Chci na dvacítky a prorazit do extraligy, říká Buchtela. Kadaň ho mrzí

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Na rozdíl od některých vrstevníků zůstal v Česku a i když letos neprošel draftem, zatím nemá čeho litovat. Osmnáctiletý obránce Ondřej Buchtela už zakořenil v seniorském hokeji. Byť se chystá s Litoměřicemi, rád by přidal i další starty v Chomutově. „Pan Růžička by si mě prý měl občas vytáhnout,“ vypráví.

HokejkaSHOPvanoce

Ústecký rodák patří mezi zajímavé beky ročníku 1999, zkušenosti už sbírá mezi dospělými. V minulé sezoně odehrál ještě třináct utkání v chomutovské juniorce, do Tipsport extraligy naskočil k jedinému. Jinak povětšinou jezdil do Kadaně.

„Na šanci v extralize si ještě musím počkat, ale myslím, že WSM Liga je kvalitní soutěž pro mladé hráče. Vůbec si nemůžu stěžovat, kolik prostoru jsem v Kadani dostal,“ vypráví Buchtela.

Ve 25 zápasech strávil na ledě průměrně necelých 19 minut, nejvydatnější pro něj byl rozhodně ten ve Frýdku-Místku. Jeho ice time se zastavil až na neuvěřitelné metě 30 minut a 46 sekund! „Jeli jsme v pěti obráncích. Trenér mě upozorňoval, že budu hrát hodně, ale nečekal jsem, že to bude přes půl hodiny,“ usmívá se při únorové vzpomínce. „Byl jsem aspoň pořád v tempu, cítil jsem se výborně. Ke konci už jsem měl tužší nohy, ale stačilo zatnout zuby,“ přiznává.

Jeho osobní příspěvek v sezoně se zastavil na šesti bodech. „Měl jsem světlejší i tmavší momenty, ale to je asi pokaždé. Byla to pro mě důležitá sezona, protože jsem ji v podstatě celou strávil v dospělém hokeji. A to mi po fyzické i psychické stránce dává nejvíc,“ pokyvuje mohutný obránce.

Tím spíš ho ovšem mrzí, že WSM Liga v Kadani nejspíš skončí. Trhačům chybějí sponzoři, a tak je ve hře výměna licence s některým z druholigových klubů. Ovšem zatím stále není jasné, jak celá věc dopadne.

„Četl jsem pár článků a docela mě to mrzí. Myslím, že město si WSM Ligu zaslouží,“ říká Buchtela, jenž si neměl v klubu na co stěžovat – byť patřil na tabulkové dno soutěže. „S panem Buchalem, trenérem, jsme neměli žádný problém. S klukama v týmu byla super parta,“ vypráví mladý zadák.

Foto: Dalibor Kachlík, skkadan.cz

Pro něj je kadaňská štace rozhodně minulostí, na novou sezonu se chystá v Litoměřicích, kde loni taky krátce působil. Svazový projekt Dukla se letos bude soustředit na hráče ročníků 1999 a 2000. „Myslím, že je to pro mě úplně ideální. Je tam skvělý kondiční trenér,“ hlásí na adresu Martina Iterského, „máme i správnou výživu. A taky je tam skvělá parta. Na sezonu se těším,“ ujišťuje Buchtela.

Kdyby získal v kádru Stadionu stabilní pozici a zase kolem dvaceti minut na zápas, určitě by mohl být spokojený. Ale přece jenom – koutkem oka pomrkává i výš. Extraligu si už vyzkoušel a rád by, aby k osmi čárečkám v dresu Chomutova co nejdřív přibyly další.

„Pan Růžička by si mě prý měl občas vytáhnout, ale to je samozřejmě jeho volba. Chtěl bych konečně prorazit do extraligy, i když určitě ne na celou sezonu, ale na pár zápasů dostat šanci a ukázat se v co nejlepším světle,“ přeje si. Dobře ví, že prosadit se do zadních řad Pirátů pro něj bude tvrdým oříškem. „Přišli zase noví, zkušenější obránci, konkurence je velká,“ pokyvuje.

Na druhou stranu má Buchtela ještě čas, vždyť v listopadu oslaví teprve 19. narozeniny. A přechod do seniorského hokeje zvládá výtečně. „Největší rozdíl mi přišel asi v síle. Když narazíte na třicetiletého chlapa, ten tu sílu má. Ale taky rychlost,“ hlásí ke změnám, se kterými se musel popasovat.

Rád by si udržel i produktivní tvář z mládežnických let. „Myslím, že jsem kreativní obránce, který dokáže rozehrát útok. Snažím se ho víc podporovat, ale na druhou stranu taky musím koukat na výsledek a když je zápas třeba vyhrocený, tak radši zůstat v obraně,“ popisuje svoje úkoly.

Foto: Jan Pidrman, piratichomutov.cz

Ondřej Buchtela si poctivě plní i reprezentační povinnosti. V loňském ročníku vyrazil s výběry do 19 a 20 let celkem na pětici turnajů, bojoval o juniorský šampionát v Buffalu, leč nakonec marně. Do finální nominace se nedostal. Letos tak bude mít poslední šanci.

„Určitě si chci na mistrovství světa zahrát, je to největší akce roku. Poperu se o to,“ říká odhodlaně. Ať už s ním, nebo bez něj, tým v čele s ročníkem 1999 určitě bude pomýšlet na medaili. „Máme hodně draftovaných hráčů, to taky o něčem svědčí. Ale všechno se ukáže až na mistrovství.“

Když už je řeč o draftu, ten letos Buchtelu minul. Doma možná není tolik na očích, jako by byl v zámořských soutěžích, ale podle svých slov ničeho nelituje. „I když člověk zůstane v Česku, tak to není ztráta. Hraje se tady kvalitní hokej a i odsud se dá prorazit do velkého hokeje,“ ví talentovaný zadák.

Důkazem budiž řada „starších“ hráčů, často i obránců, kteří z extraligy v posledních letech dostali z nejslavnější soutěže laso. „Třeba Honza Rutta, se kterým se známe z Chomutova. Ten mi hodně pomáhal, když jsme spolu trénovali,“ pokyvuje Buchtela, jenž by se rád vydal podobnou cestou jako jeden z jeho vzorů. Ani jména těch dalších, světových, v jeho podání nepřekvapí. „Asi Erik Karlsson nebo Brent Burns,“ dodává.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz