Americká nadvláda na osmnáctkách. Češi na první zlato čekají

Foto: iihf.com

Za dvacet ročníků historie mistrovství světa do 18 let ještě česká reprezentace nevybojovala zlatou medaili. Povedlo se to dokonce jen čtyřem zemím, celou polovinu titulů sebraly Spojené státy. Komu už přinesly osmnáctky cenné kovy?

HokejkaTV

Český národní tým zatím ještě na nejvyšší stupínek nedosáhl, nejblíže se dostal v roce 2014, kdy družina s Davidem Pastrňákem, Jakubem Vránou a Pavlem Zachou ve Finsku obsadila po prohře 2:5 ve finále s USA (na snímku) druhé místo. Další medailové úspěchy krajánků už však mají vousy, tři bronzy z let 2002, 2004 a 2006 totiž pamatují ještě éru Jiřího Hudlera či Davida Krejčího.

Na domácích šampionátech se tuzemské reprezentaci medailové úspěchy vyhýbají. V roce 2005 na turnaji v Českých Budějovicích a Plzni zůstali Češi těsně pod stupni vítězů, o jejich čtvrtém místě rozhodla prohra 2:4 se Švédskem. Při druhém pořadatelství v roce 2012 nepostoupili do šestičlenného play off a ve skupině o udržení museli zachraňovat alespoň osmé místo zajišťující účast v elitní divizi i pro další rok.

Medailisté podle jednotlivých ročníků MS U18.

Medailisté podle jednotlivých ročníků MS U18. | Foto: cs.wikipedia.org

Dohromady je česká reprezentace medailově šestou nejúspěšnější zemí ve dvacetileté historii mistrovství. Nejvíce cenných kovů vybojovaly Spojené státy, které už desetkrát vyhrály celý turnaj, naposledy v roce 2017, k tomu navíc přidaly ještě čtyři stříbra a dva bronzy.

Hned za USA se na druhé příčce medailové tabulky se nachází úřadující šampioni z Finska se čtyřmi zlatými úspěchy, třemi druhými místy a čtyřmi třetími. Právě USA a Finsko v posledních letech dominují osmnáctkám, posledních pět turnajů zažilo tři celková vítězství Američanů a dvě v podání Finů.

Medailová tabulka MS U18.

Medailová tabulka MS U18. | Foto: cs.wikipedia.org

Zajímavé je, že za celých dvacet ročníků dokázala jen jednou jedinkrát turnaj vyhrát pořádající země, v roce 2009 ovládl americký tým domácí šampionát. Pokud by se tato tradice zlomila podruhé, jednalo by se také o vůbec první triumf švédské osmnáctky. 

Rekordmanem v počtu bodů nasbíraných za jeden turnaj je vítěz bodování letošního ročníků NHL Nikita Kučerov, ten coby sedmnáctiletý v roce 2011 během sedmi zápasů nastřádal neuvěřitelných 21 bodů (11+10). Českou vlaječku nejvýše, na dělené 16. příčce, drží již od roku 2002 Jiří Hudler, kdy za osm utkání vsítil sedm branek a na stejný počet i nahrál. Padne po sedmnácti letech český rekord? Nebo snad dokonce ten světový?

Nejlepší hráči podle počtu nasbíraných bodů za jeden turnaj MS U18.

Nejlepší hráči podle počtu nasbíraných bodů za jeden turnaj MS U18. | Foto: www.quanthockey.com

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz