Čekání dvacítky na medaili? V hlavách to máme, přiznává obránce Hrdinka

Foto: Karel Málek, Juniorský hokej

Pilují souhru, polykají tréninkové dávky i představy trenérů, jak by měla vypadat hra českého týmu na mistrovství světa. Členové reprezentační dvacítky jsou už několik dní pohromadě. Závěrečný kemp absolvují v Niagara Falls, úkolem je vybojovat nominaci a dobře se nachystat na mistrovství světa. "Všichni jsme se moc těšili. Psali jsme si a vyhlíželi začátek společné přípravy. Jsme v očekávání," přiznává obránce František Hrdinka.

Plekanec Chance liga

Šampionát vypukne 26. prosince v Buffalu, junioři předtím ještě stihnou utkání proti Kanadě (20. prosince) a Finsku (22. prosince). Češi na předchozích turnajích nezářili, letošní parta ovšem půjde za úspěchem. "V týmu je určitě potenciál. S Ruskem a se Švédskem jsme hráli vyrovnané zápasy, Finy jsme několikrát porazili. Dá se hrát se všemi. Máme reálnou šanci dostat se ze skupiny na dobrém místě," konstatuje zadák Mladé Boleslavi.

Mistrovství světa této věkové kategorie si Hrdinka zahrál už loni. A nejen on. "Výhodou je, že nás v Montrealu bylo dost z ročníků 1998 i 1999. Může to pomoci směrem k ostatním ve smyslu, jak vstřebat atmosféru. Protože turnaj se bude hrát v Buffalu, kde mají jednu z největších hal v NHL." Tahle akce bývá za Atlantikem mimořádně sledovaná, pro každého účastníka jde o unikátní zážitek. Je to něco úplně jiného, než známe u nás. Loni jsem zažil šampionát v Montrealu, kde tím všichni neskutečně žili. Jak se o nás starali, jaké bylo zázemí... Velký rozdíl v porovnání s tím, co jsem slyšel o mistrovství světa v Evropě."

Vadí, či nevadí? Hráči dvacítky přijdou o české Vánoce

Čeští hokejisté budou až do Štědrého dne v Niagara Falls. Kousek od nádherných vodopádů pracují na tom, aby byli na turnaji v maximální pohodě. Start bude náročný, dvacítku čekají Rusové a Švédové. Tedy papírově nejtěžší soupeři ve skupině. "Budeme mít na ně hodně sil. Musíme se připravit, věřím, že to dopadne dobře," reaguje Hrdinka s tím, že program zápasů by Češi mohli proměnit ve svoji výhodu. Všichni se každopádně moc těší, pro řadu z nich půjde o loučení s juniorským hokejem. "S některými kluky se známe čtyři roky,  možná i víc. Hráli jsme spolu nebo proti sobě v českých soutěžích, někteří pak odešli do Kanady a do Evropy. Teď jsme pohromadě, víme, jakou má každý z nás roli."

Do přípravy dvacítky se zapojili také Martin Nečas a Filip Chytil. Oba nadaní útočníci se už dotkli NHL. "Určitě to je dobrá zpráva, jestliže máme v týmu taková jména. Bude na nich stát naše ofenziva. Oni to čekají, jsou připraveni," připomíná. Ale hlavní předností mužstva musí být týmový výkon. Jedině soudržností a bojovností dokázali Češi velké věci. "Jsme tým, bavíme se spolu bez rozdílu, jestli je někdo starší nebo mladší," hlásí. Hlavní slovo budou mít hokejisté ročníku 1998, jenž je ve dvacítce letos tím kmenovým. "Například Marek Zachar, který byl v minulosti kapitánem osmnáctky. Také Petr Kodýtek, někdy i já, když je to fakt špatné," usměje se Hrdinka.

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Letošní bojovníci chtějí prorazit, na šampionátech do 20 let čekají české výběry na medaili od roku 2005. Tedy pořádně dlouho. "V hlavách to máme, samozřejmě," přiznává. Cesta k úspěchu bude dlouhá, vyžaduje splnění mnoha okolností i štěstíčko. Hokejisté jsou přesvědčeni, že je v jejich silách, aby na stupně vítězů zaútočili. "Tvoříme dobrý tým. Jsou tu kluci, kteří vyhráli Memoriál Ivana Hlinky, pak měli velkou šanci na šampionátu osmnáctek. Sice neuspěli, ale bylo to blízko. Věřím, že tenhle turnaj bude něco velkého," povídá Hrdinka.

Ještě než očekávaný podnik vypukne, prožijí reprezentanti společné Vánoce. Program Štědrého dne bude nejspíš hodně podobný tomu, co hokejisté zažili před rokem v Montrealu. "Měli jsme společnou večeři a předávání dárků mezi sebou. Jasně, člověk to tráví bez rodin, ale my si ten večer užili," říká boleslavský zadák, který polovinu minulé sezony nastupoval za švédský Linköping. Součástí slavnostního večera je samozřejmě také předávání dárků. "Máme výhodu, že se navzájem známe. Každý dá jeden dárek, a jiný dostane. Já loni rozbalil činku, dával jsem čepici s rohama, kterou má Adam Musil," usměje se závěrem.

Foto: Karel Švec, cslh.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz