×

Přihlášení

Češi představili nové dresy pro SP, proč původní varianta padla?

26. dubna 2016, 18:07

Adam Bagar

Původní dresy českého národního týmu pro Světový pohár měly jepičí život. A důvod? Kritika! Malý státní znak údajně nesmí být pro účely reprezentace používán, kromě toho se bouřili lidé na Moravě a ve Slezsku, kde dvouocasého lva vnímají výhradně jako symbol pro českou část naší vlasti. A proto nakonec dostal přednost velký státní znak. I s dvěma orlicemi. Nové dresy byly představeny v úterý na tiskové konferenci k přípravám na vrcholnou akci sezony.

„Ten výklad zákona není úplně jednotný. Naše právní strana říká, že ten znak použít můžeme, ovšem někdo z výboru pro heraldiku prohlásil, že pro reprezentaci lze použít jen velký státní znak,“ říká organizační manažer českého národního týmu pro Světový pohár Jan Černý. „Moc jsme se samozřejmě nechtěli pouštět do polemiky s vládou nebo Senátem. Navíc i reakce lidí z Moravy a Slezska nebyla úplně pozitivní,“ dodává.

Generálka na Světový pohár: Češi v Praze hostí Rusy, bude vyprodáno? »

I proto se sáhlo ke změně, podobně jako na světových šampionátech budou Češi oblékat dres s velkým státním znakem, na němž najdeme jak dvouocasého lva, tak i dvě orlice, zastupující Moravu a Slezsko. „Nebylo úplně jednoduché to změnit, ale byli jsme ve fázi, kdy se jednalo teprve o elektronické náhledy nebo první vyrobené vzorky. Zastavili jsme to ještě včas,“ líčí Černý, který by se v budoucnu jistě nebránil změnám.

Česká esa pro Světový pohár: Jágr zatím ne, z Evropy Kempný a Sobotka! »

„Přikláněl bych se k tomu udělat v budoucnu nějakou podobu státního znaku, stejně jako má fotbalová reprezentace,“ přibližuje organizační manažer s tím, že na SP v kanadském Torontu se budou všechny výběry identifikovat právě na základě znaků. „Mezi účastníky jsou totiž také dva spojené týmy, hráči Evropy a Severní Ameriky do 23 let. Nemají znak ani hymnu a ostatní se jim proto musejí přizpůsobit,“ zakončuje Jan Černý.

NOVÉ DRESY PRO SVĚTOVÝ POHÁR V KANADĚ

PŮVODNÍ DRES PRO SVĚTOVÝ POHÁR V KANADĚ

Foto: nhl.com

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz