Bratislava je naše! Češi začali MS skvěle, na úvod srazili nadupané Švédy

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

10. května 2019, 22:49

Václav Jáchim

(BRATISLAVA, od našeho zpravodaje) Tak tohle byla velká jízda! Čeští hokejisté vstoupili do programu mistrovství světa parádním způsobem. Díky ohromnému nasazení, pohybu, důrazu a odvaze přemohli v první bitvě obhájce světového zlata. Švédové vzdorovali, obrátili skóre, jenomže pak se Češi nadechli a neskutečný duel zlomili ve svůj prospěch. Národní tým má v kapse sladkou výhru a velmi cenné tři body!

Do prvního utkání na mistrovství světa poslal trenér Říha brankáře Bartošáka, k dispozici měl sedm beků a jedenáct útočníků. Krátce před zápasem byl na oficiální soupisku zapsán Tomáš Zohorna. Složení sestavy odpovídalo tomu z vzájemného duelu na brněnských Carlson Hockey Games, který Češi vyhráli 3:0. Silní Švédové mezitím posílili o další obránce Ekholma a útočníka W. Nylandera.

Bratislavu zaplavili čeští fanoušci, hokejisté do velké bitvy vstoupili neskutečně. Byl jich plný led! Hráli aktivně, sebevědomě a nebojácně. V čase 1:55 šli do vedení, unikátní mezistátní premiéru prožil Jakub Vrána. Útočník Washingtonu se střelecky prosadil z první střely při prvním střídání, pohotovou ránou překvapil Lundqvista a otevřel skóre – 1:0. Tahle trefa české bojovníky posílila, dál neúnavně dřeli.

Pohotové zakončení ukázal Frolík, těsně minul Rutta. Na Lundqvista posléze pálili Simon a znovu Frolík. Bartošák tolik práce neměl, pozorný musel být při otočce Rasmussena. Velkou možnost měl v 17. minutě Gustafsson, ovšem osamocený obránce Chicaga naštěstí nevystřelil ani nepřihrál. První třetina byla z českého pohledu povdená, reprezentanti zavírali střední pásmo, bleskově otáčeli hru a díky parádnímu pohybu nenechávali soka v klidu.

Po přestávce ale přišel šok. Uteklo jen 24 vteřin a Švédové srovnali, z opakované dorážky bekhendem se prosadil Patric Hörnqvist, který pohotově přehodil Bartošákův beton – 1:1: Pak putoval na trestnou lavici Chytil, jelikož zasáhl hokejkou obličej Bratta, a Seveřané přesilovku využili. Gustafsson vystřelil od modré čáry, kotouč před českým gólmanem tečoval Oscar Lindblom – 1:2. Hokejisty bleskový obrat zaskočil, zvýšit mohl Marcus Pettersson. Pak Hörnqvist vyzval Eliase Petterssona, ale Bartošák reagoval včas.

Sestřih zápasu

Ve 37. minutě Češi odpověděli kouzelnou akcí: Jan Kovář objel bránu, luxusní nahrávkou našel na zadní tyči Dominika Kubalíka a ten mířil přesně – 2:2. V závěru druhého dějství hokejisté přečkali tlak Švédů a drželi vyrovnaný stav. Vstup do třetího dějství byl podobně divoký jako do toho druhého, ale tentokrát udeřili Češi! První útok vytvořil neskutečný tlak na Lundqvista: Voráček neuspěl, Simon také ne. Ale Michael Frolík 33 vteřin po startu hry dostal kotouč do brány. Švédský kouč Grönborg si potom vzal trenérskou výzvu, leč na rozdíl od nedávného turnaje v Brně neuspěl. Rozhodčí branku potvrdili – 3:2.

Hokejisté hráli s ohromným nadšením. Další gól mohl přidat Rutta, jeho dorážka mířila do brány, ovšem Lundqvist v poslední chvíli zasáhl lapačkou. Pak Vrána pálil švédskému brankáři do betonu, Bartošák pro změnu vychytal Lindholma. Bitva byla strhující, akce střídala akci. Atmosféra pekelná, Bratislava patřila českým srdcím. Obhájci světového zlata se pokoušeli odpovědět, jenomže Češi dřeli z všech sil a náskok udrželi.

V 56. minutě ujel při hře čtyř proti čtyřem Jakub Vrána a Lundqvistovi nedal šanci – 4:2. Bylo rozhodnuto! Švédové vzápětí odvolali Lundqvista a hráli bez brankáře, 55 vteřin před sirénou pečetil českou radost Jan Kovář – 5:2. Reprezentanti předvedli úžasný výkon a velmi důležitý vstup do turnaje. Skalp dvojnásobných mistrů světa, kteří mají sestavu nadupanou hráči NHL, jim zajistil tři cenné body i pořádný přísun sebevědomí. Další souboj čeká národní tým v sobotu, od 20:15 vyzve hokejisty Norska.

Výsledek prvního utkání české reprezentace na MS:

ČESKO – ŠVÉDSKO 5:2 (1:0, 1:2, 3:0)

Branky a nahrávky: 2. Vrána (Kubalík), 37. Kubalík (Jan Kovář), 41. Frolík (Simon, Voráček), 56. Vrána (Hronek), 60. Jan Kovář (Voráček) – 21. Hörnqvist (W. Nylander, E. Pettersson), 24. Lindblom (E. Gustafsson, Bratt).
Rozhodčí: Gofman (Rusko), Iverson (Kanada) – Hancock (USA), Sormunen (Finsko).
Vyloučení: 7:7.
Využití: 0:1.
Střely na branku: 32:32.
Diváci: 8 723 (vyprodáno).
Nejlepší hráči: Jakub Vrána – Elias Pettersson.
Česko: Bartošák – Hronek, Kolář, Moravčík, Rutta, Gudas, Sklenička, D. Musil – Voráček, Simon, Frolík – Jaškin, Chytil, Palát – Vrána, Jan Kovář, Kubalík – Řepík, T. Zohorna. Trenéři: Říha, Reichel a Mlejnek.
Švédsko: H. Lundqvist – A. Larsson, Ekman-Larsson, Ekholm, Gustafsson, Hägg, M. Pettersson – E. Pettersson, Hörnqvist, W. Nylander – A. Kempe, E. Lindholm, Lindblom – L. Eriksson, Lander, Bratt – Krüger, M. Kempe, Rasmussen. Trenéři: Grönborg, Garpenlöv a Popovic.

Další program české reprezentace v základní skupině MS:

Sobota 11. května: Norsko – Česko (20:15)
Pondělí 13. května: Rusko – Česko (16:15)
Čtvrtek 16. května: Česko – Lotyšsko (20:15)
Pátek 17. května: Česko – Itálie (20:15)
Neděle 19. května: Rakousko – Česko (16:15)
Úterý 21. května: Česko – Švýcarsko (12:15)

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz