Brankář Machovský bude bojovat o NHL, z Plzně míří do Detroitu

Foto: Milan Podpera, hcskoda.cz

2. května 2017, 22:04

Václav Jáchim

V uplynulých dnech potvrdili odchod do NHL Jakub Jeřábek nebo David Kämpf, teď se přidává Matěj Machovský! Brankář extraligové Plzně a člen širšího kádru národního mužstva míří do Detroitu, s nímž se dohodl na podmínkách smlouvy. "Klub sledoval Matěje delší dobu a měl trvalý zájem. Došlo k dohodě o roční spolupráci," konstatuje Michal Sivek ze společnosti Eurohockey Services, která odchovance opavského hokeje zastupuje.

partneři českého hokeje

Účastník mistrovství světa 2016, jenž v červenci oslaví 24. narozeniny, je dalším brankářem, který si v Plzni vybojoval zájem z NHL. Před časem se ze západu Čech vydal do zámoří Marek Mazanec, nyní se pokusí probít mezi elitu i Machovský. "Matěj byl v Detroitu loni na letním kempu a zanechal výborný dojem. Zástupci organizace ho pak sledovali celou dobu," Sivek.

Odchod Machovského z týmu Škody byl pravděpodobný delší dobu, klub s touto možností počítal. Nebylo ale jasné, jaké angažmá progresivní gólman zvolí. "O Matěje stály i kluby z Kontinentální ligy, jeden se ozval s konkrétním návrhem. Jenže ve hře byly i týmy NHL, což Machovského oslovilo. Mohu říci, že určité kontakty proběhly s další zámořskou organizací, Matěj však dal přednost Red Wings," připomíná hráčův agent.

V Detroitu si silnou pozici vybudoval Petr Mrázek, klub má k dispozici také Američana Jimmyho Howarda. Machovský bude muset zabrat. Dohoda o spolupráci je nicméně příslibem, že šanci dostane. "Matěj to přesně takhle bere. V minulosti chytal tři sezony kanadskou juniorku, působil v Guelphu a Bramptonu. Velmi dobře poznal, jaký je hokej na užším kluzišti, má s tím dostatek zkušeností," upozorňuje Sivek.

Gólman, který startoval na MS osmnáctiletých 2011 a dva roky poté na šampionátu dvacítek, se usilovně snažil o průnik do NHL. Navzdory optimistickým předpovědím nebyl draftován, atmosféru elitního zámořského hokeje okusil zatím jen na letních kempech Ottawy a Detroitu, kam přijel jako volný hráč. Teď je plnohodnotným členem organizace Red Wings a po Mazancovi druhým brankářem Škody, jenž si v nedávné době vybojoval zájem z NHL.

"Je vidět, že v Plzni to s gólmany umějí. Rudolf Pejchar s nimi pracuje velmi dobře a koncepčně," chválí Sivek. Machovský se brzy vydá za Atlantik, vstříc velkému snu. "Je to na něm, Matěj si uvědomuje, že ho čeká velká výzva. Ale NHL byla vždycky jeho snem, nyní se mu povedl důležitý krok," připomíná agent. V kádru Škody ho nahradí Miroslav Svoboda. Letošní oporu Jihlavy před necelými dvěma lety draftoval Edmonton, třeba se i on jednou vydá ve stopách úspěšných Západočechů s maskou a vyrážečkou vstříc NHL...

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz