Bojovník Kovář o Spartě i možném konci: Prožíval jsem velké bolesti

Foto: hcsparta.cz

S jeho kariérou to vypadalo bledě. Brankář Jakub Kovář odchytal v uplynulé sezoně pouze jeden zápas v ruské KHL a posléze vypadl ze hry vinou nepříjemného zranění kolene. Dlouho byl postaven mimo hru, od svých blízkých včetně lékařů a fyzioterapeutů vnímal velkou podporu.

Zkušený brankář se nevzdal, bojoval dál a vrátil se ještě silnější. V létě přišel posílit sparťanské brankoviště a do nové sezony půjde jako gólmanská jednička Sparty.

Jakub Kovář vinou vleklých zdravotních potíží nemohl naskočit do soutěžního utkání, až v závěru sezony se upsal švýcarskému Curychu, kterému pomohl až do finále soutěže. Po skončení této kapitoly dal zahraničnímu angažmá sbohem a rozhodl se pro návrat do Čech.

„Je super, že jsem si v červenci znovu nemusel balit svoje věci a odjíždět někam do zahraničí. Během doby, kdy jsem byl venku, spousta kluků s hokejem skončila nebo odešla zkusit štěstí v zahraničí,“ ohlíží se několik let zpátky brankář Kovář.

„Návrat do Čech jsem měl v hlavě naplánovaný už několik sezon a nyní jsem se konečně vrátil domů."

Jak se sám zabydluje ve svém novém působišti? „Ve Spartě poznávám nové spoluhráče, ještě si musím pořádně zvyknout. S klubem jsem byl v kontaktu ještě dlouho před podpisem smlouvy. Návrat do Čech jsem měl v hlavě naplánovaný už několik sezon a nyní jsem se konečně vrátil domů,“ uvedl Kovář, který se vrátil do Česka po bezmála devítileté anabázi v zahraničí.

Foto: hcsparta.cz

S Curychem odehrál velmi povedený závěr sezony, s týmem došel až do finále, kde narazil na tým svého bratra Jana Kováře.

„Spousta lidí se mě pořád ptá, ale je velmi těžké odpovědět, kdo v sérii byl lepší či naopak horší. Ve finále jsme odehráli opravdu sedm vyrovnaných zápasů. Ke konci zápasu se štěstí vždy přiklonilo na jednu stranu, my byli bohužel ti smutnější. Jinak to ale byla výborná série, s bráchou jsme se hecovali,“ přiznává čtyřiatřicetiletý gólman.

Kovář mimo jiné prozradil, že jeho bratr Jan se před ním sportovně nechlubí, naopak. „V létě jsme se naštěstí spolu moc neviděli," směje se.

„Je pyšný na to, jakou stopu jsem ve Švýcarsku zanechal."

„Brácha je ale skvělý kluk, místo mého neúspěchu ve finále mi pořád posílá články, kde o mně psali a chválili mé výkony. Je pyšný na to, jakou stopu jsem ve Švýcarsku zanechal. Přitom ze začátku nikdo v klubu nevěděl, co ode mě čekat. Honzovi pak bylo dokonce i trochu líto, že už se vracím zpátky do Česka, ale mé rozhodnutí chápe a podpořil mě,“ pokračuje spokojeně.

Kovář měl se svou kariérou opravdu namále, v jednu chvíli hrozilo i její definitivní ukončení.

„Konec už byl opravdu blízko. Noha mě fakt hodně bolela. Když jsem v minulé sezoně odehrál jeden duel v KHL, měl jsem nohu jak fotbalový míč. Nemohl jsem s ní hýbat, prožíval jsem strašné bolesti, vůbec jsem se nevyspal. Byl jsem rozhodnutý, že je konec. Když noha splaskla, objel jsem hned několik lékařů a fyzioterapeutů, kteří mi udělali rezonanci a CT vyšetření,“ vysvětluje průběh své rekonvalescence.

„Konec už byl opravdu blízko. Noha mě fakt hodně bolela. Prožíval jsem strašné bolesti, vůbec jsem se nevyspal."

Velký dříč se nakonec dočkal světla na konci tunelu, když dostával od doktorů pozitivní zprávy.

„Většina z nich mi řekla, že by se s tím dalo ještě něco udělat. Dal jsem tomu ještě šanci, dostal jsem asi třicet injekcí do kolene, objel půlku Evropy za různými tréninky. Utratil jsem spoustu peněz, ale vrátil jsem se. Když se mě někdo z lidí teď ptá, jestli se nebojím očekávaného tlaku ve Spartě, já jim odpovím, že v žádném případě. Nemám čas se něčeho bát, každý zápas a trénink bude pro mě velmi důležitý, abych se dostal zpátky do tempa. Chci očekávání vedení naplnit a svou pozici si zasloužit,“ vypráví Kovář.

Pomýšlí zkušený muž s maskou ještě na účast v reprezentaci?

„Nároďák v hlavě samozřejmě mám. Lhal bych, kdybych řekl, že ne. Během finálové série ve Švýcarsku mi dokonce volal trenér brankářů Zdeněk Orct, který se vyptával na moje zdraví, jak jsem na tom s kolenem. Říkal, že se možná ještě po konci finálové série ozve, ale bohužel se už neozval," líčí.

„V tuto chvíli nepočítám, že by se z reprezentace někdo ozval, nejsem Dominik Hašek, abych musel oficiálně ukončovat reprezentační kariéru. Vše se už vyvíjí jiným směrem. A kdyby se přeci jen náhodou ozvali? Samozřejmě bych rád jel. V tuhle chvíli to ale není bod, ke kterému bych se výrazně upínal. Soustředím se hlavně na Spartu,“ připomíná Kovář.

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz