Asistent kapitána? Vážil bych si i role 13. obránce, usmívá se Ščotka

Foto: Jan Beneš, Český hokej

(TAMPERE, od našeho zpravodaje) S týmem je od prvního kempu, to byl tepve konec března. „Jo, je to dlouhé. Už na začátku kempu jsem si ale přál, ať to mám co nejdelší," hlásí obránce Jan Ščotka.

Fanshop národního týmu

Už z Tampere. 

Kde se chystá na svoji premiéru na mistrovství světa.

Ščotkovi navíc na dres našili áčko – bude dělat zástupce kapitánovi Romanu Červenkovi. „Je to něco nepopsatelného. Strašně moc si to užívám, to je jasné," neskrývá vsetínský odchovanec. „Vůbec jsem nečekal, že bych dostal takovou roli. Moc si toho vážím."

Obecně prožívá čtyřiadvacetiletý bek pohádkovou sezonu. V létě vyměnil Litvínov za finskou Jyväskylu, kde ho hned zvolili kapitánem. Coby cizince, po pár zápasech v přípravě.

„Nevěřil bych tomu. Asi bych se tomu klasicky smál," odpovídá na otázku, co by loni touto dobou říkal na to, že bude v květnu dělat asistenta kapitána na mistrovství světa.

„Vůbec jsem nečekal, že bych dostal takovou roli. Moc si toho vážím."

„Moc si toho vážím, jsem za to vděčný. Jdu krok za krokem, jako celý náš tým. Budeme bojovat," vzkazuje před sobotním startem šampionátu.

„Nevadí mi mluvit v kabině. Ať je to s klukama nebo trenéry, nebojím se říct svůj názor," zmiňuje Ščotka možné důvody, proč mu koučové tak věří.

„Snažím se pořád smát, pozitivní nálada je důležitá: na ledě i v životě. Snažím se být pozitivní a veselý," dodává.

 Úspěch mu do hlavy nestoupl. Od prvního duelu ve Znojmě je pořád stejný. Skromný, pracovitý, vstřícný a usměvavý. „Snažím se dělat, co jsem dělal vždycky. Neměnit se, být stejný člověk," potvrzuje Ščotka.

„Nikdy jsem se za ničím extra nehnal. Všechno mi došlo až později. Odmalička jsem nebyl úplně nasměrovaný k hokeji, dělal jsem různé věci kolem. Teď už je to přece jen lepší: snažím se jít pořád vzhůru, jak jen to jde," vypráví.

„Snažím se dělat, co jsem dělal vždycky. Neměnit se, být stejný člověk."

Potvrzuje, že zkušenosti z JYP, kde dostal roli lídra, se mu budou nyní hodit. „Určitě. Je tady ale spousta dalších kluků, jako je třeba Jordy (Michal Jordán, pozn. redakce) nebo kluci z NHL, kteří v sobě to vůdcovství mají. Není to o tom, že já mám áčko, Červus má céčko. Všichni k tomu máme co říct," tvrdí.

O kapitánovi a jeho asistentovi rozhodli trenéři. Hráčům to oznámili na čtvrtečním mítinku. „Myslím, že to ani nemuseli zdůvodňovat. Každý, kdo tady je, ví, že Roman Červenka má za sebou spoustu mistrovství, olympiád. Je to rozený lídr," ví Ščotka.

Z klubového kapitána Ščotky je ale rázem "jen" asistent. „Jo, to mi vůbec nevadí," směje se. „Jsem rád, že jsem tady. I kdybych byl třináctý obránce, stejně za to budu pořád rád a vážit si téhle šance."

Foto: Jan Beneš, Český hokej

Češi vstoupí do turnaje zápasem s Velkou Británií. Vzhledem k povedeným Českým a Švédským hrám se otevřeně mluví o medaili.

Ale... „Loni se všechno vyhrávalo a pak to dopadlo, jak to dopadlo. Máme tam ten varovný prst. Nesmíme polevit a pořád hrát systém, který se po nás chce," nabádá Ščotka.

Ano, systém. Bude se o něm hodně mluvit. Pod novým koučem Karim Jalonenem totiž vsadili Češi na defenzivu. „Pro obránce je to docela jednoduché. Tím, že se chce, ať jsme všichni u sebe, všech pět hráčů, tak má obránce strašně moc možností na rozehrávku," popisuje Ščotka.

„I kdybych byl třináctý obránce, stejně za to budu pořád rád a vážit si téhle šance."

„I když se stane nějaká chyba, je tam další spoluhráč, který pomůže. Mně to vyhovuje, hraje se mi v tomhle systému dobře," povídá Ščotka. „Je rozumnější si to odstoupit, počkat si na ně ve středním pásmu. Takhle se to po nás chce. Kluci, co jsme tady delší dobu, jsme si na to už zvykli. Není to nic těžkého na přemýšlení. I ti, co se přiřadí později, to zvládnou."

Foto: Jan Beneš, Český hokej


Vsaďte si na MS v hokeji a získejte 500 Kč zdarma

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz