak to tady funguje. Určitě to v mém rozhodování hrálo roli. Ale jak říkám, po tom, co jsem vytáhl rodinu na Slovensko, jsem jí to chtěl vrátit. Máme dům a chceme být doma.

V týmu máte nejen Třetinu, ale i Lukáše Endála, Jana Milfaita... To jsou špílmachři a na druhou ligu skvělí hráči, že?
Určitě. A jsou tady i další. Koukal jsem, že je tady pár opravdu šikovných hráčů, kteří by mohli hrát hokej i na vyšší úrovni. Já jsem to říkal vždycky. Ve druhé národní se najdou hráči, kteří by mohli hrát extraligu, ale musí být v pravý čas na pravém místě, mít šanci a štěstí, a pak se jim to může otevířít.

Až na pár z vás je kádr hodně mladý. Necítíte se mezi spoluhráči taky jako mladík?
Já se zatím rozkoukávám a nasávám atmosféru. Teď už jich pár znám aspoň po jménech, ale celkově se zatím snažím zorientovat. Znám Endyho a Třéťu, a tím to končí. Samozřejmě vidím, že už to je něco jiného, než když jsem tady v kabině seděl tenkrát. Holt věk nezastavím a jsem rád, že pořád hraju hokej.

„Brod jsem vždycky sledoval. Loni se to sešlo, že jsem se byl podívat ve Vsetíně, kde hráli důležitý zápas. Viděl jsem, že hráli velice dobře. Uteklo jim to o skóre.“

Rozumím, že po prvním týdnu se to hodnotí těžko, přesto: Získáváte už z tréninků dobrý pocit, že by vám to mohlo šlapat?
Opravdu je to teď začátek, zatím bych to vůbec nehodnotil. A ani nevím, jak silní budou soupeři, to uvidíme až během soutěže. V tenhle moment je to spíš o tom, abych si zase po půl roce zvykl na led. Musíme co nejlíp natrénovat, abychom v lize byli připravení.

Váš cíl tedy bude naprosto jasný – postup? Určitě jste to probíral i s vedením, když jste do klubu mířil.
Myslím, že cíl je jasně daný, za tím chceme jít. Ale všichni víme, že aby to dopadlo dobře, tak si musí všechno sednout. Musí se sejít zdraví i forma, všechno dohromady. V tenhle moment bych nekoukal tak daleko, ale na to, že chceme do sezony dobře vykročit. Když se nám to potom podaří, tak si řekneme, že jsme splnili cíl.

Bitka Jiřího Vašíčka s Miroslavem Formanem v sezoně 2014/15

Bitka Jiřího Vašíčka s Miroslavem Formanem v sezoně 2014/15 | Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Sledoval jste Havlíčkův Brod loni? K postupu mu nakonec chyběl jenom kousek...
Sledoval. Brod jsem vždycky sledoval. Tím, že jsem tady hrál, jsem se vždycky po očku mrknul, jak hrajou. Loni se to sešlo, že jsem se byl právě podívat ve Vsetíně, kde hráli důležitý zápas. Viděl jsem, že hráli velice dobře. Uteklo jim to o skóre... Takový je hokej. Uvidíme letos.

Vsetín měl ale velkou sílu a v jeho případě se postup celou sezonu prakticky čekal.
Mně se strašně líbila i atmosféra na tom zimáku. To klukům strašně pomůže. Byl bych moc rád, kdyby i tady lidi chodili a pomohli nám. Ono se to nezdá, ale zvlášť mladým klukům dodá atmosféra takových sil a takový náboj, že si dovolí víc a jsou schopni hrát ještě lepší hokej, než umí.

„Jestli budu sbírat body, anebo trestné minuty, jestli budu padat do střel, jestli budu mít bitky... To už vyplyne ze hry. Svůj hokej měnit nemůžu.“

Vás si fanoušci pamatují jako ostrého hocha, až bitkaře. Čím byste se rád prezentoval teď?
Nejdůležitější pro mě je, abych zůstal zdravý. Potom abychom jako tým šlapali. A co se bude dál dít na ledě... Jestli budu sbírat body, anebo trestné minuty, jestli budu padat do střel, jestli budu mít bitky... To už vyplyne ze hry. Svůj hokej měnit nemůžu, musím hrát pořád stejně, protože to mě někam dovedlo a asi to jinak ani neumím. Budu hrát naplno a cokoli z toho přijde, tak doufám, že to jenom pomůže týmu.

Kdyby se vám povedlo postoupit, zahrál byste si v Havlíčkově Brodě WSM Ligu?
Je to pro mě taky vidina. Věřím, že pokud bychom postoupili, tak bych tady zůstal a hrál dál i první ligu. Byl bych za to rád a myslím, že by to ještě mohlo jít.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz