Beran po sezoně sedmnáctky: Teď nesmí kluci zaspat ani den tréninku

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Reprezentační sedmnáctka zakončila sezonu třetím místem na turnaji pěti zemí ve švýcarské Basileji. Ročník 2002 letos zažil vítězné, stejně jako nepovedené akce, trenér Karel Beran vidí velký klíč i v sebevědomí: „Občas ho kluci ztráceli a dívali se spíš na soupeře, nedívali se na sebe,“ říká ve shrnujícím rozhovoru.

Nový fanshop

Na rozdíl od předešlých turnajů Češi v Basileji nevyletěli ani nahoru, ani dolů. Odehráli čtyři zápasy ve čtyřech dnech s vyrovnanou bilancí. Povedený start a výhry 4:2 nad Ruskem a 3:0 nad Švýcarskem vystřídal horší konec, po porážkách 1:2 s Finskem a 1:8 se Švédskem skončili mladíci uprostřed tabulky.

Znamená pro vás bronz ze Švýcarska pěknou tečku za sezonou?
Potěšil nás hlavně zápas s Ruskem, ten jsme odehráli opravdu výborně a navázali jsme na zápas na olympiádě. Kluci do něj šli sebevědomě, byli jsme připravenější než Rusko. První třetinu jsme byli lepším mančaftem, zasloužili jsme si o ty dva góly vést. Potom jsme zvládli i zápas se Švýcarskem, kde jsme byli favoritem, i když na mezinárodní úrovni není lehkého soupeře.

Pak ale přišly dvě porážky...
S Finy jsme naopak nesehráli první třetinu dobře, tam nás zatlačili. Potom se hra postupně srovnávala a asi minutu před koncem jsme měli obrovskou šanci na vyrovnání, ale bohužel jsme ji neproměnili. Zklamáním pro nás je poslední zápas se Švédy. Po první třetině jsme prohrávali 0:3 a zatímco v předchozích utkáních jsme nedostali žádný gól v oslabení, tentokrát jsme úplně zbytečnými fauly posadili soupeře na koně a pak už s ním bylo těžké držet krok. Švédové jsou v téhle kategorii hodně zdatný soupeř, kromě Challenge všechny turnaje vyhráli. Dali šest gólů Rusům, čtyři Finům.

Podepsalo se na posledním zápase se Švédy i nasazení o rok mladšího brankáře Filipa Maláče? Nebo co se tam nepovedlo?
Filip je bezesporu kvalitní gólman, i když nemáme úplně srovnání, protože jsme na akci poprvé měli hráče mladšího ročníku. Tým mu to neulehčil. Začali jsme bojácně, málo jsme se drželi na puku, dostávali jsme se do zbytečných oslabení. Tím jsme se úplně vykolejili ze hry a soupeř nás začal přehrávat. Oslabení bylo tolik, že hráči byli přetížení, navíc měli v nohách čtvrtý zápas a únava už se sčítala. Proto jsme nebyli tam, kde jsme měli být, aby střely nechodily do předbrankového prostoru. A Filip to měl těžké. Nehledě na to, že vím, jaké to je, když jde gólman do branky po gólmanovi, kterému se extrémně daří a má úspěšnost kolem 95 procent.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Mluvíte o Pavlu Čajanovi, který poprvé dostal opravdu velkou příležitost, předtím byl většinou dvojka za Janem Bednářem. Vážíte si hodně, že ročník 2002 našel dalšího brankáře, který je schopný to na sebe vzít?
Pavel chytal nadstandardně, bylo pro nás příjemným překvapením, jak se se zápasy porval. Jsme za něj všichni rádi, protože to je výborný kluk do party. Zasloužil si to za pracovitost v celé sezoně a za to, jak podporoval tým, i když byl dvojka, a jak těm gólmanům vždycky přál. Teď se mu to vrátilo, když se dostal do pozice jedničky. Celý mančaft byl odhodlaný a taky mu k těm výkonům pomohl, nepouštěl soupeře do tolika krizových situací, jako když se potom postavil do brány Filip. Jsme stoprocentně rádi, že Pavel potvrdil to, co jsme v něm viděli celou sezonu. Že je výborný gólman.

Že jste znovu porazili Rusy, svědčí o vaší připravenosti? Máte už odehraných hodně zápasů a víte, co na ně platí?
Dá se to tak říct. Rusové hráli trochu specifický hokej v šestnáctce a na začátku sedmnáctky, kdy dominovali. Není náhoda, že na olympiádě pak prohráli s Finy, teď s námi a se Švédy, s Finy uhráli remízu. Je to ale i tím, že jejich trenéři zkoušeli některé nové kluky, protože Rusové mají tři hráče ročníku 2002 na mistrovství světa. A to jsou klíčoví hráči. Neměli ani nejlepšího gólmana. Ale dá se říct, že mančafty už vědí, jak s nimi hrát. Druhá věc je sebevědomí našich kluků. Už je porazili, takže do zápasu šli s vědomím, že se dají porazit a že se s nimi dá hrát vyrovnaný zápas. Podle toho do utkání vstoupili a první třetina pak dala ráz celému zápasu.

Jak byste celkově shrnul vaši sezonu?
Z každé sezony se dá vymáčkout víc. Určitě jsme zklamaní z toho posledního zápasu proti Švédům, to si ten ročník nezasloužil. Tušil jsem, že Švédové potom přehrají Finy, a bojovali jsme o co nejlepší příčky (v případě tříbodové výhry by Češi skončili první, pozn. red.). Na Challengi jsme skončili ve čtvrtfinále, tam jsme nepředváděli takové výkony, jaké bychom si přáli. Slušné byly zápasy s Finy, samozřejmě nás těší olympiáda, i když tam chyběly některé celky. Určitě jsme v sezoně měli příjemné výkony, ale i špatné výkony a propadáky. Kluci se posouvali, vytvořila se nějaká osa hráčů pro příští sezonu a teď záleží, kam se budou kluci posouvat dál. Někteří jsou třeba momentálně na hraně nebo za ní a když budou pracovat, tak se do týmu dostanou. A u některých ze základního kádru to může být naopak.

Jaká panuje v ročníku 2002 konkurence? Jak široký je záběr hráčů, kteří dokáží kvalitně odehrát vrcholné akce?
To je trochu zavádějící a složitější věc. Kluci se na akcích většinou projevovali podle toho, jakou roli dostávali ve svých domovských mančaftech a jaké výkony tam předváděli. Kluci, kteří šli z extraligových bojů s formou, najednou hráli prim. A naopak, kluci, kteří s formou nešli, najednou v zápasech ztráceli. Záleží na tom, jak se probojují do mančaftů a jakou tam dostanou roli.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Hráči se musí prát o místo v extralize juniorů coby nejmladší ročník, a to samé je čeká příští sezonu. Mají to těžší? Jak se to na nich projevuje?
Můj názor je, že každý to má těžké tak, jak si to udělá. Dneska se dostali do konkurence dvou tří ročníků, a za rok dva se budou prát o místo v mužích, kde nad nimi bude dvacet ročníků. Nebo třicet, když to bude Kladno (usmívá se). Nikdo jim nedá nic zadarmo, musí se s tím rvát a ukázat, že jsou lepší. Jestli má někdo ambice hrát v reprezentaci, tak prostě musí být lepší než kluci, kteří jsou o rok nebo o dva starší. Takhle to je nastavené a pokud to někdo nechápe, tak ve sportu nemá co dělat. Nebo pokud uhne před nějakým menším neúspěchem. Musí se postavit před tvrdou realitu a porvat se s ní.

Vnímáte, že teď jsou hráči v klíčovém věku?
Někteří kluci mají opravdu světlou budoucnost. Na poslední akci jsme je nabádali, že mají rok nebo dva, aby se stoprocentně prosadili, protože potom už je to obrovsky těžké. Teď nesmí zaspat ani jeden den tréninku, musí tomu obětovat úplně všechno, protože to dělají tak dlouhou dobu a teď už to mají na dosah. Mají to nastartované, ale to neznamená, že to musí dotáhnout. Jsou tam zase i případy kluků, kteří jsou extrémně pracovití a třeba je můžou předehnat. Až bude ten ročník ve dvacítce, tak může být postavený úplně jinak. Záleží na samotných klukách, jak se ke své budoucnosti postaví. Musí mít taky štěstí na mančafty, jak se v nich trénuje a kdo je vede.

V létě je čeká Hlinka Gretzky Cup na domácí půdě. Věříte, že turnaj po mentální stránce zvládnou?
Kluci už prošli řadou reprezentačních akcí, někteří patří do širší nominace osmnáctky, někteří už prošli seniorskou kategorií. Myslím, že už vědí, o co se hraje, a že by měli být připraveni po hokejové i mentální stránce tak, aby turnaj zvládli. Těžkých zápasů a turnajů už absolvovali dost.

Jaký dojem si ze sezony odnášíte osobně? Co vám ukázala?
Od začátku vím, že ten tým je stoprocentně pracovitý. Osa mužstva, co projela většinu reprezentačních akcí, byla zdravá. S kluky se vždycky pracovalo bezproblémově, dokázali se semknout v krizových situacích. Jsem hrozně rád, že se povedly třeba ty dva zápasy s Rusy, zápasy s Finy, že kluci díky tomu už dokážou být sebevědomí. Občas totiž sebevědomí ztráceli, hlavně v začátcích šestnáctky nebo sedmnáctky. Dívali se spíš na soupeře, nedívali se na sebe. Pracovitý, bezproblémový, konkurenceschopný mančaft. Ale víme, že konkurence venku je neúprosná, taky nespí a taky do toho bude šlapat. Naši kluci do toho potřebují šlapat ještě dvakrát tolik, aby ten vrchol, který je čeká příští rok v tuhle dobu, zvládli.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej


Sázej na zápasy MS s bonusem 500 Kč od Sazkabetu!

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz