Buchta o univerzitní cestě: Musel jsem na sobě hodně makat. Proč chtěl skončit?

Foto: hc-slavia.cz

3. listopadu 2020, 21:11

Ondřej Mach

Prošel si opravdu zajímavou hokejovou cestu. Lukáš Buchta je odchovancem zlínského hokeje, ještě před přechodem mezi muže se ale vydal zkusit štěstí za moře. Ve Spojených státech si zahrál v prestižní univerzitní soutěži NCAA a získal ekonomické vzdělání.

Od roku 2019 je pak zpátky v České republice. Minulý ročník strávil v mateřském Zlíně a po dlouhém čekání na další angažmá se na začátku září upsal prvoligové Slavii.

„Seběhlo se to rychle. Sportovní manažer Slavie pan Veber mě kontaktoval, jestli bych neměl zájem za ně hrát. Dal mi pár dnů na rozmyšlenou a já jsem souhlasil,“ popisuje pětadvacetiletý zadák.

Buchta si Jiřího Vebera pamatuje ještě z mládežnických reprezentačních výběrů. „Byl to jeden z důvodů. Znám ho, trénoval mě v mládežnických reprezentacích do sedmnácti a osmnácti let. Hrálo to roli,“ přiznává.

Všechno přitom mohlo být úplně jinak, Buchta byl už dříve blízko angažmá v rakouském Innsbrucku. „Čtrnáct dní nebo tři týdny jsem měl domluvené angažmá. Dva dny předtím, než se začali podepisovat cizinci mi volal trenér, že je soutěž stopnutá, a vůbec se podepisovat nebudou,“ upřesňuje.

„Kdo za vás v dnešní době zaplatí tabulkové odstupné? Zvlášť v této situaci bylo hrozně těžké se dostat někam do extraligy.“

Letmé kontakt údajně proběhly i s extraligovými kluby. „Ale kdo za vás v dnešní době zaplatí tabulkové odstupné? Zvlášť v této situaci bylo hrozně těžké se dostat někam do extraligy,“ říká Buchta.

Rodák ze Zlína se na nový ročník připravoval v Přerově, za Zubry naskočil i do jednoho přípravného duelu. Existovala varianta, že by působil tam?

„Bylo to ve hře, měli jsme nějakou dohodu. Ale oni tehdy měli dostatek beků, přišli Filip Král a Radek Kučeřík. Obránce moc nepotřebovali, takže jsme se dohodli, že mě tam nechají trénovat. Kdyby měli nějaké zraněné hráče, tak bych nastoupil do zápasu,“ vysvětluje.

Buchta dokonce připustil, že by se s hokejem rozloučil úplně. „Studoval jsem finance a hrozně mě to baví, takže zas tak těžké rozhodnutí by to pro mě nebylo. Hokej mě samozřejmě baví taky, ale život není jen o hokeji. Hokej jsou tak dvě tři procenta vašeho života,“ vykládá.

Foto: jc-slavia.cz

Cesta na univerzitu pro něj vedla přes juniorskou USHL a začala v roce 2012. „Před začátkem sezony jsem byl na zkoušce v Omaze, kde bylo 120 hráčů. Tenkrát jsem se tam nedostal, protože už měli čtyři draftované cizince. Byl jsem takový záskok, kdyby se někdo omluvil, tak by mě vzali,“ povídá.

A tak se skutečně stalo. „Hned první týden vytrejdovali jednoho Kanaďana do Waterloo, takže mi zavolali, ať tam přijedu,“ vzpomíná Buchta.

O rok později se sice ještě vrátil do Zlína, před sezonou 2014/15 ale do zámoří odešel nadobro. A povedeným rokem za tým Sioux Falls Stampede zaujal natolik, že získal stipendium na vyhlášené univerzitě v Omaze.

„Celou sezonu v USHL měl sledovalo hodně univerzit, ale stipendium vám nenabídnou jen tak.“

„Musím říct, že jsem na sobě musel hodně makat. Celou sezonu v USHL měl sledovalo hodně univerzit, ale stipendium vám nenabídnou jen tak. Spoustu trenérů se dokonce jezdilo dívat na moje tréninky,“ vrací se ve vyprávění o pár let zpátky.

„Jste na očích, ale musíte šlapat po sportovní i personální stránce. Hráči, kteří ve škole neměli dobrý průměr, tak klidně několik zápasů nehráli,“ pokračuje.

Univerzitní hokej je podle jeho slov ve Spojených státech na špičkové úrovni. „Bylo to neskutečné, jak to tam fungovalo. Od zázemí po marketing, tréninky, posilovnu, jídlo po tréninku. Zkrátka pět hvězdiček,“ praví.

Skloubit hokej s náročným studiem ale není jednoduché. „Musíte si hodně dopředu plánovat. My jsme všude létali, a když jsme jeli někam blíž autobusem, tak to bylo na osm až deset hodin. Ale bylo to pro mě dobře, protože mě to naučilo efektivně nakládat s časem,“ přemítá Buchta.

V univerzitním celku Omahy se první rok setkal i s Jakem Guentzelem, nynějším kanonýrem Pittsburghu a vítězem Stanley Cupu.

„Byl odskočený, ale zase ne tak moc. Těch hráčů tam bylo víc, jenže nedostali šanci. Třeba ve čtvrťáku David Pope, to je neskutečný útočník. Pak Austin Ortega nebo Justin Parizek,“ vyjmenovává Buchta.

„Guentzel byl fakt dobrý v detailech. Byl schopný desetkrát zastavit před brankou a nedat gól, ale pojedenácté tam zůstal a rozhodl zápas.“

„Přišlo mi, že Guentzel byl fakt dobrý v detailech, měl skvělé návyky. Byl schopný desetkrát zastavit před brankou a nedat gól, ale pojedenácté tam zůstal a rozhodl zápas,“ prozrazuje.

Loni se Buchta po pěti letech ohlásil comeback na tuzemské stadiony, za Zlín odehrál kompletní extraligový ročník. „Rozhodně je to jiná soutěž, první dva zápasy jsem si na to zvykal. Ale myslím, že z univerzity jsem byl velmi dobře připravený.“

Berani se v minulé sezoně probojovali do vyřazovacích bojů, stopku jim vystavil až koronavirus. „Myslím, že se to dá hodnotit slušně. Dostali jsme se do předkola play off, tam jsme hráli s Olomoucí a bylo to vyrovnané. Za mě to byla povedená sezona,“ zakončuje.

Partneři HC Slavia Praha

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz