3+3: Tři statistická pozitiva a tři negativa Plzně a Olomouce

Foto: Marek Švamberg, hcplzen.cz

Ve statistickém seriálu 3+3 si očima čísel stručně představíme všechny série předkola. Vždy porovnáme oba soupeře – vybereme tři pozitiva, na která se může daný tým spolehnout, a tři negativa, na kterých by naopak měl zapracovat. A kromě toho si také představíme klíčového hráče každého mužstva, jenž by mohl strhnout vývoj série právě na stranu svého celku.

HC Škoda Plzeň

Pozitiva

Elitní brankářský tandem: Letos se mezi plzeňskými tyčemi činí ne jeden, ale hned dva Dominikové. Máme tu samozřejmě dlouhodobou jedničku Dominika Frodla, který za stavu 5 na 5 v základní části pochytal hned 92,8 % všech kotoučů a mezi hlavními gólmany extraligy mu patří výborná čtvrtá příčka, ovšem výborně mu sekunduje mladý Dominik Pavlát. Jeho 93,8% úspěšnost zákroků je dokonce třetí nejlepší mezi všemi pravidelně chytajícími brankáři extraligy. Není tak divu, že v celkovém součtu má škodovka třetí nejvyšší týmovou úspěšnost zásahů – 93,1 %.

Milan Gulaš: Jednoduše, vousatý křídelník je zásadní pro chod celého mužstva (o čemž více později). A to nejen svými body, kterých za stavu 5 na 5 dosud nasbíral hned 31 (15+16) a s průměrem 2,9 bodu na 60 minut mu patří čtvrtá příčka v celé soutěži, ale také obecnou aktivitou. Z jeho hole míří 37,3 % všech střeleckých pokusů aktuální pětky a 33,8 % všech nahrávek na střelu; v obou případech nejvyšší podíl v týmu. Zkrátka, když je na ledě Gulaš, jde naprosto vše přes něj.

Efektivita střelby: Plzeňští mají v celkovém součtu celého mužstva za plných sil na obou stranách vůbec nejvyšší úspěšnost střel na branku v celé soutěži, hned 10,4 %. Porovnejte to s extraligovým průměrem, který činí 8,1 % a hned víte, proč jsou právě Západočeši ze všech týmů v předkole nejčastějšími střelci: za 60 minut stihnou vsítit v průměru 3,0 branky.

Negativa

Závislost na gólmanech: V pozitivech jsme vychválili brankářskou dvojici Frodl–Pavlát, ovšem druhou stranou puku je fakt, že na ně někdy obrana spoléhá škodovky až moc. Nejenže na dva Dominiky míří lehce nadprůměrný počet střel, 29,5 za 60 minut hry 5 na 5, ale zejména z těchto ran jich hned 42,1 % vyšle soupeř ze slotu, což je vůbec nejvyšší podíl v celé soutěži. Zatím Plzeň inkasovala o skutečně neuvěřitelných 16,2 gólu méně, než dle předpokladů měla, ovšem stačí drobné zaváhání v brance a její defenzíva se může sesypat...

Bránění slotu: Už jsme to nakousli v předchozím bodě, ale právě defenzivní práce v mezikruží může Západočechům nadělat hodně problémů. 20,2 střeleckého pokusu ze slotu za 60 minut hry je po Karlových Varech nejvíce, kolik jakýkoliv z týmů předkola svým soupeřům v průměru umožní; stejně tak se v nepříznivém podprůměru pohybuje i hodnota střel na branku ze slotu, ta činí za stejný časový úsek 12,5.

VhazováníPouze jeden jediný extraligový tým, Zlín, má při souboji centrů menší úspěšnost než Plzeň, a navíc se bavíme o rozdílu pouze v řádech setin procenta. S pouze 46,4% úspěšností vhazování pak škodovka ztrácí bezmála procento a půl na třetí nejhorší tým soutěže – Olomouc.

Klíčový hráč

Milan Gulaš

Milan Gulaš je na ledě i mimo něj hlavní tváří mužstva. Když se zkušený forvard prohání po kluzišti, můžeme od Plzně očekávat o 9,3 % lepší poměr vstřelených a inkasovaných branek než bez jeho přítomnosti ve hře. A ještě pozitivnější vliv má Gulaš na své spoluhráče, hned šest jeho nejčastějších spolubojovníků si totiž při hře s plzeňskou sedmasedmdesátkou zlepší onu statistiku očekávaného poměru vstřelených branek týmu; v některých případech dokonce o více než deset procent (konkrétně Filip Suchý, Tomáš Mertl a Matěj Stříteský). S nadsázkou můžeme říct, že by si škodovka klidně mohla do svého loga dát Gulašovu minimalistickou podobiznu.

Milan Gulaš.

Milan Gulaš. | Foto: Marek Švamberg, hcplzen.cz

HC Olomouc

Pozitiva

Jiří Ondrušek: Jedním z mála výrazných hráčů Olomouce je bezesporu lídr obranných řad Jiří Ondrušek. Ten se může chlubit nejen 24 body (9+15), které jej mimochodem v bodování extraligových zadáků řadí na vynikající deváté místo, ale také vůbec nejlepší hodnotou relativního poměru očekávaných gólů týmu! Pokud je na ledě bek s třiadvacítkou na zádech, měli by si Hanáci dle matematických předpokladů zlepšit poměr vstřelených gólů vůči inkasovaným o famózních 17,6 % oproti času, kdy Ondrušek oddychuje na střídačce.

Disciplinovanost: Základem každého úspěchu je nenechat se vylučovat. A to se v Olomouci naučili opravdu bravurně, na trestné lavici totiž její hráči strávili v součtu pouhých 490 minut; po hokejistech Komety druhý nejnižší čas ze všech extraligových týmů.

Stabilní obranné řady: V celé soutěži bychom nalezli jen čtyři obranné dvojice, které spolu za stavu 5 na 5 odehrály více než 500 minut. Jednou z nich se pyšní právě Olomouc, mluvíme o kombinaci Jiřího Ondruška a Adama Rutara. Jenže také členové druhé a třetí hanácké obrany se od sebe při zápase skoro neodlepí, všechny tři hlavní formace mají na kontě více než 300 společných minut za daných početních podmínek. Pro představu, u většiny týmů zpravidla tuto hranici překoná jen jedna defenzivní dvojice a ty další se pohybují až pod dvěma stovkami společných minut. 

Negativa

Útok bez tahouna: Pokud je vaším třetím nejproduktivnějším hráčem obránce a jen tři vaši útočníci překonali hranici dvaceti bodů, máte velký problém. A přesně to je případ Olomouce, její nejproduktivnější hráč Jan Káňa zaznamenal jen 28 bodů (13+15), z čehož ale pouhých dvanáct (6+6) při hře 5 na 5. V přepočtu na odehraný čas jsou pak třemi nejproduktivnějšími útočníky týmu Michal Kunc, Petr Strapáč a Jakub Valský; žádný z nich nenastoupil ani do osmnácti utkání a pouze Kunc se v žebříčku bodů za 60 minut vmáčknul do elitní devadesátky soutěže...

Přesilovky: Hanáci dostali v základní části hned 205 možností skórovat v početní výhodě, z nich však využili pouhých 25. Dohromady to tak dává jednoznačně nejnižší úspěšnost přesilových her v soutěži – 12,2 %. V tomto ohledu nejlepší Sparta má kupříkladu úspěšnost hned 24,0 %, tedy takřka dvakrát vyšší.

Střelba ze slotu: Jedním z hlavních důvodů, proč to Olomouckým v útoku tak drhne, je jejich nedostatečné využívání výhod slotu. Nejenom, že z nejnebezpečnější střelecké pozice vysílají v průměru po Zlínu druhý nejnižší počet pokusů, 15,7 za 60 minut, ale v síti soupeře skončí pouhých 12,0 % všech jejich střel na branku vyslaných právě z mezikruží. Druhým nejhorším týmem soutěže jsou v této disciplíně Pardubice; ty si na Olomouc drží propastný náskok 2,9 %.

Klíčový hráč

Branislav Konrád

Možná hlavní důvod, proč Olomouc nakonec ubojovala poslední místo zaručující postup do předkola, je její hlavní brankář Branislav Konrád. Zkušený slovenský gólman totiž za stavu 5 na 5 pochytá hned 92,8 % všech střel soupeře, díky čemuž si drží mezi extraligovými jedničkami druhý nejlepší rozdíl mezi skutečnými a předpokládanými inkasovanými góly – 8,3. A když to přepočteme na odchytaný čas, poskočí Konrád s hodnotou -0,54 gólu za 60 minut hry dokonce na špici žebříčku všech hlavních brankářů soutěže.

Branislav Konrád.

Branislav Konrád. | Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz