Češi končí v Pekingu šestí. Víc mě mrzí prohra s Itálií, nechápu to, říká Kubeš

Foto: Jan Malý, parahockey.cz

Čeští para hokejisté prohráli svůj poslední duel v Pekingu a na turnaji tak končí na šestém místě. V poslední minutě zápasu Češi zaznamenali třetí úspěšnou trefu do italské branky. Ani to ale nakonec nestačilo na vítězství. Italové vyrovnali 12 vteřin před koncem a v prodloužení dokonali obrat.

Po těsné prohře s Čínou, kdy česká reprezentace notně potrápila výběr pořadatelské země a jen těsně nepostoupila mezi čtyři nejlepší týmy turnaje, přichází další rána. Ještě patnáct vteřin před koncem zápasu svítil na kostce v hale příznivý stav 3:2 pro Česko. Pak ale přišlo osudné vhazování, po kterém Jihoevropané zápas srovnali a zápasu tak objednali přídavek v podobě prodloužení, ve kterém navíc rozhodli o své výhře 4:3.

„Zápas musím nejprve vstřebat. Šli jsme do něj totiž s úplně jiným cílem. Jsme rozhodně nespokojení, ale chci se kouknout na video, abych viděl, kde jsme udělali chyby,“ říká kapitán Pavel Kubeš.

V první třetině jste jako tým působili dost unaveně, cítili jste ještě zápas s Čínou?
Utkání s Čínou na nás ještě rozhodně něco zanechalo. Já sám jsem třeba ještě stále rozlámaný, navíc jsem k sobě dostal beka, se kterým jsem ještě nehrál. Pátý zápas a já jsem už vystřídal čtyři beky. Muselo se to ale nějak rozházet, protože se nám zranil Venca (Václav Hečko, pozn. red.), který si z Číňanů udělal čínské nudle, ale další den zjistil, že se zranil. Bylo potřeba to srovnat. Italové si hráli to svoje a my jsme jim na to přistoupili.

„Utkání s Čínou na nás ještě rozhodně něco zanechalo. Já sám jsem třeba ještě stále rozlámaný, navíc jsem k sobě dostal beka, se kterým jsem ještě nehrál. Pátý zápas a já jsem už vystřídal čtyři beky.“

Jako první jste inkasovali, pak jste zápas otočili, ale Italové vás zvládli dohnat…
My jsme na ty dvě poslední minuty opravdu specialisti, nedokážeme to udržet. Ale Italové začali vyhrávat čistě vhazování, potom to čistě trefil mezi hlavami a skončilo to přímo ve vinglu. Těžké k tomu něco říct.

Snažili jste se spíš vedení udržet ,nebo ho navyšovat?
Jeli jsme stále naplno, chtěli jsme to udržet, ale s tím, že Ital vzadu udělá nějakou chybu. Oni to museli otevřít, hráli na brejky, my jsme si to ale nedostatečně hlídali a nedokázali jsme sami zahrozit. Spíš mi přišlo, že jsme kolikrát jen hráče stínovali, ale to už v dnešním para hokeji nestačí. I přes bránícího hráče se dá vystřelit.

Foto: Jan Malý, parahockey.cz

45 vteřin před koncem jste dali svůj třetí gól, který znamenal vedení v zápase. Italové ale vyrovnali 12 sekund před sirénou. Dalo se něco u italské gólové situace udělat jinak?
Když se to stane přímo takhle, jako se to stalo, tak s tím podle mě nejde udělat vůbec nic. Bavil jsem se o tom po prodloužení se Zdeňkem Háblem, který byl na buly. Říkal, že Italovi puk spadl hned po hození puku na hokejku a rychle ho po zemi poslal za sebe na spoluhráče. Ten na nic nečekal, vystřelil a poslal to dovnitř. My jsme neměli v té rychlosti ani šanci vyjet, bylo to opravdu hned po buly. Italové nás tam navíc zablokovali, tam se opravdu asi nic nedalo udělat, sehráli to dobře. Nicméně myslím si, že kdyby to měl takhle trefit třikrát z pěti pokusů, tak se mu to rozhodně nepovede.

Měli Italové po zázračném vyrovnání větší momentum i v prodloužení?
Mně hlavně vůbec nešlo do hlavy to, že už najednou nevedeme o tři góly. Vůbec jsem to nechápal. Stejně tak si stále nedokážu uvědomit, že jsme s nimi prohráli, to taky nechápu.

„Asi jsme do zápasu šli s tím, že předtím jsme je dali 5:0 a tak to půjde s prstem v nose. Potřebujeme se jednoduše naučit, že samo nepůjde vůbec nic.“

Před turnajem jste říkal, že turnaj bude úspěšný, když porazíte Koreu. Tu jste tady nakonec porazili v přípravě. Jak ale hodnotíte celý turnaj jako kapitán?
Na jednu stranu jsem strašně rád za celé ty tři týdny. Kluci jsou skvělí, nevnikla tady za celé tři týdny žádná výměna, opravdu fungujeme jako tým. Nováčci si navíc vyzkoušeli, jaké je to prohrát, zažili si i nějaké výlevy kvůli prohře a bylo těžké psychicky všechno unést. To všechno jsou důležité a cenné zkušenosti. Ukázali jsme sami sobě, že dokážeme odehrát skvělý zápas třeba proti Číně. Ale potřebujeme navázat na takové zápasy a hrát to, co umíme.

Kdyby vám někdo před turnajem řekl, že skončíte šestí, bral bys to?
Myslím, že tohle pro nás byla taková povinnost. V průběhu turnaje jsme říkali, že hrajeme o nejlepší umístění v Evropě. Teď nás ale porazili Italové. To právě nechápu, mě mrzí víc to, že jsme prohráli s Itálií, než to, že jsme šestí. Asi jsme do zápasu šli s tím, že předtím jsme je dali 5:0 a tak to půjde s prstem v nose. Potřebujeme se jednoduše naučit, že samo nepůjde vůbec nic.

Foto: Český paralympijský tým

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz