Boleslav vyhlíží lepší zítřky: Trenér Kýhos pokračuje, končí Maxwell i jiní

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Měli úplně jiné představy, v extraligové Mladé Boleslavi se před sezonou mluvilo o návratu na pozice, které klub vybojoval v ročníku 2015-16. Středočeši tehdy postoupili do semifinále play off a soupeře válcovali parádním útočným hokejem. Pak ovšem nastal ústup z pozic, letos Bruslaři do vyřazovacích bojů nepronikli a soutěž končili v play out. Baráži v pohodě unikli, ale to je tak jediné pozitivum, které je může těšit. "Příští sezona musí být lepší. Podstatně lepší!" tvrdí sportovní manažer Jaromír Látal.

Nový fanshop

Zkušený činovník se do klubu z města aut vrátil na přelomu roku. Látal nahradil Luďka Bukače mladšího s jasným cílem. "Dělali jsme maximum, abychom urvali předkolo. Bohužel se to nepovedlo," lituje. Po příchodu si sám pro sebe mapoval situaci a hledal také příčiny, proč to Bruslařům hokejově neladilo. "Byl tam souběh několika důležitých věcí. Jednou z nich je fyzická připravenost mužstva, která nebyla na potřebné úrovni. Když jsem se do klubu vrátil, tak první, co mě zarazilo, byla kondice týmu. Nikde jsem to neříkal ani neventiloval, ale trošku mě to překvapilo."

Příčiny neúspěchu? Fyzická kondice a skladba týmu. Hlavně v obraně 

Klub loni vsadil na progresivní trenéry Patrika Augustu a Viktora Ujčíka, s ohledem na výsledky ale později přišel Vladimír Kýhos. "Možná se tu chtělo jít trošku jinou cestou, řekl bych modernější, jak se dneska tvrdí. Že se tolik neběhá a nejezdí na kole. Ale můj názor je, že bez tvrdé letní přípravy to v hokeji nejde. Myslím, že v našem případě se to ukázalo," připomíná. Druhou příčinu nezdaru byla skladba kádru. "Nemyslím si, že by hráči byli špatní. Ale pokud se podívám třeba na beky, tak někteří postrádali větší zkušenosti. A bylo jich v týmu víc. Loňský řez byl dost radikální, mužstvo najednou nemělo jistotu vzadu. Tihle kluci určitě jsou perspektivní, ovšem v ten moment na to ještě neměli. A tlak neunesli."

Hokejová Boleslav je tím pádem postavená před nutnost znovu budovat kostru týmu a základy, na nichž lze stavět. Přitom před dvěma lety měli Bruslaři parádní sestavu s vynikajícími výsledky. "Přišlo mi to trošku jako zmar. Skoro dvouletá práce se rozpadla, mužstvo jsme tady budovali, ale velmi rychle to vzalo za své. Jenže to tak je, někdy to nevyjde," reaguje vyrovnaně. Látal už u toho nebyl. V létě 2016 u týmu skončil, na jeho pozici přišel David Výborný. Další rok nastoupil Luděk Bukač mladší. Teď je zase zpátky Látal.

"Šel jsem do toho s tím, že zkusíme zachránit, co se dá. Kluci makali, dřeli. Vlastně se nám nepovedly jen dva zápasy: ten domácí s Olomoucí a pak v Litvínově. Kdybychom tahle dvě utkání ubojovali, šli jsme do předkola. Jsem zklamaný, že se to nepovedlo. Mužstvo pochopilo, co po něm chceme. Po postupu jsme sahali. Ale bohužel." Pro fanoušky i vedení klubu byl uplynulý ročník mrzutý, plány vzaly za své. Vedení klubu v čele s majitelem Janem Plachým to hodně štvalo a štve. "Samozřejmě to konzultujeme. Jedna z příčin neúspěchu se týkala toho, že se do sezony nešlo s pokorou. Cíle byly obrovské, ale podle mě nereálné. Pan majitel vidí některé chyby, ovšem ve sportu nikdy nevíte, co přijde. Představy máte nalajnované, ale stát se může cokoli," upozorňuje Látal.

Obměna kádru by neměla být velká. Jedná se o čtyři až šest hráčů

Bývalý zkušený obránce a později manažer několika extraligových klubů bude v Mladé Boleslavi pokračovat. "V podstatě jsme domluveni, je to před podpisem," potvrzuje. Bruslaři věří v lepší zítřky. "O cílech do další sezony jsme se zatím nebavili. Ale chceme, aby příští ročník byl lepší. Podstatně lepší! Podnikáme k tomu kroky, obměna kádru by neměla být až tak velká. Jedná se o čtyři až šest hráčů. Rozhovory probíhají, někteří hrají play off, tyhle věci zatím nejde zveřejnit," zmiňuje skutečnost, že v Tipsport extralize mohou transfery oficiálně na veřejnost nejdřív 1. května.

Spekulací běží několik, mluví se o tom, že Bruslaři chtějí Davida Šťastného ze Zlína nebo Michala Vondrku, jenž dosud válel za Chomutov. Ve výhledu mají být dva až tři další hráči, kteří stále bojují v play off. Jiní naopak odejdou. Loučit se bude brankář Maxwell, o něhož je prý zájem v německé DEL. "Zvažovali jsme, jak se k otázce brankářů postavit. Jestli vsadíme na Růžičku, nebo zda přivedeme na pozici jedničky jiného gólmana. Představy jsou zatím takové, že Růža by dostal víc prostoru, chtěli bychom angažovat kvalitní dvojku, jež by byla schopna zaskočit. Chtěli bychom, aby oba brankáři vytvořili dobrý tandem," naznačuje Látal.

Jedním z klíčů k úspěchu je podle něj stabilita v defenzivě. "Němeček je výborný obránce. Kotvan měl trošku pokles formy, byl zraněný, musí na sobě zapracovat. Honza Hanzlík hrál v pohodě, má zkušenosti. Dohodli jsme se, že u nás zůstane Dlapa, který je defenzivně silný. Do obrany bychom chtěli přivést dvě tři jména," pokračuje sportovní manažer. Jistotou je, že tým nadále povede hlavní kouč Vladimír Kýhos. "Má smlouvu a stoprocentně zůstává. Vybere si realizační tým a na tom základě budeme jednat o jeho složení," reaguje Látal s tím, že v nadcházejících dnech proběhnou klíčová jednání o podobě kádru. "Soustředili jsme se na dohrání soutěže, máme za sebou poslední zápas s Litvínovem. Příští týden se do toho naplno pustíme," uzavírá.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz