Bříza: Zešedivěl jsem až na zadku! Češi myslí na paralympijský bronz

Foto: Česká asociace tělesně handicapovaných sportovců

22. října 2017, 15:51

Martin Voltr

Nejdřív ani nevěděli, jestli na turnaj vůbec odjedou. Nakonec nejen odjeli, ale vrátili se jako absolutní vítězové. Čeští sledge hokejisté beze ztráty ovládli kvalifikaci v Östersundu a teď už se těší na třetí paralympijskou účast v řadě! „Šance zahrát si semifinále a pak o bronzovou medaili bude obrovská,“ tuší jejich hlavní trenér Jiří Bříza.

Nový fanshop

Čtyři zápasy, čtyři vítězství. Pro českou partu nemohl kvalifikační turnaj ve Švédsku dopadnout líp. Ano, patřila jí role favorita, jenže ta bývá často ošidná. „Především to byl to nápor na psychiku. Kluci se hrozně toužili dostat na třetí paralympiádu v řadě, je to skvělá parta a pro mnohé z nich to asi bude paralympiáda poslední,“ říká Jiří Bříza v rozhovoru pro web Českého paralympijského výboru.

„Všichni pro to udělali maximum ze sportovního i organizačního hlediska, a to se odrazilo na výkonech. Chtěli jsme se prostě vrátit tam, kam patříme,“ pokyvuje šťastně.

Přitom ještě v létě hrozilo, že národní tým ani nebude moci o paralympiádu zabojovat. Neměl peníze na adekvátní přípravu, prostřednictvím sbírky prosil o pomoc i fanoušky. Paradoxně tohle všechno hokejisty ještě víc nakoplo.

„Všichni pro to udělali maximum ze sportovního i organizačního hlediska, a to se odrazilo na výkonech. Chtěli jsme se prostě vrátit tam, kam patříme.“

„Byli jsme velmi pokorní v tom smyslu, že jsme neměli úplně dobré finanční zázemí, cestování na kempy bylo těžké a tréninků nebylo tak moc, abych mohl s klidem říct, že jsme skvěle připraveni. Jenže na klucích se to odrazilo v opačném smyslu – výkonnost v porovnání s ostatními týmy měli nejlepší,“ hodnotí Bříza.

První polovinu kvalifikace zvládli Češi víceméně bez mráčku. Nevyzpytatelné nováčky ze Slovenska (kteří následně porazili Švédy!) spláchli hned na startu, pět gólů pak dali i Němcům, byť v závěru poprvé inkasovali. „Z chování Němců a Švédů ze začátku týdne bylo cítit, že si věří, že to ovládnou a přehrají tři týmy z B skupiny. No, po dvou zápasech jsme jim tak trochu zavřeli ústa...“ usmívá se lodivod, jehož týmu by nakonec i šest bodů k postupu stačilo.

Foto: Česká asociace tělesně handicapovaných sportovců

Ovšem Češi chtěli vítězit i dál, třetí souboj nabídl největší drama: Nad domácím týmem dvakrát vedli, pak ale poprvé prohrávali. „Švédsko se hodně probudilo a najednou to byl tým, který známe ze Soči nebo z turnajů. Mají velkou kvalitu, jako jediný mají herní styl podobný našemu – kombinační. Na zápas jsme se těšili, jenže oni měli nůž na krku, tak do toho vletěli. Začátek nám utekl, a i když jsme dali úvodní gól, oni šli za vítězstvím dál,“ připomíná Bříza, že Švédové po dvou porážkách nutně potřebovali zabrat.

„Když to soupeř otočil na 3:2, zešedivěl jsem až na zadku! Takových utkání ve sledgi moc nemáme, hraje se třikrát 15 minut, moc času není. Kdyby šli Švédové do dvoubrankového vedení a šli jsme do kabiny, už by to udrželi,“ tuší kouč. Jenže čeští borci si v pravou chvíli vzali vedení zpátky a třetí třetinu si s vypětím všech sil pohlídali. „Radši beru tenhle zápas, než když někomu dáme 5:0. Pak totiž budeme vědět, že se to dá otočit i z nepříznivého stavu.“ Nic nemůže mentální sílu týmu podpořit víc!

„Radši beru tenhle zápas, než když někomu dáme 5:0.“

Jakmile už měli čeští sledge hokejisté postup definitivně v kapse, rozdali si to s Japonskem o první místo. A znovu slavili, tentokrát díky jedinému gólu Michala Geiera. Poslední den se hrál i mnohem důležitější souboj, Švédové přehráli Němce 4:1 a zajistili si třetí postupovou pozici.

Pro svěřence Jiřího Břízy mluvily v Östersundu velké zkušenosti, většina hráčů zažila Hry ve Vancouveru i Soči a ví, jak zvládat vypjaté okamžiky. „Devadesát procent hráčů se zná dlouho, ale udělali jsme složení pětek, které bychom nastavili i na paralympiádě,“ vysvětluje trenér, jenž mohl pochválit rovněž dva nováčky –  Karla Wágnera s Pavlem Doležalem. „Obstáli na jedničku, až na pár drobností. Kádr doplnili skvěle, umějí se prosadit střelecky i zodpovědně bránit.“

Naopak od druhého zápasu se museli Češi obejit bez zraněného veterána Miroslava Hrbka. „Čeká ho větší vyšetření, má asi vážněji poraněné rameno. Doufáme, že se dá dohromady a do Koreje s námi odletí,“ říká Bříza.

Foto: Česká asociace tělesně handicapovaných sportovců

Do března ještě zbývá času dost, teď už se každopádně reprezentanti můžou naplno těšit na cestu do Jižní Koreje. Poslední dvě paralympiády pro ně dopadly pátým místem, teď si budou věřit na posun vzhůru. Na turnaji totiž bude po dopingových aférách scházet potrestané Rusko!

„Šance zahrát si semifinále a pak o bronzovou medaili bude obrovská,“ potvrzuje český kouč. Ovšem to samé budou chtít i další vlčáci. „Výš nemyslíme, protože Kanada a Spojené státy jsou úplně jiný level. Byl by zázrak, kdyby tyhle dva týmy nehrály o zlato,“ tuší.

Prvenství na kvalifikačním turnaji je pro český tým vítaným bonusem vzhledem k nasazení. Dostal se na šesté místo světového žebříčku, hned za pětici, která už měla účast jistou. V základní skupině ho čekají Američané, domácí Korejci a Japonci. Do semifinále půjdou první dva.

„Netušíme, co bude. Nemáme na stole žádné prasátko, které by štěrchalo. Doufám, že se někde objeví nějaký zdroj.“

„I tak to ale bude těžká skupina. Korea dostala obrovský balík peněz, aby mohli pracovat profesionálně. V tomhle systému jedou už rok, bude u nich obrovský posun. Hru měli vždycky založenou spíš na skvělé fyzičce a tvrdé hře, postrádají naopak hokejovou chytrost a kombinaci. V tom je budeme převyšovat,“ doufá Jiří Bříza. „Japonci mě ohromně překvapili, zapracovali na sobě. Vrátil se jim jeden hráč, se kterým se předtím neshodli, teď ho vzali zpátky a byl to jejich rozdílový hráč,“ varuje i před dalším sokem. O USA už řeč byla. „To je úplně jiná liga.“

Urvat na Dálném Východě medaili, to by se pro české reprezentany rovnalo splněnému snu. Ale pořád musí myslet především na nadcházející týdny a měsíce, aby se na další hokejový vrchol svých kariér adekvátně připravili. „Netušíme, co bude. Nemáme na stole žádné prasátko, které by štěrchalo,“ vrací se Bříza zase na začátek problémů, které tým sužují.

„Kluci mají dost tréninků a klubových zápasů, což by mělo stačit, ale nevím, jestli bude. Doufám, že se někde objeví nějaký zdroj. Teď se kluci budou věnovat svým rodinám a vrátí se do práce. V prosinci vymyslíme program, co a jak dál,“ dodává trenér českých sledge hokejistů.

Ať už ale získají finanční podporu jakoukoli, podporu od fanoušků pro březen 2018 mají v kapse.

Foto: Česká asociace tělesně handicapovaných sportovců

Paralympijská kvalifikace v Östersundu

Česko – Slovensko 5:0 (3:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 2. Šafránek (Palát), 5. Kubeš (Geier, Motyčka), 14. Kubeš (Hábl, Geier), 24. Šafránek (Palát, Krupička), 44. Kubeš (Motyčka).

Německo – Japonsko 2:6 (0:2, 1:3, 1:1)

Švédsko – Japonsko 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)

Německo – Slovensko 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)

Švédsko – Slovensko 1:2 po prodloužení (0:0, 0:0, 1:1 – 0:1)

Německo – Česko 1:5 (0:2, 0:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 35. Wedde (Segreff) – 3. Kubeš (Geier), 4. Geier (Hábl), 20. Geier (Hábl), 25. Krupička (Palát, Šafránek), 41. Geier (Hábl, Motyčka).

Švédsko – Česko 3:4 (1:1, 2:3, 0:0)
Branky a nahrávky: 15. Rakos (Hedberg), 22. Kasperi (Ingvarsson), 26. Hedberg (Rakos) – 13. Hábl (Kubeš), 18. Krupička (Wágner), 28. Kubeš (Hábl, Motyčka), 28. Palát (Šafránek, Krupička).

Japonsko – Slovensko 4:2 (3:0, 0:0, 1:2)

Švédsko – Německo 4:1 (0:0, 1:1, 3:0)

Česko – Japonsko 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka a nahrávka: 29. Geier (Motyčka).

 TýmZVVPPPPSkóreBody
1. Česko 4 4 0 0 0 15:4 12
2. Japonsko 4 3 0 0 1 13:7 9
3. Švédsko 4 1 0 1 2 10:10 4
4. Německo 4 1 0 0 3 7:15 3
5. Slovensko 4 0 1 0 3 4:13 2

Soupiska českého týmu

Brankáři:
Michal Vápenka (Sparta Praha), Jan Matoušek (Zlín).

Obránci:
Pavel Kubeš, Pavel Doležal (oba Pardubice), Miroslav Hrbek (Karlovy Vary), Jiří Raul (Sparta Praha).

Útočníci:
Zdeněk Hábl, Zdeněk Šafránek, David Palát (všichni Zlín), Michal Geier, Karel Wágner (oba Karlovy Vary), David Motyčka (Pardubice), Zdeněk Krupička (Sparta Praha), Zdeněk Klíma (České Budějovice).

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz