Áčko, Kolín a teď nula na 43 zákroků. Co Tichý do smrti nezapomene?

Foto: Martin Voltr

Ve statistikách prvního víkendu juniorské extraligy tenhle záznam rozhodně vyčnívá: Královéhradecký brankář Jakub Tichý zastavil v Havířově všech 43 střel domácích. I jeho zásluhou tak Mountfield vstoupil do soutěže stoprocentně.

Týden hokeje 2021

Největší zkušenosti z gólmanů hradecké juniorky má Tomáš Sajdl, ten však odstartoval sezonu už v prvoligovém Kolíně. O ročník mladší Jakub Tichý sice během přípravy také přičuchnul k seniorskému dresu Kozlů i samotného Mountfieldu, ale právě na něm by chtěli Východočeši stavět cestu k udržení i potenciálnímu úspěchu.

Vychytat nulu na 43 zákroků se nepovede každý den. Byl to pro vás v Havířově tak těžký a povedený zápas?
Nějaké těžké zákroky jsem měl, ale taky na mě šla spousta střel od modré, které jsem pochytal. Byla to dobrá práce od obránců i útočníků, že všechno, co šlo na bránu, jsem buď viděl, nebo mě trefilo. Havířov hrál první dvě třetiny hodně u nás, v poslední už se to vyrovnalo a nebylo to pro mě tak těžké.

Zvedne vám sebevědomí, když dokážete vyhrát i zápas, ve kterém jste horší?
Určitě, hlavně teď když padá až šest týmů, nám to zvýší sebevědomí. Za šest bodů z prvního víkendu jsme velmi rádi, ale musíme pracovat dál a makat tak, jako jsme makali v Havířově. I když jsme byli horší, dobře jsme pracovali do obrany. A spoluhráči taky zblokovali spoustu střel, za to jim musím poděkovat.

Pěti body vám o víkendu pomohl Lukáš Pajer, který se k vám vrátil z Litoměřic. Je na něm vidět, že se v první lize i reprezentaci zase posunul?
Samozřejmě nehraje jen jeden hráč, ale Lukáš nám pomohl a měl na těch výhrách velkou zásluhu. Má zkušenosti a je vidět, že je silný na kotouči a má větší ránu. Chance liga mu fakt pomohla.

Foto: Daniel Kubelka, hokejkv.cz

Jak to máte v týmu vnitřně nastavené? Pomýšlíte vysoko, nebo je pro vás hlavní nenamočit se do záchranářských starostí?
Od pana Martince jsme byli srozuměni, že sezona bude těžká. Sice víme, že padá šest týmů, ale snažíme se to neřešit. Chceme být co nejvýš v tabulce a myslet na to, abychom udělali nějaký úspěch. Víme ale, že to bude těžké.

Vy osobně za sebou taky máte první zápasy v seniorských týmech – Hradci i Kolíně. Jaké byly?
Zkušenost to byla velká. První zápas jsem chytal hned za Hradec v Kolíně, to bylo rychlejší, ale celý týden předtím jsem měl tréninky s áčkem, kde jsem se na to připravoval. Na co si vzpomenu, byla fantastická atmosféra. Jak od kotle Kolína, tak od hradeckých fanoušků. Na tu atmosféru fakt do smrti nezapomenu. I na výkon, byl jsem s ním spokojený.

„Sice víme, že padá šest týmů, ale snažíme se to neřešit. Chceme být co nejvýš v tabulce a myslet na to, abychom udělali nějaký úspěch.“

A pak jste šel ke Kozlům…
Tam jsem byl na týden. Pan Martinec říkal, že to mám za odměnu za svoje výkony a můžu se tam ukázat. Chytal jsem proti Třebíči, kde jsme byli s poměrně mladou sestavou a prohráli 2:4, ale taky to podle mě nebyl špatný výkon. Myslím si, že když budu pokračovat v těchhle výkonech, tak mám šanci se tam třeba kouknout na nějaký zápas.

Povedl se vám i turnaj juniorky v Karlových Varech, který jste vyhráli potřetí v řadě. Rozhodně nechci přeceňovat přípravu a první víkend, ale zdá se, že jste na sezonu dobře nachystaný, že?
Jo jo. Měli jsme takovou odlišnou přípravu oproti minulým rokům, měl ji na starosti hlavně kondiční trenér pan Svoboda. Myslím, že mi to prospělo a teď to můžu hodně využít. Makal jsem na sobě, samozřejmě jsme měli i gólmanské tréninky.

Foto: Jan Jack Kobzáň

Na čem jste jako brankář speciálně pracoval a pracujete?
V letní přípravě jsem trénoval hlavně s týmem, všechno jsem měl stejné, akorát posilovny byly odlišné. A teď s panem Luňákem pracujeme asi na trpělivosti, abych byl trpělivější na puk a nepředbíhal situace. A ještě na takové lehkosti, abych byl lehčí na bruslích. To je asi jediné. Ale samozřejmě se najdou i jiné věci, kterých si třeba všimne na tréninku a snažíme se je odbourávat.

Ten klid, trpělivost a poziční hra by vás měly charakterizovat, že?
Přesně tak, je to díky mé výšce. Abych se nikam nehnal, nemusel skákat po pucích a podobně.

Už jste zmínil, že byste se rád podíval do Kolína i na ostrý zápas. Nemusíme si ale nic nalhávat: Jednak se ho asi budou týkat záchranářské práce a jednak teď všechny týmy budou hrát spíš na zkušené…
Jo, s tím my mladí počítáme. Ale koukáme hlavně na juniorku. Přece jen z ní padá šest týmů a budou v ní hrát i reprezentační útočníci nebo obránci, takže bude mít kvalitu. Navíc mi pan Janoušek říkal, že tahle sezona bude stát hodně na mně, což je pro mě výzva. Nebudu naštvaný, pokud bych se tam nedostal, ale za šanci bych byl rád.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz