Akademií bude 15, Slavia a Chomutov neprošly podmínkami!

Foto: Karel Švec, Český hokej

18. listopadu 2021, 15:38

Martin Voltr

Jak hokejový svaz avizoval, tak se i stane – od sezony 2022/23 se sníží počet Akademií Českého hokeje, a to na patnáct. Přijdou o ni totiž Chomutov i pražská Slavia.

Na čtvrtečním zasedání o tom rozhodl výkonný výbor Českého hokeje.

V současnosti funguje po republice sedmnáct klubů se statusem Akademie Českého hokeje, které disponují kvalitními podmínkami pro rozvoj mládeže v kategoriích dorostu a juniorů a od svazu dostávají vyšší podporu než ostatní kluby.

Svaz se ale netajil tím, že tento počet chce snížit – nedochází totiž k „sítu“, jaké by náš hokej potřeboval. Projekt současně mění tvář, kluby teď budou muset každý rok s předstihem žádat o licenci a úspěšně projít licenčním řízením.

Pro sezonu 2022/23 žádalo o licenci devatenáct klubů. Podmínky jich však splnilo pouze patnáct, takže současný počet Akademií Českého hokeje se po skončení letošního ročníku sníží o dvě.

Uspěly Liberec, Mladá Boleslav, Zlín, Jihlava, Pardubice, Karlovy Vary, Kometa Brno, České Budějovice, Litvínov, Třinec, Kladno, Sparta Praha, Plzeň, Vítkovice a Hradec Králové.

Naopak licenci nedostanou Olomouc, Slavia Praha, Přerov a Chomutov!

„Klub HC Slavia Praha nesplnil s výrazně nejhoršími výsledky a bodovým odstupem kritérium, hodnotící počty mladých hráčů vychovaných pro vrcholový hokej, klubu HC Olomouc chybí druhá ledová plocha, Piráti Chomutov nehrají odpovídající seniorskou soutěž a klub HC ZUBR Přerov nedisponuje tréninkovou plochou, přičemž mírně zaostal i za požadovaným počtem bodů udělovaných podle výchovy hokejistů pro reprezentace, vstupní drafty NHL a nejlepší soutěže,“ informoval tiskový mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.

Český hokej nově využívá k hodnocení klubů právě zmiňovaný ranking za výsledky výchovy v posledních pěti sezonách. Minimální podmínkou pro udělení licence je zisk 250 bodů; tuto hranici těsně zdolali Rytíři (267), naopak podobným rozdílem zaostali Zubři (230). Slavia nasbírala pouhých 159 bodů.

Piráti zase po známých událostech sestoupili až do krajské soutěže, ze které se chtějí dostat zpět mezi elitní společnost – než postoupí alespoň do první ligy, zřejmě musí na akademii zapomenout.

Chomutov patřil mezi akademie od úvodního roku 2011, Slavia se do projektu zapojila o dva roky později.

„Podle pravidel licenčního řízení musí žadatelé o status Akademie ČH splnit podmínky týkající se rozsahu sportovní infrastruktury, servisu pro hráče, trenérských kvalifikací, mezinárodního programu, metodického zajištění, spolupráce se školami a povinného testování. Na tomto základě došlo od roku 2011 k výraznému zlepšení materiálního zázemí a infrastruktury pro výchovu mladých hokejistů,“ vysvětil Zikmund.

„S cílem vytvořit podmínky pro objektivní, vyčíslitelné porovnání práce Akademií ČH bylo licenční řízení rozšířeno o rating, hodnotící počty hokejistů vychovaných pro reprezentační výběry, vstupní drafty NHL a nejlepší soutěže (NHL, KHL, SHL, Liiga, ELH, NLA, AHL). Rating se vypočítává za pětileté období při zohlednění délky doby, po kterou hráč v klubu působil,“ doplnil v tiskové zprávě.

Nejúspěšnějším klubem ve zmiňovaném období je brněnská Kometa, na druhém místě následuje s velkým odstupem Plzeň a na třetím Liberec. Stejná trojice získala nejvyšší počet bodů za loňskou sezonu, ovšem s prohozeným pořadím – Škodovka předčila Kometu a Tygry.

Ranking mládežnických klubů za sezonu 2020/21

Dlouhodobý ranking za období 2016 až 2021

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz