Boleslav slibuje peklo! Doma po nich půjdeme, hlásí Pabiška s Urbanem

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

2. dubna 2016, 11:49

Václav Jáchim

Tohle je pravé play off! Každý souboj na maximum, spousta ran, hitů. Situací, při nichž se tají dech. Soupeření Liberce s Mladou Boleslaví zatím vyznívá pro vítěze základní části, bojovníci z města aut pod Ještědem dvakrát padli, ovšem nic zásadního to pro ně neznamená. "Teď se bude hrát u nás, musíme být aktivní a ještě víc důrazní," hlásí Lukáš Pabiška. Jiný útočník Tomáš Urban to vidí podobně: "Je třeba, abychom po nich hned od začátku šli. Aby se báli, co uděláme."

HokejkaSHOPvanoce

Velká slova ještě žádnou sérii nevyhrála, v podání Středočechů znějí hlášky směrem ke třetímu a čtvrtému zápasu ovšem odhodlaně. Nejpřekvapivější účastníci semifinále nekoukají na to, jaké jsou jejich postupové šance. Po krátkém volnu se hokejisté Boleslavi soustředí na třetí bitvu. V nabuzení jim může pomoci páteční, svým způsobem i nešťastný duel. Stačilo málo a výsledek mohl být totiž opačný. "Na kdyby se nehraje. Pokud bychom proměnili velkou šanci, sedm minut před koncem by to bylo 3:2. Ale nedopadlo to, vzápětí jsme góla dostali a prohráli," konstatuje Pabiška.

Zkušený útočník mohl mít možná rozhodující slovo, za stavu 2:2 totiž spálil jinou mohutnou příležitost. "Já si tam nabruslil, viděl jsem, že to zatahuje Michal Bárta. Snažil jsem se vytvořit hlavně tlak do brány, což se mi povedlo. Dostal jsem nahrávku, lehce si ji zpracoval. Když jsem střílel, puk se malinko postavil a já ho trefil horní částí čepele, takže to šlo do ochranné sítě. Tohle bych měl dávat," lituje. Ve třetím dějství měla Boleslav další sympatický atak, jenže místo důrazné střely se narodilo přečíslení domácích a klíčová trefa Branka Radivojeviče.

Pabiška: Liberec mě vychoval, ale teď jsem na opačné straně

Hosté padli, do kabiny šli skleslí. Ale brzy poté už poměrně odhodlaně hleděli dál. "Myslím, že musíme mít pořád aktivitu. Když jsme hráli svůj hokej, fungovalo to. Ale našly se situace, kdy beci odhazovali puky a nebyli si úplně jistí. Na druhou stranu - když je na vás tlak, není to v defenzivě jednoduché. Recept na soupeře je podle mě určitě v bruslení a rychlém napadání. Doma máme trošku menší hřiště, to by mohlo náš hokej podpořit," naznačuje i s ohledem na dosud poslední bitvu Pabiška.

Jestli svěřencům trenérů Výborného a Jelínka něco funguje, jsou to početní výhody. V pátečním duelu využili Bruslaři hru v pěti proti třem, i první zápas registroval jejich úspěšnost při nestandardním počtu hokejistů na ledě. "Celou sezonu jsme přesilovky neměli úplně nejlepší, co se týče statistik nebo nějakých procent. Jsem rád, že teď s Libercem nám zatím vycházejí. Začali jsme víc střílet, z toho jsou odražené puky a dorážky, po nichž vzniká zmatek. Tohle přesně potřebujeme." Ani to však nestačilo. Mladá Boleslav vyhrála v Liberci naposledy v roce 2010, od té doby pokaždé podlehla. "O téhle statistice nevím, nevnímám to. Druhé utkání mě každopádně mrzí, protože jsme měli blízko k úspěchu. Fakt škoda, že jsme na 3:2 nedali my, ale oni," lituje.

Pabiška patří mezi desítku boleslavských hokejistů, která v minulosti nastupovala za Bílé Tygry. Odvedl jim roky dobrých služeb. Teď stojí na opačné straně barikády a pokouší se zatarasit favoritovi cestu do finále. Jak se ve vzájemných duelech cítí? "Hodně lidí se mě na to ptá. Teď jsem v Boleslavi a bojuju za ni. Samozřejmě - Liberec je mužstvo, které mě vychovalo a nechalo nakouknout do velkého hokeje. I do nároďáku. Patři mu za to dík, ale teď jsem na opačné straně. Chci vítězit za Boleslav. Série se přesouvá k nám a my uděláme všechno, abychom soupeře potrápili. A porazili," slibuje.

Urban: Musíme do toho jít od začátku, aby se soupeř bál, co uděláme

Podobný náboj mají zápasy také pro Tomáše Urbana. Robustní útočník se do velkého hokeje dostal pod Ještědem, jakmile nedávno vzpomínal na nejhezčí okamžiky kariéry, označil mezi nimi možnost zahrát si s Petrem Nedvědem. Když v pátek přebíral cenu pro nejlepšího hráče hostů, publikum na něj mohutně pískalo. "Fanouškům se nezavděčíte. V Liberci jsem byl dlouho, ale pak změníte dres a začnou na vás pískat," pokrčí rameny.

Přiznává, že utkání jsou v jeho případě velmi pikantní. "V Liberci jsem odehrál nějakých šest let, strávil jsem tam kus života. Pro mě to je něco jiného. Jak prohrajeme s Libercem, porážka určitě zamrzí," souhlasí. Když přijde řeč na to, že mezi mantinely planou emoce, pokývá hlavou. "Tohle je derby, mezi soupeři to vře. Bude se hrát do posledního zápasu," poví jasně. Kromě jiných, relativně nevybočujících situací vyvolala největší odezvu kontroverze Řepíka se Stříteským v koncovce třetí třetiny. "Řepík tam dával krosček našemu hráči do hlavy. Může být frustrovaný, jak chce, ale Stříteský neměl helmu. Tohle se prostě nedělá," štve Urbana.

Je téměř stoprocentní, že možná ještě větší dávka agresivity a nasazení bude k vidění v odvetách na boleslavském ledě. Středočeši se chtějí nadechnout k podobnému výkonu, kterým ve čtvrtfinále vykolejili Mountfield. "Dva dny budeme regenerovat, je třeba sebrat všechny síly a pak to doma dvakrát urvat. Nesmíme čekat, musíme do toho jít od začátku, aby se soupeř bál, co uděláme," velí Urban. Boleslavští nehráli v Liberci špatně, potřebují být ale efektivnější. "Viděli jsme, že když jsme po nich šli, tak nevěděli co. Začali vyhazovat puky. Je třeba chodit soupeři do těla. Víme, jak na ně, potřebujeme to plnit celých 60 minut. Každý zápas je na hraně, v play off musíme přijmout tvrdost a rány spíš rozdávat," uzavírá.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz