Buldoci se budou rvát! Lakatoš šel štěstí naproti, Smejkal chce být první

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

29. prosince 2015, 8:05

Václav Jáchim

(HELSINKY, od našeho zpravodaje) Hezké kombinace jsou fajn, ale na mistrovství světa zpravidla víc rozhodují jiné branky. Čeští junioři se o tom přesvědčili v duelu proti Slovensku. Několikrát se jim podařila parádní kombinace, jenže gólová radost z toho nebyla, naopak ruce nahoru vylétly díky důsledné práci v brankovišti. Postarali se o ni buldoci v sestavě trenérů Petra a Svobody, kteří jsou připraveni se rvát. Trefu Pastrňáka doprovodil správným postavením Jiří Smejkal, ve třetím dějství dostal kotouč za Húsku důrazný a nebojácný Dominik Lakatoš.

HokejkaSHOPvanoce

Byla v tom solidní symbolika. Na nedělním tréninku totiž reprezentanti pilovali zakončení přes hráče na brankovišti, jenže trenér Jakub Petr nebyl spokojen. Rozjel se přes celé pásmo a hokejku zapíchl hokejku do prostoru před klecí. "Když nebudeme stát tady, nebudeme vyhrávat! Znovu!" zařval. A dal pokyn k dalšímu cvičení.

V utkání proti Slovensku borci představy naplnili. Nejdřív Jiří Smejkal, který uplatnil robustní postavu. Jakmile David Pastrňák v přesilovce napřáhl, bývalý útočník Českých Budějovic se postavil před Adama Húsku a ten toho posléze moc neviděl. "Clonil jsem gólmanovi a myslím, že jsem puk i trošku tečoval. Ale to není samozřejmě podstatné," usměje se.

Zachránce Pastrňák myslel, že puk letí do rohu. Gól mi pomohl, libuje si »

Ve třetím dějství se skóre měnilo podruhé, kotouč do brány dostal Dominik Lakatoš s přispěním brusle obránce Erika Černáka. "Byla tam střela, přenechával jsem puk Filipu Hronkovi, který pálil. Odrazilo se to přede mě, já brzdil a šťouchl to hokejkou. Trošku šťastný gól, ale i takové se počítají," říká. V tom právě vězí základní princip. "Na brankovišti je to strašně těžké, bolí to. Ale kdo tam nechodí, tak nevyhrává," zmiňuje ještě.

Štěstí se musí jít zkrátka naproti, liberecký bojovník je toho pádným důkazem. Bez podobných rafanů nemá žádný výběr na mezinárodní scéně šanci. I proto si mohl Lakatoš po skalpu Slováků v klidu říci: "Jsme strašně rádi, že jsme to zvládli. Byl to výborný zápas, jen tak dál!" Podstatný vliv na úspěch měl zároveň přínos čerstvé posily. David Pastrňák naskočil a odčaroval české střelecké trápení. "David nám strašně pomohl. Čiší z nás větší energie. Jsme takoví jistější. Je super, že máme borce z NHL. A věříme, že to bude postupně čím dál lepší," povídá Lakatoš.

Útočník Bostonu naskočil ve formaci, v níž byl proti Rusům původně Pavel Zacha. Ovšem ten si obnovil zranění přitahovače a proti Slovákům nehrál. Michael Špaček s Jiřím Smejkalem dostali do útočné vozby nového parťáka. "Pasta je výborný hráč. Myslím, že i když nějakou dobu nehrál, a ještě měl za sebou dlouhou cestu, stejně naskočil a předváděl vynikající výkon. Všichni jsme byli moc šťastní, že David přijel. Je to špičkový hokejista a kluk do kabiny. Proti Slovákům nám moc pomohl a vlastně rozhodl," vzkazuje Smejkal.

Čeští hokejisté sice neoslnili ofenzivními manévry ani hromadou gólů, nicméně historie se neptá. Potřebné tři body mají, sahají po postupu. Dnes mají volný den, ve středu od 13 hodin je čeká duel proti Bělorusku. Dvacítka může zahodit největší tlak, junioři půjdou do duelu s nováčkem elitní kategorie mistrovství světa přece jen víc uvolnění. "Máme čtyři body, čtvrtfinále by mohlo být skoro jisté," souhlasí Smejkal. Motivace je jinak stále stejná, hlavní souboje teprve přijdou. "Budeme chtít zabojovat o první místo ve skupině, abychom měli před play off nejlepší první pozici," uzavírá útočník kanadského týmu Moose Jaw Warriors.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz