Brankář Haas debutoval ve finské lize. Jak si vedou Dostál a Škarek?

Naši brankáři tradičně nechávají za hranicemi povedenou stopu, další z nich v pátek udělal krok do velkého hokeje. Ve finské Liize absolvoval premiéru Radek Haas – jako třetí český gólman juniorského věku v letošní sezoně!

Zlatá hokejka

Mladoboleslavský odchovanec dostal první šanci v A-týmu Ässätu Pori, jemuž patří s odstupem poslední příčka soutěže. V utkání proti Sport Vaasa si dlouho vedl fantasticky, ještě osm minut před koncem držel svému týmu náskok 3:1, ale vzápětí inkasoval tři góly během tří minut a Pori prohrálo 3:4. Haas předvedl 31 zákroků.

Mezi finskou smetánku nakoukl možná dřív, než by v roce 2017 po odchodu z Česka řekl. Minulou sezonu odchytal v lize U18, letos má na kontě 29 utkání v soutěži U20 s úspěšností 89,3 procenta. V juniorce tvoří vyrovnanou brankářskou dvojici s Kasperim Kotkaniemim, jehož mladší bratr Jesperi hraje za Montreal.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

#zadnejhastagnenitreba ????

Příspěvek sdílený Radek Haas (@h.a.a.s.35),Říj 28, 2018 v 1:02 PDT

Člen známé hokejové rodiny je už druhým českým gólmanem ročníku 2000 a nadějí pro příští šampionát dvacítek, která v poslední době naskočila do nejvyšší finské soutěže. O pár týdnů dřív to stihl Lukáš Dostál. Ten se po sedmi utkáních za Ilves Tampere chlubí výtečnou úspěšností 92,17 procent a průměrem 1,87 obdržené branky na utkání.

O impozantním vstupu brněnského mladíka svědčí i to, že od premiéry 16. února nepustil do brankoviště nikoho jiného. Čtyřikrát slavil vítězství, k tomu si navrch připsal i jednu gólovou asistenci – ale jakou!

Pikantní okolností Dostálova finského angažmá je to, že právě svým úvodním vítězstvím „odstavil“ z branky Pelicans Lahti krajana Jakuba Škarka. Nejzkušenější z tria českých gólmanů od té doby střídá pozici dvojky s působením v záložním týmu Peliitat Heinola ve druhé nejvyšší soutěži.

Škarek měl v úvodu sezony brilantní čísla, ale od začátku prosince už nastoupil za Lahti jen k sedmi zápasům, ve kterých pokaždé inkasoval tři nebo čtyři góly. S úspěšností si pohoršil na 90,74 procent a s průměrem inkasovaných branek na 2,44.

Tři zástupci znamenají pro českou brankářskou školu velkou pochvalu. Stejný počet juniorů přitom letos nastoupil také do Tipsport extraligy – Dostál, Jan Bednář a Dominik Pavlát.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz