Bradu tlačí táta: Nosili jsme dřevo a uhlí, vyplatí se to víc než posilovna

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Vítkovicím vyrůstá dost nadějné podhoubí, jejich dorost se v nové sezoně rozhodně zařadí mezi extraligové favority. Dokazuje to i pětinásobné zastoupení ročníku 2003 na úvodních kempech reprezentační šestnáctky. Jedním z útočných žolíků Ridery, které Petr Haken pozval, byl Marek Brada.

Nový fanshop

Odměna za výkony z minulé sezony a seznámení s hokejem na nejvyšší úrovni. To představuje premiérová nominace do národního týmu. Z hokejistů je ovšem většinou cítit, že se už na prvním tréninkovém kempu dívají mnohem dál. A přesně to je i případ čtrnáctiletého útočníka z východu republiky.

„Je to super, ale ještě nejsem v užším výběru. Určitě budu dělat všechno pro to, abych tam byl,“ ujišťuje hned na začátku. Vidí totiž, že už k dílčímu cíli vedla tvrdá dřina. „Jsem strašně rád, že mi to takhle vyšlo, protože jsem se tomu fakt věnoval. Byl to můj cíl,“ přiznává Marek Brada.

Zvlášť v poslední době se na sobě snažil hodně pracovat. „Nebylo to takové, že bych si zašel do posilovny nebo chodil běhat. S tátou jsme nosili dřevo nebo uhlí, a při tom jsem trénoval. Možná se to i vyplatí víc než chodit do nějaké posilovny. Samozřejmě jsem ale chodil i střílet,“ vypráví. Zásadní je pro něj právě pomoc táty. „Dělá pro mě všechno, chce snad ještě víc než já. Změnil mi životosprávu, tlačí mě hodně dopředu.“

Nejednoho talentovaného sportovce ale podobná cesta dovedla do pekel. Nebojí se Brada, že by hokejová kariéra mohla být víc ambicí otce než jeho samotného?

„To určitě ne. Chci to já, a on mi v tom strašně pomáhá. Klape nám to skvěle. Vždycky když něco potřebuju, on mi pomůže. Třeba když chci pomoct se střílením, aby mi ukázal, jak se to má dělat... Hodně to studuje. Když ráno snídám, ví, jak mě nastavit na trénink. Takhle si zvykám do budoucna, když budu třeba bydlet sám, abych se uměl nastavit na ranní tréninky.“

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Uplynulá sezona byla pro Marka Bradu po individuální stránce úspěšná. V mladším dorostu měl průměr téměř bod na zápas, na mládežnické olympiádě ho překonal. Jenže v případě obou akcí mu chyběla povedená tečka.

Prvně – olympiádu mohl s Moravskoslezským krajem vyhrát, jeho tým ale padl ve finále s Vysočinou. A to dost smolně, až v prodloužení. „Tým nám klapal, hráli jsme super. Ve finále jsme byli určitě lepší, ale chybělo nám štěstí,“ vzpomíná smutně na akci, kde hráče pozorně sledovala řada trenérů. Podobně jako turnaj výběrů v Jihlavě, kam se Brada díky výkonům z olympiády dostal. „Věděl jsem, že je tam hodně agentů, skautů, a budou se dívat. Myslím, že mi to vyšlo, že jsem zamakal,“ tvrdí s jistotou.

Vůbec největší zklamání mu ale připravilo extraligové play off. Ve starším i mladším dorostu patřily Vítkovice mezi elitní týmy, jenže ani jeden z nich se neprobojoval na domácí mistrovství republiky. Mladší překvapivě vypadl hned v prvním kole play off s Třincem.

„Strašně jsme to podcenili. Mysleli jsme si, že to prostě jen tak přejdeme,“ ohlíží se Brada za sérií dvou velkých rivalů, kterou vyhrál ten z nižší skupiny. „Kluci už si říkali, republika v Ostravě...“ A nakonec z toho nebylo nic. „Já jsem se pak ani nemohl jít podívat do haly na to mistrovství, jak mě to mrzelo. Hráli bychom doma, měli jsme to tak na dosah... Prostě jsme si to pokazili,“ říká.

Petr Haken: Máme kvalitnější hráče než před třemi lety

Hokejisté vítkovického ročníku 2003 mají ještě jednu šanci. V příštím ročníku by měli s dorostem patřit mezi elitní týmy, svědčí o tom i reprezentační pozvánky. Ty kromě Brady obdrželi ještě čtyři spoluhráči – obránci Ondřej Cubo a René Smolka a útočníci Josef Krejsa a Alex Kotásek.

Na čem teď plánuje mladý forvard zapracovat? „Možná na rukách, hlavně abych dával góly. Moc mi to nestřílí. Když si vezmu, kolik jsem měl šancí, mohl jsem dávat o hodně víc gólů,“ tvrdí sebekriticky. A co naopak jeho přednosti? „Určitě rychlost, když se rozjedu. A když jsem v souboji, tak ho chci za každou cenu vyhrát a musím získat kotouč.“

O svých nejbližších cílech má každopádně jasno. „Pro tuhle sezonu určitě reprezentovat republiku v šestnáctkách. A do budoucna uživit se hokejem,“ hlásí Marek Brada.

Jenom nezapomenout, aby ho to hlavně bavilo! „Myslím, že mě to bude bavit pořád,“ dodává s úsměvem.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz