Bolestivé, byli jsme blízko, říká Francouz. Před NHL musí máknout

Foto: Aleš Krecl, ČSLH

17. května 2018, 20:28

Václav Jáchim

(HERNING, od našeho zpravodaje) Trenéři národního týmu dlouho tajili, kterého brankáře pošlou do čtvrtfinálové bitvy. Ale jasno podle všeho měli delší dobu. Pavel Francouz se v dostatečném předstihu dozvěděl, že bude chytat. A odvedl spolehlivý výkon. Vyznamenal se při několika těžkých situacích, nakonec ale odešel z ledu zklamaný. "Je to bolestivé, byli jsme blízko," povídá smutně.

Nový fanshop

Na olympiádě v Koreji velel české výhře 3:2 po nájezdech, v Herningu skončil duel stejným poměrem. Ovšem ve prospěch Američanů. "Ve čtvrtfinále to zase nevyšlo, což strašně mrzí. Generace před námi postupovala pravidelně do bojů o medaile, nám to teď zase nevyšlo. Ale uděláme maximum, abychom uspěli příště," dodává.

Pavle, co se honilo hlavou krátce po utkání?
Samozřejmě, zečátek z naší strany nebyl ideální. Po první třetině jsme prohrávali 0:2. Ale myslím, že to byl takový tradiční čtvrtfinálový zápas s Amerikou. Vyrovnané utkání, dostali jsme se zpátky, na 2:2. Trošku se čekalo, kdo dá třetí gól. Tušili jsme, že by to jako už několikrát mohlo jít do prodloužení či nájezdů. Bohužel, měli jsme dobrou příležitost rozhodnout. Neproměnili jsme, oni nám vzápětí dali na 3:2. A rozhodli. Je to velká škoda.

Rozhodl Patrik Kane. Ukázal, že je to hvězda světového hokeje?
Určitě. Je to jeden z nejlepších hokejistů. Mě osobně nejvíc mrzí první gól, protože ten jsem měl chytit. I když to byla milimetrová střela, tak jsem to měl mít. Samozřejmě, Kane dokázal kvality. Klobouk dolů.

I ta jeho druhá gólová střela byla dost podobná.
Ano. On když dostane prostor, tak to dokáže trefit. Druhá střela byla také na milimetry. Je vidět, že je výborný.

Američané byli k poražení, má jasno Roman Červenka

Byla ve vás během první třetiny malá dušička? Prohrávat s Američany 0:2, to nikdy není nic příjemného.
Já věřil tomu, že dokážeme srovnat. Samozřejmě, bylo to hodně nepříjemné. Čtvrfinále je zápas, na který se chystáte celý rok. Poslední měsíce a týdny jsme se na to připravovali. Vždycky to rozhoduje o úspěchu a neúspěchu. Když pak rychle prohráváte o dva góly, není to nic moc. Ale v Dánsku už jsme něco podobného zažili. Já věřil, že tým má sílu vrátit se do hry. A to se ve druhé třetině povedlo.

Štve vyřazení víc než loni, kdy čtvrtfinále nebylo tak vyrovnané jako to letošní?
Je to víc bolestivé. Že jsme od toho byli kousek...Před gólem na 2:3 jsme nedali šanci. Je určitě lepší, pokud prohrajete po boji, než když vás někdo přejede.

V čem byli Američané lepší?
Těžko říci. Mají dobrý drajv do brány, kolikrát tam vytvoří velké shrumáže. Hráli jednoduše, v tom byla jejich síla. Ale celkově vzato to bylo hodně vyrovnané utkání.

Utekl nám začátek. Prohra strašně bolí, přiznává Krejčí

V této sezoně jste chytal čtvrtfinále s Američany podruhé. Bylo teď hodně jiné než na olympiádě v Koreji?
Tady měli jiné hráče. Jsou zvyklí na odlišný styl hokeje. Víc to rvou do brány. Umějí dobře clonit i tečovat. Americký tým byl na šampionátu kvalitnější než ten olympijský.

Jak jste viděl situaci před rozhodující brankou, když upadl Filip Hronek a řítil se na vás Patrick Kane?
Jeli přečíslení dva na jedna, navíc na našeho útočníka. Vyřešili to dobře, Kane to vzal na sebe a trefil přesně.

Co se vám jednou vybaví v souvislosti se šampionátem v Dánsku?
Asi nejvíc budu vzpomínat na skvělou partu. Byli tady mladší kluci, čerstvá krev. Tým šlapal výborně. Samozřejmě je to trošku dejavú, že jsme se nedostali do bojů o medaile. Byl to náš cíl, teď hodně mrzí, že to nevyšlo.

Štve to tím spíš, že čtvrtfinále neklaplo potřetí za sebou?
Je to hodně nepříjemné. Víme o tom, že před námi tady byla generace, která postupovala do bojů o medaile pravidelně. A často vozila zlato. Bohužel, jsou trošku jiné časy. Budeme se snažit příště to zvrátit.

Chystáte se do NHL. Byl pro vás zápas s Američany dobrou průpravou na to, co vás čeká v Coloradu?
Je tam větší tlak do brány, v NHL hrají nejlepší hráči na světě. Musím, že budu muset ještě hodně máknout.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz