Boj o repre? Hlavně do toho nejít podělaný, říká si kanonýr Ryšavý

Foto: Karel Švec, ČSLH

Patří mezi čtyřicítku hráčů, kterých si všimli trenéři na Olympiádě dětí a mládeže a kteří v dubnu dostanou šanci na mezinárodním turnaji U15 v Jihlavě. Martin Ryšavý z Přerova má čuch na góly, žádný z hráčů ročníku 2003 jich v mladším dorostu nenasázel tolik co on.

HokejkaTV

22 branek ve 27 zápasech – taková je bilance hokejisty, jenž naplno působí v ELIOD Extralize mladšího dorostu prvním rokem. Loni získal Martin Ryšavý se Zubry na mistrovství republiky 8. tříd skvělý bronz, který značí, že jejich současná generace rozhodně má co nabídnout.

Dílčí cíl si Přerov splnil postupem do vyšší nadstavbové skupiny a zajištěním play off, teď se po nepříznivé šňůře vytáhl na lídra z Mountfieldu. Bude to znamení povedeného finiše sezony?

Vítězství v Hradci určitě řadíte mezi ty nejcennější v sezoně, viďte?
Jednoznačně, protože tohohle soupeře jsme zatím jako jediného neporazili. Takže zatím asi nejlepší výhra. Věděli jsme, že Hradec má nabité mužstvo, ale šli jsme do zápasu s čistou hlavou. První třetina od nás sice byla špatná, ale pak jsme se zvedli a dotáhli to do vítězného konce.

Po delší době hrajete v kompletním složení. Myslíte, že byste v tabulce ještě mohli jít nahoru?
Někteří hráči marodili a někteří občas hrají regionální ligu staršího dorostu. Věřím, že máme na to, abychom uhráli i něco v play off. Ale podle mě bychom takové zápasy mohli zvládat i bez některých hráčů, protože když k nim správně přistoupíme hlavou, tak to jde.

Jste s vývojem sezony spokojený? Když máte jisté play off, panuje v týmu pohodová atmosféra?
Máme ho jisté, hlavně jsme nechtěli spadnout do té nižší nadstavby, takže můžeme být spokojení. Teď jde i o to, aby získali sebevědomí ti hráči, kteří se jinak do sestavy tolik nedostanou. Když nám chybí někteří z prvních dvou lajn, tak ať si zahrají a začnou si věřit.

Foto: Karel Švec, ČSLH

Co vy a starší dorost?
Mám tam letos zhruba osm startů. Vždycky nám trenér v týdnu říká podle toho, jak starší dorost potřebuje. V mladším si zahraju víc, do staršího jdu, když je potřeba doplnit sestavu. Jak kdy, je to různé.

Není to pro prvoročáka v mladším dorostu velký skok?
Proti těm lepším soupeřům je to rozhodně rychlejší a hraje se tam o dost víc do těla. Jinak je to podobné.

Na druhou stranu, v mladším dorostu hrajete extraligu, ve starším ne... Jsou tady soupeři hokejovější?
Je pravda, že tam nejsou takoví techničtí hráči, šikovní na puku. Je to hodně o bojovnosti, kdo si to víc zaslouží. Tady v mladším proti sobě nastupujeme stejné ročníky, takže se můžeme hokejově porovnávat, kdo jak na tom je.

Rád bych se ještě vrátil k Olympiádě dětí a mládeže, kde jste s Olomouckým krajem skončili pátí. Uspokojil vás tenhle výsledek?
První den jsme měli těžké soupeře, ale podle mě jsme aspoň Moravskoslezský kraj mohli porazit. Dlouho jsme hráli vyrovnaně, ale dostali jsme blbý gól a pak už to s námi šlo dolů. Ale to je zase coby kdyby. Jsme rádi za páté místo, protože podle mě to je nadprůměr toho, co jsme očekávali.

Jak říkáte, dva pozdější medailisty jste schytali hned první den. Byli jste po dvou porážkách psychicky dole, nebo jste tušili, že proti dalším soupeřům už by to mohlo jít líp?
Nebyli jsme z toho nadšení. Ale řekli jsme si, že to musíme zlomit, že nemůžeme prohrávat pořád. Věděli jsme, že už musíme vítězit, jinak nebudeme mít ani šanci zahrát si o páté místo. To byla taková motivace, a zvládli jsme to. Chyba ze začátku byla, že jsme dávali málo gólů. Ale pak už šly naše výkony nahoru, rozstříleli jsme se a šlo to.

Šli jste pak do zápasu o páté místo s Prahou naplno, i když je to víceméně souboj zklamaných, kteří přišli o šanci na medaili?
Rozhodně. Čím blíž k prvnímu místu, tím líp. Věděli jsme o jejich klíčových hráčích, ze Sparty, z Letňan... Něco jsme si o nich řekli a šli jsme do zápasu s tím, že chceme urvat vítězství. Že končit turnaj porážkou by bylo špatné.

Sledovali jste pak i vyvrcholení turnaje?
Ano, byli jsme tam na finále a ceremoniál. Myslel jsem si, že finále bude vyrovnané, a potvrdilo se to. A ten gól, co tam spadl v prodloužení... Myslím, že byl i ztečovaný, celkem náhoda. Ale na to se nehraje a vyhrála to Vysočina.

Jakou kvalitu podle vás hokejový turnaj měl?
Většina týmů tam měla hodně silnou první lajnu, pak i třeba půlku druhé. Ale turnaj měl velkou kvalitu. Na začátku se hrálo hodně rychle, protože všichni byli odpočinutí. Ale jak turnaj postupoval, už to bylo trochu pomalejší. A konec byl hlavně o tom, kdo si to vybojuje.

S bilancí sedmi gólů a pěti nahrávek jste skončil třetí v celkovém bodování. Byl jste lídrem, od kterého se to očekávalo?
Pan trenér Verlík mi říkal, že to na mě v té lajně stojí. Tak jsem se snažil plnit jeho slova. S klukama jsem si to chtěl dát, porozumět si. Padalo nám to tam a bylo to super. Myslím, že naše lajna hrála dobře.

Turnaj sledovala spousta trenérů, nejen z reprezentací. Cítili jste na sobě tlak, že vám o něco jde?
Já nevím, jak kluci. Ale asi jsme věděli, že tam jsou trenéři a že je to jedna z nejvíc sledovaných akcí naší úrovně. Já jsem do toho šel s čistou hlavou, že když předvedu to, co umím, tak by se mohlo něco povést. A celkem se povedlo.

Foto: Václav Pancer, Český olympijský tým

Když ale víte, že vás trenéři podrobně sledují a dělají si poznámky o každém z vás, jak je těžké odevzdat sto procent týmu? Nemyslet na sebe, když chcete, aby si vás všimli?
Myslím, že když to jsou trenéři třeba na reprezentační úrovni, tak si všímají nejenom hráčů, kteří dávají góly a sbírají body. Ale i těch, kteří odvádějí pro tým černou práci.

Vy jste je určitě zaujal, dostal jste se do výběru 40 hráčů na soustředění v Jihlavě...
Určitě jsem spokojený. Doufám, že se mi povede dostat ještě o jeden krok výš, ale budu to přát i ostatním klukům. Jak jsem se díval na sestavu, tak je hodně nabitá a bude hodně těžké dostat se do národního týmu.

Těšíte se na mezinárodní turnaj?
Já se určitě těším, protože si můžeme zahrát skvělý hokej s dobrýma klukama. Znám tam několik kluků z různých týmů, takže se uvidíme po dlouhé době a můžeme se pobavit. Ale nejvíc se těším na hokej, chci si už zahrát na lepší úrovni.

Vnímáte, že pak už chybí jenom poslední krok do reprezentace?
Vnímám. A proto se musím co nejvíc zlepšovat, a hlavně do toho nejít nějak podělaný, že se něco stane nebo že mi to nevyjde. Když do toho půjdu s čistou hlavou, trenéři to podle mě poznají.

Reprezentace je aktuálně vaším největším snem?
Určitě. Zatím je největší sen dostat se aspoň do té šestnáctky, a potom si můžu dávat náročnější a náročnější cíle.

Sledujete letošní šestnáctku, abyste případně věděl, co od mezinárodního hokeje očekávat?
Dívám se občas na některé hráče, co tam hrajou. Myslím, že ten hokej už musí být strašně rychlý a dostanou se tam jenom ti, kteří se dokážou prosadit. Vím, že bych se ještě potřeboval zlepšit.

Foto: Karel Švec, ČSLH

Nejde nezmínit Stanislava Svozila, se kterým jdete bok po boku. Co na něj říkáte?
Není ten typ, co by jenom bránil, ale i útočí. A myslím, že takového ofenzivího obránce potřebuje každý tým. Věří si i dopředu a je dobrý na puku, umí se podívat kolem sebe na nahrávku.

Loni na mistrovství osmých tříd byl vyhlášen nejlepším obráncem, teď na olympiádě taky. Hodně lidí ho chválí. Nebude z toho moc „na hrušce“?
Podle mě si aspoň víc věří a cítí, že si může něco dovolit. Ale určitě by si neměl dovolovat nějaké velké věci, nesmí ho to posadit na tu hrušku.

Jak jste říkal, takoví ofenzivní beci jsou hodně cenění. Může to podle vás dotáhnout daleko?
Rozhodně. Takových ofenzivních beků se vidí málo, že si věří na puku a dokážou se prosadit. I bodově, i ve hře.

Hrajete spolu dlouho?
Asi od první nebo druhé třídy. Jsme dobří kamarádi, chodíme spolu i do třídy, takže se vidíme každý den. Ale někdy se naše cesty asi budou muset rozdělit.

Nesníte o tom, že byste to někam dotáhli spolu? Třeba „aspoň“ do nějaké vyšší reprezentace...
To je daleko, jestli se tam vůbec dostaneme. Ale rozhodně by to bylo pěkné.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz