Bezprostředně: Zohorna za Orsavu. Komu trejd přinesl víc?

Dvojnásobný mistr z Brna pořádně posiluje kádr o zkušené borce, po Zbyňku Michálkovi přivedl totiž i Jakuba Orsavu z Mladé Boleslavi a druhým směrem naopak putoval mladičký Radim Zohorna. Kdo na této výměně vydělal víc?

Zlatá hokejka

Jakub Orsava je v českých končinách již dávno provařené jméno, v extralize totiž sedmadvacetiletý útočník pravidelně nastupuje již devátým rokem, přičemž poslední tři roky oblékal dres Mladé Boleslavi. Letos zatím nazul brusle čtyřiadvacetkrát a stihl nasbírat už dvanáct bodů za sedm přesných tref a pět asistencí. Přesto však mírně ztrácí na své loňské výkony, kdy si v 51 zápasech základní části připsal 32 bodů, letos má vzhledem k mnoha vynechaným utkáním rozjeto na bodů devatenáct.

Pro nejmladšího z bratrské trojice Zohornů, Radima, to je letos teprve první celá sezona mezi českou hokejovou elitou, nicméně svou premiéru v seniorském hokeji si odbyl již před pěti lety. V sestavě úřadujícího dvojnásobného mistra zatím chyběl jen třikrát a v oněch 35 duelech jednou překonal soupeřova gólmana a pětkrát k tomu přímo pomohl.

Obdobně jako Orsava ale i odchovanec havlíčkobrodského hokeje letos trochu hledá formu, vždyť loni nasázel během tří desítek zápasů čtrnáct bodů, oproti letošku tedy více než dvojnásobek bodů za méně utkání. Ačkoliv ono se ani moc bodovat nedá, když nastoupíte sotva k 10:22 minutám v průměrném zápase, jako právě Zohorna.

To Orsava má mezi Středočechy podstatně lepší pozici, 17:17 minut na ledě a z toho navíc celých 19 % času strávených v přesilovkách. Díky tomu dokáže v přepočtu nastřílet 1,01 gólu v šedesáti minutách na ledě, což ho řadí na čtvrté místo žebříčku Mladoboleslavských a stejná pozice mu patří i s 1,74 body za stejný časový úsek. A když zohledníme pouze hru v početní výhodě, poskočí rodák ze Šumperka s hodnotou 2,23 v ohledu gólové frekvence na jedenáctou příčku v celé extralize.

Ačkoliv na první pohled vypadají čísla poměrně jasně ve prospěch akvizice Komety, po zaměření se na relativní poměr střeleckých pokusů při rovnovážném stavu, neboli nejpřesnější ukazatel celkových herních schopností, vypadá celý trejd mnohem vyrovnaněji. Orsava totiž vylepší poměr Corsi svou přítomností ve hře o 3,07 % a Zohorna o 3,05 %, v celkovém pořadí extraligy jsou pak oba urostlíci hned vedle sebe.

Rozdíl je pak jedině v tom, že zatímco se čerstvý Brňák se sedmnácti reprezentačními starty na kontě soustředí zejména na ofenzivní kanonádu, o čemž vypovídá relativní Corsi pro 20,15, takřka dvoumetrový a více než metrák vážící Zohorna spoléhá na svou výbornou defenzivní práci, která se projevuje hodnotou 5,86 v tabulce relativního Corsi proti a je to dokonce desáté nejlepší číslo v celé soutěži.

Dvaadvacetiletá posila Mladé Boleslavi hraje obecně efektivněji, v jeho prospěch totiž mluví čísla v oblasti střel ze slotu. Tam si totiž drží relativní poměr na úrovni 2,59 %, oproti Orsavovým 1,28 %, a opět na tom má zásluhu především obranná stránka věci, 0,53 relativních šancí proti týmu za 60 minut jej řadí na deváté místo ligy.

Sečteno podtrženo

Na trejdu vydělali snad všichni. Kometa získala zkušeného útočníka s potenciálem produkce i na druhou lajnu, Mladá Boleslav zase rozšířila své řady o talentovaného mladíka, který už nyní patří mezi nejlepší defenzivní útočníky soutěže. Ovšem co je zajímavější, tato výměna by dost možná mohla být po chuti i samotným hráčům, Zohorna bude v Boleslavi dostávat podstatně více prostoru a může herně vyrůst, Orsava se zase může znovu rozjet se sbíráním bodů ve čtvrtém nejproduktivnějším týmu soutěže.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz