Brusle na hřebík? Kdepak, Thornton si chce prodloužit úžasnou kariéru

Foto: nhl.com

19. června 22:10

Tomáš Zatloukal

Neumí si představit, že vejde do kabiny a ten čahoun s prošedivělým vousem tam nebude. Joe Thornton ho inspiruje, je pro něj vzorem. Tomáš Hertl by zkrátka byl moc rád, kdyby San Jose našlo s kanadskou legendou společnou řeč a "Jumbo Joea" podepsalo na další rok. Sám hráč po nové smlouvě touží, čerstvě potvrdil, že rozlučku s kariérou ještě ani zdaleka nechystá.

HokejkaTV

Jednou kvůli němu za mohutného potlesku otevřou brány od Dvorany slávy. Ten okamžik se ale opět posouvá na neurčito, Thornton ještě do penze nechce.

Ač geniální centr za pár týdnů oslaví čtyřicetiny, dál plánuje brouzdat mezi mantinely nejslavnější ligy světa a nahánět hokejový grál. Pořád sní o tom, že jednou dosáhne až na vrchol a stane se šampionem NHL

„Stanley Cup je snad to jediné, co ještě nevyhrál," řekl o Thorntonovi spoluhráč Brenden Dillon během play off. Ano, Jumbo Joe má ve sbírce dva tituly ze Světového poháru, olympijské zlato, Art Ross Trophy i Hartovu trofej. Stal se také šampionem švýcarské ligy.

Jen ta blyštivá trofej mu uniká.

Letos byl blízko, Žraloci ale nakonec vypadli v konferenčním finále a osmý nejlepší nahrávač všech dob zůstal mezi poraženými.

Stříbrný pohár pro něj zůstává nedostižnou chimérou a obří motivací zároveň. Klidně si kvůli němu protáhne kariéru ne o rok, ale třeba o tři. Pokud mu to chřadnoucí tělo povolí.

„Cítím se skvěle a v příští sezoně budu hrát. A jestli budu pokračovat i v dalších letech? Chci hrát tak dlouho, dokud mi vydrží zdraví a budu se na to cítit," pověděl Thornton v úterý v Las Vegas.

Očekává se, že jeho působiště se nezmění a dohodne se se Sharks. San Jose si uvolnilo místo pod platovým stropem díky výměně Justina Brauna, generální manažer Doug Wilson má nyní k dispozici zhruba 16 milionů dolarů a smlouva pro Thorntona patrně bude patřit mezi jeho priority.

Opakovaně se mluví o tom, že Jumbo Joe dá svému osudovému klubu výraznou slevu a kývne na gáži kolem dvou, tří milionů dolarů. Letos si jich vydělal pět, přičemž výkonnost měl odpovídající – k 16 gólům přidal v základní části 35 asistencí.

Vidět byl i v play off, v němž poprvé v kariéře zaznamenal dvoubrankový večer.

Kabina Žraloků v něm má jednoho z lídrů, plní i roli mentora. „Je skvělým spoluhráčem," smekl před ním Joe Pavelski, kapitán San Jose.

O Thorntona by jistě byl zájem napříč NHL. Ať už oblékne stejný trikot jako v posledních 14 letech, nebo odejde jinam, zase udělá cokoliv, aby konečně zvedl nad hlavu Stanley Cup.

A dost možná dál bude stoupat historickými tabulkami, na Adama Oatese mu v tabulce asistentů chybí jen 14 pasů. To by měla být hračka.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz