Bezprostředně: Výměna dvou hvězd. Kdo v ní získá víc?

S výměnami hráčů se v extralize roztrhl kýbl na puky, ovšem nyní upekli v Třinci a na Spartě dosud asi největší přestup. Pražané poslali na východ republiky svého kapitána Petra Vránu, druhým směrem míří ostřílený Lotyš Roberts Bukarts. Komu tento trejd pomůže víc?

HokejkaTV

Petr Vrána oblékal dres Sparty třetí sezonu a od loňska mu v levé horní části přibylo i kapitánské céčko. Právě proto je trochu s podivem, že se z hlavního města stěhuje. Letos totiž hraje ve slušné formě: s 26 body za osm branek a osmnáct asistencí vede bodování středočeského týmu. Ostatně taky je se 17:01 minutami průměrného ice timu nejvytěžovanějším forvardem s velkým S na hrudi.

Navíc projevuje zkušenosti v kruhu pro vhazování, kde má fantastickou úspěšnost vhazování 57,06 %. Je nejlepší mezi sparťany a zároveň je to sedmá nejvyšší hodnota v celé soutěži.

Zkušenosti třiatřicetiletého centra se projevují v celé hře. Nejvíce času při rovnovážném stavu odehrál v útočné lajně s Andrejem Kudrnou a Janem Buchtelem. Na oba tyto hráče má velice pozitivní vliv.

Zatímco poměr střeleckých pokusů Sparty při působení Kudrny bez Vránovy přítomnosti je ne zrovna líbezných 45,86 %, ve spolupráci se svým kapitánem toto číslo vyletí na 57,41 %, rozdíl tedy činí ohromných 11,55 %. A v případě Buchteleho mluví čísla úplně stejně: 46,63 % CF% bez Vrány na ledě a 56,71 % s ním vytváří rozdíl 10,08 %, což je vidět na vizualizaci níže.

Vizualizace rozdílu CF% Andreje Kudrny a Jana Buchtele s Petrem Vránou na ledě (modrý kruh) a bez něj (žlutý kruh). Velikost kruhu udává čas strávený ve hře v dané situaci.

Vizualizace rozdílu CF% Andreje Kudrny a Jana Buchtele s Petrem Vránou na ledě (modrý kruh) a bez něj (žlutý kruh). Velikost kruhu udává čas strávený ve hře v dané situaci.

Nyní se zaměříme na druhou část trejdu. Osmadvacetiletý Roberts Bukarts patří mezi to nejlepší, co nabízí lotyšská hokejová škola. vždyť má na kontě již 110 startů za seniorskou reprezentaci a aktuálně je na světě pouze 13 aktivních Lotyšů, kteří toho za svou zemi odehráli víc.

S bilancí 28+36, což dává dohromady 64 bodů, je pak Bukarts dokonce pátým nejproduktivnějším lotyšským reprezentantem mezi aktivními hráči.

I díky tomu již čtvrtým rokem pravidelně nastupuje v české nejvyšší soutěži. Letos – po necelých třech sezonách ve Zlíně – nastupoval v barvách Třince. Nicméně v ocelářské metropoli se mu nějak nedaří chytit dřívější formu: za 33 utkání má na kontě jen devatenáct bodů díky pěti přesným trefám a čtrnácti nahrávkám. Prožívá zatím nejméně produktivní rok v extralize.

Celkové body za 60 minut v TELH

Celkové body za 60 minut v TELH

Pro první porovnání se podíváme na relativní poměr Corsi při vyrovnaných početních silách. A tato statistika hraje jednoznačně pro Vránu, ten je totiž s hodnotou 7,47 % na čtrnáctém místě v lize. A to zejména díky fantastickému vylepšení střeleckých pokusů pro o 26,44 za šedesát minut, což je čtvrtý nejlepší vliv na ofenzivní produkci týmu soutěže.

To Bukarts se trochu trápí s pouze 0,19 % relativního CF%. Nicméně hlavně z toho důvodu, že velkou část střeleckých pokusů své lajny musí generovat on sám. Dohromady má totiž na kontě při rovnovážném počtu hráčů 115 střel vyslaných směrem k soupeřově kleci, což v přepočtu dává 16,58 takových pokusů za 60 minut. S větší kadencí pálí už jen čtyři další hokejisté v celé lize.

Podobný rozdíl skýtá i statistika u střel ze slotu, jejichž relativní poměr je u Vrány 8,67 %, kdežto Bukarts je v záporných číslech s hodnotou -0,37 %. Vše pak završuje individuální bodová produktivita, která činí u nové akvizice Třince vysoce nadprůměrných 43 %, kdežto novopečený sparťan je s 24 % až pod polovinou soutěže.

Oba hráči jsou pravidelnou volbou na přesilovky, ovšem tam se najednou karta trochu pootáčí. Za příznivé početní situace Vrána odehraje v průměru 3:32 minut na utkání, 21 % svého celkového herního přídělu, což mu zatím vyneslo sedm asistencí.

U Bukartse činí přesilové hry v průměrném zápase 3:15 minut, neboli 20 % odehraného času. S celkem deseti nahrávkami poprvé předčí svého dlouholetého soupeře z KHL. Lotyšský forvard je jednoduše efektivnější a produktivnější.

Rodák z Rigy totiž v průměru nasbírá za 60 minut v početní převaze 5,59 bodu a uzavírá tím elitní desítku soutěže. Zato Vrána jen 3,21 bodu. Efektivitu pak dokazuje i Bukartsova 63% bodová produktivita v porovnání s Vránovými 44 %, lotyšský šutér je tedy přímo zodpovědný, ať už samotným gólem či asistencí, za téměř dvě třetiny všech branek Třince, které padnou za jeho účasti na ledě, zatímco Vrána má podíl jen na necelé polovině.

Sečteno podtrženo

Ačkoliv čísla na první pohled mluví poměrně jasně ve prospěch Petra Vrány a tudíž i Ocelářů, není tento trejd zdaleka tak jednostranný.

Zaprvé: Roberts Bukarts se ukazuje jako efektivnější hráč pro přesilovky.

Zadruhé: vše nasvědčuje tomu, že lotyšskému útočníkovi pouze nesedí hokej ve Slezsku, letos má totiž diametrálně odlišnou produkci oproti předchozím sezonám ve Zlíně.

A zatřetí: zatímco Bukartsovi je teprve 28 let, Vrána za dva měsíce oslaví už 34. narozeniny, lze tedy předpokládat, že výkonnost slezské akvizice půjde postupně dolů. Ačkoliv česká extraliga veteránům svědčí, takže se může stát cokoliv.

Třinec i Sparta tedy dostaly dva odlišné balíčky. Bude záležet zejména na tom, jak s nimi naloží.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz