Češi na mě udělali dojem, tvrdí Brodeur. Časy Haška a Vokouna jsou pryč

Pravidelně seděl na tribuně, sledoval zápasy i tréninky. Legendární brankář Martin Brodeur to na turnaji Karjala zná. Před dvěma lety sledoval případné posily pro St. Louis, kde je nyní asistentem generálního manažera, tentokrát do Helsinek dorazil jako člen realizačního týmu Kanady. "Snažím se pomáhat. Názorem, radou, postřehem. Dělám vlastně totéž co v Blues," říká v rozhovoru pro ruský deník Sport-Express.

Plekanec Chance liga

Na první pohled malinko přibral, ale jinak vypadá pořád stejně. Jeden z nejlepších gólmanů všech dob, majitel zlaté medaile z olympiády v Salt Lake City 2002 a také vítěz Stanley Cupu s New Jersey zůstal milovanému sportu nablízku. Byť v jiné roli. "Nikdy jsem neuvažoval o tom, že bych dělal například trenéra brankářů. Během kariéry jsem si toho užil až až, chci mít trošku klid. Mám sedmiletého syna, cestování a neustálý kolotoč mi nechybí," usměje se.

Loni udělal výjimku, v průběhu ročníku si vzal pod křídla gólmany St. Louis. A Jake Allen šel s výkony hned nahoru. "Pracoval jsem na tom, aby si víc věřil. Psychologie, to je tajemství brankářské práce. S Jakem jsme se také vraceli k základům chytání. Jak optimálně sledovat kotouč, jaké postavení zvolit. Jak držet hokejku na ledě... Snažil jsem se předat zkušenosti," vysvětluje.

Úroveň turnaje Karjala mi připadalo jako základní část NHL

Dalo by se namítnout, že teď je to stejné také u kanadské olympijské reprezentace, kde Brodeur působí jako asistent generálního manažera Seana Burkea. "Ne tak docela," reaguje. "Sleduji všechny hráče, poznatky pak hodnotíme v rámci našeho štábu. Ale pravda je, že ke gólmanům mám nejblíž." Javorové listy nemohou využít hvězdy NHL, v Evropě mají vlastně jen tři kandidáty. "Ben Scrivens chytá výborně, věřím mu," jmenuje oporu u ruské Ufy.

Scrivensovi kryl záda Justin Peters, jenž nedávno přešel z Rigy do Kolína nad Rýnem. Zbývá ještě Barry Brust, bývalý gólman Slovanu je nyní spoluhráčem Romana Červenky a Michala Birnera ve švýcarském Fribourgu. "Spolehlivý, letos velmi jistý gólman. S Barrym jsem mluvil, pojede na prosincový turnaj co Moskvy," potvrzuje Brodeur s tím, že kanadskou jedničkou pro hry patrně bude Ben Scrivens.

Ikona světového hokeje se v Helsinkách pozorně dívala také na ostatní soupeře. "Úroveň turnaje Karjala mi připadala jako základní část NHL. Když složíte mužstva z nejlepších hokejistů v Evropě, jinak tomu být ani nemůže. To se netýká všech evropských výběrů, ale Kanady, Švédů, Finů a Rusů určitě. Dojem na mě udělali Češi, ani Švýcaři nevypadali špatně. Vůbec nepochybuji o tom, že olympijský turnaj bude mít vysokou kvalitu. I když na něm nebudou hokejisté NHL," připomíná.

McDavidovi a dalším klukům bych olympijskou šanci moc přál

Brodeur bere absenci hvězd jako realitu. "Nebyl jsem u jednání NHL s Mezinárodním olympijským výborem. Liga hájila své obchodní zájmy, což je pochopitelné. Z pozice hráče mě to ale mrzí. Sám jsem na olympiádě startoval, pro sportovce jde o největší metu. Je mi líto za dnešní mladé kluky, jako je třeba Connor McDavid. Moc bych jim olympijskou účast přál. Ale šanci nedostanou, což je špatně. Uvidíme později, NHL možná v tomto ohledu neřekla poslední slovo."

Kdyby platily podmínky jako před čtyřmi lety v Soči, kam všechna esa mohla, podle Brodeura by byl kanadskou brankářskou jedničkou znovu Carey Price. "Ale vynikající gólmany by měly i evropské reprezentace. Za mých časů chytali v NHL jen Kanaďané, dost Američanů – a pak vlastně jen Dominik Hašek s Tomášem Vokounem. Dneska? Podívejte se na sestavy, kolik je tam špičkových Evropanů," vybízí.

Jakmile slyší dotaz, kdo bude favoritem olympijských her, jmenuje ruskou sbornou. "Když vidíte, jaké hráče má na výběr, jinak ani nelze. Ale i my Kanaďané budeme silní. Máme na výběr z mnoha hráčů, intenzivně se připravujeme. Musíme být tvrdým soupeřem pro všechny! Hodně nám pomáhá účast na Euro Hockey Tour. Do Helsinek jsme přivezli kompletní trenérský štáb i všechny skauty. Času moc není, pracujeme na tom, abychom v Koreji měli co nejlepší tým," uzavírá.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz