Beru antidepresiva, líčí Réway. Má i nabídky z Česka, najde motivaci?

Foto: hkpoprad.sk

27. května 18:54

Adam Bagar

Patřil k největším talentům slovenského hokeje, ale v posledních sezonách si prochází peklem a marně hledá ztracenou formu a pohodu. Útočník Martin Réway stojí na rozcestí. V pouhých 25 letech dokonce uvažuje o konci hráčské kariéry.

Chance liga na Hokejka TV

„Není to chvilková záležitost. Nic takového, že jsem se probudil, řekl si že končím a hotovo. Trápím se od problémů se srdcem. Doktoři mi už tehdy řekli, že vrcholový hokej hrát možná nikdy nebudu. Dokázal jsem se vrátit na profesionální úroveň, ale moje výkony nejsou jako předtím,“ mrzí Réwaye v otevřeném rozhovoru pro web hokejportal.net.

Právě to jej ubíjí. Nedokáže najít cestu, aby znovu předváděl výkony z dob svých angažmá v Gatineau či ve Spartě. „Roky jsem byl zvyklý bodovat v každém utkání, dával jsem góly, sbíral body, rozhodoval zápasy. Všude, kde jsem se objevil, jsem patřil k lídrům mužstva. Najednou to tak není. Je to náročné na psychiku, se kterou dlouhodobě bojuju,“ líčí.

Bronzový medailista z juniorského MS 2015 se snaží své psychické problémy řešit, rok dochází na individuální terapie. „Začal jsem chodit během působení v Kladně. Přijde vhod promluvit si s člověkem, který na to má školu. Snažím se tam chodit co nejčastěji, beru i léky, abych byl v pohodě. Nemám co skrývat, beru antidepresiva,“ prozrazuje Réway.

Na konci sezony jej hokej zase bavil, štace v Popradu mu vyšla. V sedmi zápasech vstřelil tři branky a navrch přidal nahrávku, jenže brzy bylo po radosti. „Každý rok se stalo něco, co mě sráží dolů. Naposledy koronavirus. Hokej mě v Popradu zase začal bavit a najednou tohle. Je náročné opět hledat motivaci,“ smutní útočník, jenž nyní neví, co bude dál.

„Hokeji se věnuju od tří let, chci u něj zůstat, ale najít motivaci v mém stavu je náročné. Když se podívám kolem sebe a vidím spoluhráče, nad kterými jsem v minulosti vyčníval, kde jsou dnes oni a kde já... Je to těžké. Ať si někdo říká, že jsem měl špatnou životosprávu. Než přišly problémy se srdcem, tak všude, kam jsem přišel, jsem bodoval,“ hlásí.

„Pokud chci pokračovat, musím najít motivaci a dokázat sobě i klubu, že na to stále mám. Neznám nikoho, kdo překonal takové onemocnění, vrátil se k hokeji a byl dominantní jako dřív. To mě dost odrazuje, nemůžu se trápit donekonečna.“

Podle svých slov má nabídky ze Slovenska, Česka i z EBEL, ale nevylučuje ani konec. „Zvažuju jej, ale nechci dělat tlak na kluby, aby mě někdo oslovil a dal mi ještě šanci, to v žádném případě. Pokud mám ještě hrát, musí přijít i zajímavá nabídka. V posledních letech jsem se rozhodoval vždycky na poslední chvíli a do týmů nešel ideálně připravený.“

Na mysli má extraligová angažmá v Hradci Králové nebo na Kladně. „Tam sice byli se mnou trpěliví, za což jim jsem vděčný. Ostatně, hrál jsem po boku legendárního Jaromíra Jágra, ale nesedlo mi to a bylo zbytečné, abych tam zůstával,“ vzpomíná Réway. Aktuálně se chystá v Dolném Kubíně, ale v případě loučení s kariérou už má připraven i plán B.

Foto: Josef Poláček, rytirikladno.cz

„Zatím o tom však nechci moc mluvit. Prioritou stále zůstává hrát hokej, ale opět se vracím ke slovu motivace. Pokud chci pokračovat, musím ji najít a dokázat sobě i klubu, že na to stále mám. Neznám nikoho, kdo překonal takové onemocnění, vrátil se k hokeji a byl dominantní jako dřív. To mě dost odrazuje, nemůžu se trápit donekonečna,“ ví Réway.

Ten nedávno na svém Instagramu dokonce zveřejnil anketu, zda má pokračovat. Fanoušci mají jasno, chtějí Réwaye dál na stadionech vídat. „Většina názorů byla pozitivní, až mě to překvapilo. Psaly mi i nemocné děti, jejich reakce mě dojaly. Lidé se shodli, že by byla škoda, kdybych skončil. Moc si toho vážím, ale konečné rozhodnutí bude na mně.“

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz