71 tisíc fanoušků! Rusové si užili utkání venku, v Petrohradě zničili Finy

16. prosince 2018, 18:32

Václav Jáchim

Dlouhé týdny tenhle duel připravovali, ruští pořadatelé na utkání mezi sbornou a Finy očekávali mohutnou návštěvu. Duel, který proběhl na fotbalovém stadionu Zenitu Petrohrad, sice evropské maximum nakonec nepřekonal, přesto na Něvě panuje spokojenost. Jasnou výhru sborné nad Finy sledovalo v hledišti 71.381 lidí!

Nový fanshop

Hokejisté Ruska měli prvenství na turnaji jasné už po sobotní vysoké výhře nad českou reprezentací. Sborná i Finové se bleskově přesunuli z Moskvy do Petrohradu, kde tamní Gazprom aréna hostila utkání venku. Mimochodem, ve stejném prostředí se 22. prosince utkají také hokejisté SKA Petrohrad a CSKA Moskva v ostře sledovaném duelu Kontinentální ligy.

Pořadatelé chtěli zaútočit na evropský rekord návštěvnosti hokejového utkání, který drží zahajovací zápas MS 2010 v Gelsenkirchenu mezi Německem a USA (77.803 fanoušků). V Petrohradě jich přišlo méně, konkrétně 71.381, což je historické maximum v historii ruského a sovětského hokeje. Doprovodný program a koncert sledovalo ještě o 10 tisíc lidí víc.

„Letošní turnaj jsme věnovali památce nedožitých stých narozenin legendárního trenéra Anatolije Tarasova. Sovětskou sbornou vedl v roce 1957, světový šampionát tehdy hostil fotbalový stadion Dynama Moskva. Řekli jsme si, že zkusíme připravit něco podobného, aby na utkání sborné mohla přijít podobně vysoká návštěva," uvedl viceprezident ruského svazu Roman Rotenberg.

Před gigantickou návštěvu v unikátní atmosféře předvedli hokejisté Ruska další kvalitní výkon. Na konci první třetiny otevřel skóre Kiril Kaprizov, před polovinou utkání se přidali jiní přesní střelci Vasilij Tokranov, Sergej Plotnikov a Vladislav Gavrikov. Finové nepřekonali ruského gólmana Igora Šesťorkina ani jednou, Joni Ortio na opačné straně inkasoval ještě v 55. minutě, kdy na konečných 5:0 pečetil Michail Grigorenko.

„Myslím, že si tenhle hokejový svátek budeme pamatovat do konce života. Děkuji hráčům a ještě víc fanouškům, bylo to skvělé!" uvedl po utkání ruský trenér Ilja Vorobjov. Sborná se rozjížděla trošku pomaleji, mimo jiné proto, že dopoledne nešla na rozbruslení. „Z Moskvy jsme přiletěli pozdě, nemělo to smysl. V úvodu to byl boj, hráči se ale postupně dostali do tempa," doplnil kouč.

Pro hokejisty obou týmů šlo o unikátní zážitek. „Hrát takový zápas, to je něco neskutečného. Úplně si ještě neuvědomuji, že jsem byl součástí tak mimořádné události," poznamenal útočník Sergej Andronov. Rusové ovládli domácí turnaj, ztratili jediný bod. „Myslím, že v posledních dvou zápasech jsme ukázali, čeho jsme schopni. Bylo to maximum toho, co můžeme nabídnout. Před utkáním v Petrohradě jsme věděli, že prostě musíme Finy porazit. Byl to nádherný zážitek," doplnil Nikita Gusev.

Výsledek posledního utkání turnaje Channel One Cup:

RUSKO – FINSKO 5:0 (1:0, 3:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 19. Kaprizov (Jelesin, Grigorenko), 26. Tokranov (N. Gusev, S. Plotnikov), 30. Nestěrov (Kuzmenko), 31. Gavrikov (Barabanov, Tokranov), 55. Grigorenko (Šalunov, Blažijevskij)
Rozhodčí: Rozhodčí: Hodek, Hradil (oba Česko) - Šalagin, Šišlo (oba Rusko.
Vyloučení: 3:4.
Využití: 2:0.
Diváci: 71.381.
Rusko: Šesťorkin – Blažijevskij, Nestěrov, Tokranov, Gavrikov, Jelesin, Antipin, A. Vasilevskij, Pedan – Kaprizov, Loktionov, Grigorenko – Barabanov, Prochorkin, Gusev – Plotnikov, Andronov, Kadějkin – Ketov, Kablukov, Kuzmenko – Šalunov. Trenér: I. Vorobjov.
Finsko: Ortio – Leskinen, Hakanpää, Virtanen, Friman, Hietanen, Jürgens, Vainio, Jokipakka, Lindbohm – Peltola, T. Sallinen, Junttila – Puustinen, Kalapudas, Rajala – Turunen, Luostarinen, Partanen – Hakulinen, J. Lajunen, Ojamäki. Trenér: J. Jalonen.

Tabulka Channel One Cupu 2018

 TýmZVVPPPPSkóreBody
1. Rusko 3 2 1 0 0 15:4 8
2. Finsko 3 1 0 1 1 6:11 4
3. Švédsko 3 1 0 1 1 7:8 4
4. Česko 3 0 1 0 3 8:13 2

Pořadí Euro Hockey Tour

 TýmZVVPPPPSkóreBody
1. Rusko 6 4 1 0 1 24:10 14
2. Finsko 6 3 0 1 2 12:14 10
3. Švédsko 6 2 0 1 3 11:17 7
4. Česko 6 1 1 0 4 15:21 5

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz