Boleslav chce vykoupit hříchy. Věřím, že půjdeme nahoru, říká Látal

Foto: Twitter BK Mladá Boleslav

Po senzační sezoně 2015-16 zažili hokejisté Mladé Boleslavi dva mizerné roky. Nejdřív vypadli v předkole, letos na jaře vyřazovací boje nestihli vůbec a ročník končili ve skupině o umístění. „Všichni si uvědomujeme, že příště to musí být úplně jiné. Klub vytváří výborné podmínky, výsledky nebyly adekvátní," říká sportovní manažer Jaromír Látal.

HokejkaTV

Středočeši chtějí zpátky na výsluní. Věří tvrdé a koncepční práci, také proto zůstal hlavní kouč Vladimír Kýhos, jemuž nově pomáhá jiný zkušený bard Vladimír Čermák. Dorazily vytipované posily, dá se očekávat, že Bruslaři opráší dřívější zbraně. Tedy bruslení, nasazení, ohromnou bojovnost. Průběh přípravy napovídá, že by to mohlo fungovat. „Zatím jsem spokojený," potvrzuje Látal.

Po dvou nepovedených sezonách musí být ta příští úplně jiná, co říkáte?
Přesně tak. Ona mohla být lepší i ta minulá, na konci základní části se ještě dalo leccos zachránit. Ale pak nám nevyšly dva zápasy a tím pádem jsme nestihli předkolo. Znamená to pro nás všechny poučení. V Boleslavi jsou vynikající podmínky pro hokej, naším přáním je, abychom hráli klidný střed tabulky. Věřím, že půjdeme nahoru. Že se budeme pohybovat na lepších příčkách.

V průběhu letní přestávky logicky došlo ke změnám v kádru. Je přísun posil podle vašich představ?
Je. Michal Vondrka je zkušeným, hodně vyzrálým útočníkem, ostatní kluci patří do střední generace. Mají energii, chuť a nasazení. Všechny jsme brali s určitým úmyslem. Snažili jsme se mužstvo doplnit a posílit, musím říci, že nám vyšli v podstatě všichni hráči, o které jsme stáli.

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Mrzí naopak někdo z těch, kteří klub opustili?
Já se na to takhle nedívám. Profesionální hokej to přináší. Jak se říká, změna je život. S někým se domluvíte, s jiným ne. Odešel třeba Radan Lenc, což je odchovanec klubu. Muísme to brát s nadhledem, jemu i ostatním může změna pomoci. Pevně doufám, že noví kluci ty dřívější nahradí. A že budou ještě lepší. Potenciál určitě mají.

Hodně důležitá pro vás byla otázka brankářů. Skončil Brandon Maxwell, jedničkou měl být Jan Růžička. Jenže ten se pak zranil.
To je snad jediná kaňka naší letní přípravy. Ano, Honza musel na operaci a my narychlo hledali jinou variantu. Ještě před tím zraněním jsme přivedli Pavla Kantora, který chytal velmi dobře závěr sezony v Litvínově. Mně se líbil. Po zranění Růžičky jsme zvažovali určitá jména, volba nakonec padla na Slovince Gašpera Krošelje. Vypadá dobře. Ale Pavel Kantor také. V přípravě si poctivě dělili porci zápasů.

O Boleslavi se ví, že má vynikající útok, určité obavy vzbuzuje obrana. Loni byla defenzivní práce týmu často terčem kritiky. Jak to vidíte vy?
Výhrady tam byly, ale já to vnímám malinko jinak. Když jsem se do klubu vrátil, tvrdil jsem, že naši beci kvalitu mají. David Nemeček a Jiří Kurka jsou teď o rok zkušenější, přišel Martin Pláněk, od něhož si dost slibujeme. Hodně na sobě pracoval Oldrich Kotvan, který shodil pět kilo a šel do sebe. V minulé sezoně byl naším nejproduktivnějším obráncem, nastupoval za slovenskou reprezentaci. Jednoznačně to v něm je.

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Jsou v boleslavské kabině hodně cítit poslední neúspěchy? Nebo se díváte dopředu a moc si nepřipouštíte, že je třeba vykoupit staré hříchy?
Každý z nás si uvědomuje, co se stalo. Víte, hokejová sezona bývá ošidná. Můžete vyhrávat, pak se vám zraní dvě opory a body najednou nepřibývají. Nikdy nevíte. Letošnímu kádru věříme, do sezony půjdeme s tím, že chceme být lepší. Potřebujeme i pověstné štěstíčko, všechno musí optimálně sedět.

Očekáváte zase vyrovnanou základní část?
Určitě. Posledních pět nebo šest let to tak pokaždé bylo. Rozdíly mezi kluby jsou minimální, opravdu rozhodují maličkosti. Vezměte si, že třeba prohrajete po prodloužení nebo po nájezdech sedm zápasů v sezoně. Kolik je to bodů. V celkovém účtování vás to pak posune někam úplně jinam, než kdybyste ta utkání vyhráli.

Koho považujete za favority?
Dobrý hokej bude hrát určitě zase Kometa. Stejně tak Třinec nebo Vítkovice. I další týmy. Odhadovat vítěze teď dost dobře nejde, favoritů je určitě víc. Zkušenosti z minulých let potvrzují, že stát se může cokoli. Vyrovnanost je fakt veliká.

Pojďme k přípravě. Dnes hrajete v Bratislavě se Slovanem, během předchozích sedmi duelů jste ani jednou nepadli v normální hrací době. Takže spokojenost?
Za mě ano. Vybrali jsme si utkání s domácími soupeři i proti týmům KHL nebo německé DEL. Jsme za to určitě rádi. Dobře nás to prověřilo, víkendový turnaj v Norimberku jednoznačně splnil naše očekávání. Mimochodem, systém turnajů mně osobně připadá na letní období výborný. Docela mě mrzelo, že jsme nakonec nebyli pozváni na Memoriál Zbyňka Kusého do Pardubic. V klubu uvažujeme, jestli třeba už příští rok sami neuspořádáme vlastní turnaj. Podle mého je to dobrá myšlenka, napadá mě, že bychom oslovili německý Wolfsburg, který má s Mladou Boleslaví velmi těsné vztahy. Uvidíme, teď nemá cenu předbíhat. V Norimberku jsme se každopádně utkali se špičkovými soupeři, zápasy měly všechno. A musím také doplnit, že se hrál skutečně hokej. Ne jako v Česku, kde je poslední dobou spousta vyloučených.

Narážíte na nové úpravy pravidel?
Přesně tak. V Německu se pískalo podle těch dřívějších a průběhu utkání to jednoznačně prospělo. Když jsme předtím hráli doma, byla jen samá vyloučení, tím pádem přesilovky a oslabení. No, nevím... Dres v kalhotách míval i Gretzky, stává se to. Jsem jednoznačně pro, ať se trestají fauly zezadu, vražení na hrazení, všechny zákroky hokejkou. Ale tohle je trošku nad mé chápání hokeje.

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz